Putino virėju vadinamas Jevgenijus Prigožinas yra vienas Putino režimo rėmėjų ir jo bendrininkų. Tad kaip šis asmuo iškilo ir tapo turtingu šiuolaikinėje Rusijoje?
Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas spisok-putina.org su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.
Jevgenijus Prigožinas yra Rusijos verslininkas, restoratorius, maitinimo paslaugų teikimo įmonės savininkas.
Jevgenijus Prigožinas gimė 1961 m. birželio 1 d. Leningrade, 1977 m. baigė internatinę sporto mokyklą. Sulaukęs 18 metų, Prigožinas buvo nuteistas dėl „vagystės“, o 1981–1990 metais atliko bausmę kolonijoje-gyvenvietėje dėl „plėšimo“, „sukčiavimo“, „nepilnamečių įtraukimo į prostituciją“.
Išėjęs iš kalėjimo, Leningrade organizavo dešrainių prekybos tinklą, o netrukus kartu su bendraklasiu iš internatinės mokyklos tapo pirmojo privačių maisto prekių parduotuvių tinklo Sankt Peterburge „Kontrast“ vadovu. Verslas atnešdavo pelno, o nuo kitų metų jis ėmėsi restoranų verslo, atidarė daugybę elitinių įstaigų („Senieji papročiai“, „Septyni keturiasdešimt“, „Stroganovo kiemas“, „Rusiškas kičas“ „New Island“), taip pat sukūrė maitinimo paslaugų teikimo įmonę – „Concord Catering“.
Prigožino restoranai buvo paklausūs Sankt Peterburgo politinio ir kriminalinio elito tarpe, jo restoranuose susitikdavo ir tarptautiniai lyderiai. Prigožinas įgijo V. Putino pasitikėjimą sukūręs gerus santykius su jo aplinka.
2002–2012 metais Jevgenijus Prigožinas tapo greito maisto tinklo „Blin! Donaldas“, kurio pagrindu 2010 metais buvo sukurta gamykla „Konkord - maitinimo paslaugos“, savininku. Bendra projekto kaina siekė 53 mln. dolerių, iš jų 43 mln. dolerių paskolą suteikė valstybinis „Vnešekonombank“.
Vladimiras Putinas asmeniškai dalyvavo gamyklos atidaryme. Per „Konkord“ kompaniją Prigožinas tiekė paruoštus patiekalus Sankt Peterburgo mokykloms. Tačiau po metų Sankt Peterburgo gamyklos darbas buvo sustabdytas, kadangi moksleivių tėvai skundėsi dėl gaminių kokybės, vėliau Prigožinas susitelkė į Maskvos rinką.
Pradėjęs nuo maisto tiekimo mokykloms, ėmėsi rusų kariuomenės. 2012 m. su Jevgenijumi Prigožinu susijusios įmonės gavo daugiau nei 90 proc. užsakymų dėl maitinimo kariniuose daliniuose, o per dvejus metus Prigožino įmonės uždirbo 92 mlrd. rublių. Prabangūs valstybiniai banketai, įskaitant banketus prezidentų Dmitrijaus Medvedevo ir Vladimiro Putino inauguracijos proga, tapo Prigožino skiriamuoju ženklu, dėl kurio jis vadinamas „Putino virėju“.
Be restoranų ir maitinimo verslo, Jevgenijus Prigožinas dalyvauja didelio masto statybos ir žiniasklaidos projektuose. Taigi „Prigožino“ statiniai be konkurso buvo atrinkti kaip subrangovai „Teismų kvartalo“ Sankt Peterburge statyboms, kurių vertė 35,7 mlrd. Remiantis RBK tyrimu, 2014 m. Prigožinas sukūrė ir pradėjo finansuoti Federalinę naujienų agentūrą, vieną didžiausių žiniasklaidos organizacijų Rusijoje.
2016 metais Jevgenijus Prigožinas buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą. 2018 metais JAV sankcijos buvo pritaikytos Prigožinui bei Federalinei naujienų agentūrai priklausančiai bendrovei „Europolis“.
Nuopelnai Putino režimui
Jis Putino režimui nusipelnė dėl platinamos valstybinės propagandos, dezinformacijos ir netikrų naujienų sistemos finansavimo ir koordinavimo, nelegalių ginkluotų grupuočių rėmimo ir korupcijos.
Prigožinas garsėja savo veiklos įvairiapusiškumu ir visais atvejais aptinkame akivaizdžių korupcijos pėdsakų, akivaizdaus profesionalumo stokos ir iniciatyvaus lojalumo. Buvusio plėšiko, aferisto ir sutenerio Prigožino neslegia moralės normų našta, todėl jis noriai priima „gležnus“ savo šeimininko įsakymus.
Prigožinas mažiausiai domisi demokratiniais pokyčiais ir teisingu teismo procesu, nes jis, Tyrimų valdymo centro duomenimis, yra tiesiogiai susijęs su žmogaus nužudymu. 2004 m. FSB pradėjo bylą dėl Dmitrijaus Sokolovo, kuris nuskendo po konflikto su Jevgenijumi Prigožinu, mirties. Tyrimų valdymo centras paskelbė išrašą iš Vidaus reikalų ministerijos Vyriausiosios direkcijos pateiktos bylos dėl Sokolovo mirties. Remiantis įvykių rekonstrukcija, 2004 m. rugpjūčio 15 d. Jevgenijus Prigožinas smogė Dmitrijui Sokolovui, pasipiktinusiam tuo, kad Sokolovas be leidimo atėjo į jo restoraną-laivą „New Island“. Dėl sumušimo Sokolovas įkrito į vandenį ir nuskendo. Pastebėtina, kad dvi baudžiamosios bylos, iškeltos dėl Sokolovo mirties fakto, dingo.
Pasaulyje išgarsėjo dėl „trolių fabriko“ rėmimo
Prigožinas išgarsėjo visoje šalyje, o vėliau ir visame pasaulyje dėl propagandos finansavimo, „trolių fabriko“ rėmimo ir netikrų naujienų skelbimo. 2013 metų rugsėjį tapo žinoma apie Sankt Peterburge esančio „trolių fabriko“ („Internet Research Agency“), kurio darbuotojams buvo mokama už opoziciją kritikuojančių ir V. Putino vyriausybę remiančių komentarų skelbimą internete.
Remiantis „Anonymous International“ įsilaužėlių grupės paskelbta informacija, kad ši veikla buvo finansuojama per Jevgenijaus Prigožino įmones. Remiantis RBK tyrimu, 2014 m. Prigožinas sukūrė ir pradėjo finansuoti Federalinę naujienų agentūrą. 2016 metais BBC Rusijos tarnyba aptiko ryšį tarp Jevgenijaus Prigožino žiniasklaidos projektų ir opozicionierių sumušimo Sankt Peterburge.
Žurnalistų duomenimis, daugiau nei 800 žmonių pateko į opozicionierių kartoteką, paskelbtą „Kto jest kto“ svetainėje. Paskelbus asmeninius duomenis, sąraše esantys žmonės sulaukė grasinimų socialiniuose tinkluose. Taip pat verta pridurti, kad Prigožinas yra vienas iš pseudodokumentinio propagandinio filmo apie politinę opoziciją „Protesto anatomija“ autorių ir rėmėjų.
Vadovaujantis vadinamąją „Gerasimovo doktrinos“ logika, Kremlius kuria ir plėtoja Rusijos netiesioginio įsikišimo į konfliktus visame pasaulyje variantus, siekdamas destabilizuoti nusistovėjusią pasaulio tvarką ir ardyti demokratines institucijas besivystančiame pasaulyje.
Tokio kišimosi agentai gali būti tiek privačios karinės įmonės, tiek Kremliui artimi propagandos ir dezinformacijos ištekliai. Prigožinas siejamas su Vagnerio PMC vadovu Dmitrijumi Utkinu, kuris 2014–2015 metais dalyvavo susirėmimuose Ukrainos Luhansko ir Donecko srityse, taip pat Sirijos kampanijoje 2014–2017 metais.
2017 metų birželį Vagnerio PMC buvo įtraukta į JAV sankcijų sąrašą. 2018 metais žuvę žurnalistai Orchanas Džemalis, Aleksandras Rastorgujevas ir Kirilas Radčenko tyrė PMC Vagner veiklą Centrinės Afrikos Respublikoje. Daugelis žiniasklaidos priemonių, visuomenės veikėjų ir organizacijų siejo žurnalistų mirtį su Prigožino globotinių veikla. „Dosjė“ centro duomenimis, „Vagner Group“ pastaraisiais metais didina savo buvimą visame Afrikos žemyne.
2018 m. specialusis patarėjas Robertas Muelleris, tyręs Rusijos kišimąsi į 2016 m. JAV rinkimus, apkaltino Prigožiną vadovaujant Trolių fabrikui, kuris buvo Rusijos kišimosi į rinkimus priešakyje. Remiantis kaltinimu, kad Prigožino interneto tyrimų agentūra pradėjo informacinį karą prieš JAV, kurdama netikras paskyras socialiniuose tinkluose ir skleisdama melagingas naujienas. Europos žvalgybos agentūros kaltina šią struktūrą skleidžiant melagingą informaciją socialiniuose tinkluose, siekiant paaštrinti socialinius ir politinius prieštaravimus Vakaruose.
Būdamas monopolistu, kūdikių ir mokyklinio maisto rinkoje Maskvoje ir kituose miestuose, Prigožinas yra atsakingas už šigeliozės, žarnyno infekcijos ir dizenterijos protrūkius Maskvos mokyklose ir darželiuose. Susirgimai buvo susiję su nekokybišku maistu iš „Konkordo“ padalinių.
2019 metais tapo žinoma, kad Jevgenijaus Prigožino polittechnologai aktyviai dalyvauja rinkimų į Maskvos miesto Dūmą kampanijoje. Jų darbo esmė glūdi veiksmuose prieš opoziciją. Žinomas tokių veiksmų pavyzdys – melagingas Iljos Jašino apkaltinimas, kad jis Maskvoje partrenkė pėsčiąjį, taip pat netikras vaizdo įrašas, kuriame jis esą spardė katę. Kitas pavyzdys – situacija, kai Liuboves Sobol parašų rinkėjai, nežinomi žmonės apipylė išmatomis.
2016 metais Jevgenijus Prigožinas buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą dėl dalyvavimo Rusijos ir Ukrainos konflikte. 2017 metais į išplėstinį sankcijų sąrašą pateko Rusijos vaikus nuodijančio koncerno „Konkord“ valdymo įmonės „Konkord – maitinimo paslaugos“ ir „Konkord Management and Consulting“. 2018 metais į JAV sankcijų sarąšą pateko Prigožino bendrovė Europolis ir Federalinė naujienų agentūrą.