Žemėlapyje, kuriame skirtingais atspalviais vaizduojamos valstybių teritorijos, nurodomas kiekvienos šalies pavojingumo lygis.
Vienoms iš daugelio valstybių, pažymėtoms šviesiausia spalva, specifinių rekomendacijų nenurodoma. Daugiausiai tokių valstybių yra Europoje, nepavojinga laikoma ir Australija bei Kanada.
Tačiau Afrikos žemyne, Azijoje bei Pietų Amerikoje – jų yra gausybė.
Šalys, kuriose rekomenduojama imtis atsargumo priemonių
Nors daugelio Europos šalių teritorijoms nėra priskirtinų rekomendacijų, vis dėlto, keliaujant į kai kurias šalis siūloma imtis tam tikrų atsargumo priemonių.
Kaip rašoma „Keliauk URM“, 2025 m. sausio 15 d. duomenimis, Prancūzijos nacionalinė perspėjimo dėl grėsmės saugumui tarnyba Vigipirate visoje šalyje pakėlė terorizmo grėsmės lygį į aukščiausią.
Prancūzijos valstybės institucijos informuoja, kad esant šiam grėsmės lygiui, tarnybos bus budrios ir pasiryžusios reaguoti, skirs padidintą dėmesį švietimo įstaigų, valstybės institucijų ir kitiems viešiems pastatams, maldos vietoms, kultūros ir religiniams renginiams, transportui.
Tačiau rekomenduoja keliautojams išlikti budriems bei laikytis Prancūzijos valdžios institucijų nurodymų ir rekomendacijų.
Ketinantiems vykti į Portugaliją ir Ispaniją Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja laikytis atsargumo priemonių, atidžiai planuoti kelionę ir rinktis saugius maršrutus. Siūloma susipažinti su šių valstybių institucijų šaltiniais ir stebėti juose nuolat atnaujinamą informaciją.
Taip pat siūloma susipažinti su kelionės rekomendacijomis bei atvykimo į užsienio valstybę sąlygomis.
Be to, rekomenduojama atkreipti dėmesį ir keliaujantiems į Švediją, nes joje terorizmo grėsmės lygis pakeltas iki 3 lygio 5 balų skalėje. Švedijos valdžios institucijos ragina žmones būti budriems.
Terorizmo grėsmės lygis pakeltas ir Belgijoje. Šalyje paskelbtas 3 lygmens pavojaus lygis. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja piliečiams imtis atsargumo priemonių, vadovautis vietiniais informacijos šaltiniais, atidžiai planuoti savo keliones ir rinktis saugius maršrutus.
Keliaujantiems kitapus Atlanto vandenyno, rekomendacijos taip pat išlieka: „Ankstesnės problemos su JAV teisėsauga, netikslios informacijos apie kelionės tikslus pateikimas, ankstesnis leistino buvimo šalyje laiko viršijimas ir analogiška praktika gali lemti atsisakymą įleisti asmenį į JAV. Asmuo gali būti sulaikytas iki išsiuntimo atgal.“
Rekomenduojama įvertinti būtinybę keliauti
Vykstantiems į Meksiką, rekomendacijų sąrašas išsiplečia, nes URM siūlo apsvarstyti būtinybę į ją keliauti.
Pranešama, jog nuo 2020 m. centrinės valstijos, tokios kaip Morelosas, Mičoakanas, Zakatekasas, Gvanachuatas bei pakrantės valstija Gereras tapo smurto centrais.
URM teigia, kad keliaudami po šias valstijas rizikuojate tapti nusikalstamų grupuočių arba valdžios atstovų kovų auka.
Užsienio piliečiai gali tapti „trumpųjų pagrobimų“ aukomis: žmonės yra pagrobiami ir paleidžiami tik tada, kai iš savo banko kortelės išima pinigus ir atiduoda juos grobikams. Todėl rekomenduojama apriboti banko kortelės pinigų išgryninimo limitą.
Pavojinga situacija pastebima ir Turkijoje. Šioje šalyje esantiems Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojama išlikti budriems, sekti naujienas ir vadovautis oficialiomis šalies valdžios ir pagalbos tarnybų rekomendacijomis, vengti susibūrimo vietų, demonstracijų, saugoti savo asmens tapatybės dokumentus ir asmeninius daiktus.
Pranešama ir apie didelę žemės drebėjimų riziką.
URM pateikė rekomendacijų sąrašą ir vykstantiems į Maldyvus.
Šioje šalyje esantiems Lietuvos piliečiams patariama imtis būtinų atsargumo priemonių, atidžiai sekti vietos institucijų skelbiamus konkrečius nurodymus buvimo vietoje ir jų laikytis.
Turistų pamėgtuose kurortuose saugu, tačiau pasitaiko smulkių vagysčių. Rimti nusikaltimai (turistų pagrobimai, užpuolimai) – retas reiškinys.
Vis dėlto rekomenduojama imtis atsargos priemonių keliaujant į Maldyvų sostinę Malę, ypač vengti politinių demonstracijų, kartais pasižyminčių antivakarietiška retorika.
Šalyje veikia negausus kraštutinių pažiūrų musulmonų tinklas, turintis ryšių su keliomis radikaliomis organizacijomis užsienyje.
Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad oficiali Maldyvų religija yra islamas, ir šalyje veikia griežti su tuo susiję įstatymai. Maldyvuose draudžiami kitų religijų atstovų susirinkimai, pavyzdžiui, Biblijos studijos.
Priduriama, jog į šalį įsivežti Bibliją, alkoholio, kiaulienos ar jos produktų griežtai draudžiama.
Be to, URM rekomenduoja atsižvelgti į rekomendacijas keliaujantiems į Japoniją. Siūloma nevykti į teritorijas, esančias arčiau negu 20 km spinduliu nuo Fukušimos atominės elektrinės, kurios Japonijos institucijų yra žymimos kaip uždraustos zonos.
Japonijoje yra nuolatinis žemės drebėjimų ir cunamių pavojus, audrų sezonas – nuo birželio iki gruodžio mėnesio, jo metu dažni taifūnai.
Prieš vykstant į šalį, rekomenduojama susipažinti su Japonijos meteorologijos agentūros teikiama naujausia informacija ir atsižvelgti į perspėjimus dėl galimų gamtos stichijų.
Šalys, į kurias rekomenduojama nekeliauti
Esant valstybėse, kuriose vyksta kariniai konfliktai, URM rekomenduoja nedelsiant iš jų išvykti.
Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos piliečiams primigtinai rekomenduojama nevykti į Baltarusiją, o tiems, kurie šiuo metu yra šalyje, nedelsiant išvykti.
Pranešama, kad pastaruoju metu suintensyvėjo Baltarusijos institucijų priešiški ir provokaciniai veiksmai prieš Lietuvos Respublikos piliečius, jau esančius ar laikinai atvykusius į Baltarusijos Respubliką. Lietuvos piliečiai yra neteisėtai sulaikomi, jiems pateikiami išgalvoti kaltinimai.
To paties prašoma ir vykstantiems arba esantiems Rusijoje. Atsižvelgdama į Rusijos vykdomą plataus masto karinę agresiją prieš Ukrainą, taip pat į tai, kad Lietuva ir kitos Europos Sąjungos valstybės Rusijos yra įtrauktos į šiai šaliai nedraugiškų valstybių sąrašą, Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos Respublikos piliečiams nevykti į Rusiją, o šiuo metu joje laikinai esantiems – nedelsiant išvykti.
Be to, Rusijai vykdant plataus masto karinę agresiją Ukrainoje, Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos Respublikos piliečiams nevykti į Ukrainą.
Šiuo metu Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius ragina išvykti iš šalies sausumos keliais Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos ir Rumunijos kryptimis (nevykti Rusijos ar Baltarusijos kryptimis).
Nepaisant birželio 24 d. įsigaliojusių paliaubų tarp Izraelio ir Irano, situacija išlieka įtempta ir nenuspėjama, todėl Lietuvos URM rekomenduoja nevykti nei į Izraelį, nei į Iraną. Tuo tarpu esantiems Irane rekomenduojama nedelsiant išvykti.
Taip pat, nerekomenduojama vykti į tokias valstybes kaip Afganistanas, Libanas ir į daugelį Afrikos šalių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!