vulkanologija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „vulkanologija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „vulkanologija“.
Mokslininkai galės geriau prognozuoti ugnikalnių išsiveržimus
ES finansavimas padės geriau prognozuoti ugnikalnių išsiveržimus, pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.
Daug Islandijos ugnikalnių padengti ledu, todėl jų išsiveržimai dažnai būna staigūs ir peleningi, kaip antai Ejafjadlajokudlio išsiveržimas 2010 m. balandį. Ejafjadlajokudlio išspjauti didžiuliai pelenų debesys pasklido po visą šiaurės Europą.
Mįslingi bazaltiniai stulpai Islandijoje atskleidė savo paslaptį
Paslaptingos kolonos iš bazalto Islandijoje kai kurių vietinių buvo priskirtos trolių darbelių kategorijai, tačiau mokslininkai pagaliau išaiškino šių stulpų prigimtį. Šie stulpai iš tikrųjų susidarė neįprastų geologinių procesų metu. Rasti bazaltiniai stulpai yra tuščiaviduriai, jų viduje yra vamzdžio pavidalo kanalas. Manoma, jog tai tekančios į viršų lavos padarinys.
Išsiveržus ugnikalniui prie Japonijos atsirado nauja sala
Ugnikalnio išsiveržimas iškėlė naują salą iš jūros dugno Japonijos pietiniame pakraštyje, pranešė pakrančių sargyba ir vulkanologai. Pakrančių sargybos ir Japonijos meteorologijos agentūros pranešimuose nurodoma, kad apie 200 metrų skersmens salelė iškilo netoli nedidelės negyvenamos Nišinošimos salos, priskiriamos prie Bonino salų, dar žinomų kaip Ogasavaros salynas. Tas salynas, kurį sudaro maždaug 30 salų, yra už tūkstančio kilometrų į pietus nuo Tokijo.
Didžiulius ugnikalnių išsiveržimus galima numatyti
Didžiausių planetos ugnikalnių išsiveržimus galima numatyti likus keliems dešimtmečiams iki tai įvyksta, teigia tyrėjai.
Uolienų kristalų iš Graikijos Santorino salos analizė leidžia manyti, kad prieš išsiveržimus po žeme ima sparčiai kauptis magma, o tai galima aptikti naudojant šiuolaikinius prietaisus.
Tokie ugnikalniai gali pagaminti pakankamai pelenų ir dujų, kad laikinai pakeistų planetos klimatą, praneša BBC.
Bundantis supervulkanas Vokietijoje kelia baimę
Netoli Bonos (Vokietija) esantis Laacher See ugnikalnis rodo nerimą keliančius prabudimo ženklus. Pasak ekspertų, jeigu jis išsiveržtų, įvyktų didelio masto katastrofa, prireiktų masinės gyventojų evakuacijos, o didelė Europos dalis būtų nuklota pelenais.