vidurio europos
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „vidurio europos“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „vidurio europos“.
Mėgstamos sultys: atskleidė, kaip skiriasi vyrų ir moterų pasirinkimai
Sultis Lietuvoje mėgsta ir maži, ir dideli – šalyje kasmet išgeriama virš 40 mln. litrų įvairių sulčių, nektarų ir sulčių gėrimų. Visgi, mėgstamiausios sultys skiriasi – tai priklauso nuo vartotojų amžiaus, lyties ir net išsilavinimo.
Tyrimų bendrovės „Spinter Research“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, kad kas antras Lietuvos gyventojas pirmenybę teikia apelsinų sultims – jomis mėgaujasi 56 proc. tyrime dalyvavusių respondentų.
Vilniaus dvasia: nuo pietietiško žavesio iki tamsių požemių legendų
Gatvės ir skersgatviai, aikštės, paslaptingi kiemai ir istorijas slepiantys rūmai – tai ypatinga Vilniaus senamiesčio dvasia, kurios nesipainiosi su jokiu kitu Europos miestu. Kartą išvydus ir pažinus Vilnių, jo neįmanoma nepamilti.
Lenkijos prezidentas Duda: prisimename ir lenkų karius, ir lietuvių miško brolius
Penktadienį iškilmingai Vilniuje įamžinamas 1863-iųjų sukilimo kovotojų atminimas įprasmina Vidurio Europos tautų ir praeities, ir ateities bendrystę. Ji yra būtinas valstybių laisvės pamatas, sakė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.
„Šiandien mes, šių laikų žmonės, stovime čia, kad pagerbtume mūsų pirmtakų heroizmą ir pasiaukojimą.
Orų permainos ir sveikata: būtina vesti savijautos žurnalą
Lietuvoje vis dažniau girdime apie orų anomalijas, invazines rūšis ir tai, kaip pastarųjų dešimtmečių permainos vis labiau veikia žmonių sveikatą. Naujienų portalo tv3.lt studijoje viešėjęs Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius Arūnas Bukantis paaiškina, kas lemia tokius pokyčius ir kartu turi gyventojams naudingą patarimą.
Kartais girdime apie egzotine, invazines rūšis: ar silkinius ryklius prie Baltijos jūros krantų, ar nematytus augalus.
Esminės orų permainos: į Lietuvą ateina Bobų vasara
Rudenį orų permainos tampa kaip niekada aktualios, vienas labiausia laukiamų rudens etapų – Bobų vasara. Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius Arūnas Bukantis jau šiai savaitei turi gerų žinių.
„Rudens orai būna kontrastingi, kaip įprasta Lietuvoje, ir štai šių metų ruduo, rugsėjis, irgi yra ne išimtis.
Lucasas: Putino trolinimui reikėtų duoti atkirtį
Liberalizmas, anot Vladimiro Putino, yra miręs. Rusijos lyderis praeitą savaitę davė lipšnų interviu „Financial Times“ ir jame priešpastatė savo šalies kuklumą ir darną Vakarų arogancijai ir susiskaldymui. Tačiau iš tikrųjų į bėdą yra pakliuvęs pats putinizmas. BVP augimas per menkas, kad šalis galėtų prisivyti išvystytos pramonės pasaulį. Gyvenimo kokybė užsispyrusiai nenori kilti. Nepakanka pinigų išlaikyti supervalstybės lygio ginkluotąsias pajėgas.
Kai kur karščių svilinamoje Europoje atėjo ilgai laukta atgaiva
Kai kuriose Europos dalyse sekmadienį užfiksuotas labai lauktas temperatūros sumažėjimas, leisiantis bent šiek tiek atsikvėpti po beveik savaitę trukusios svilinančios kaitros. Perspėjimai dėl kaitros panaikinti Prancūzijos šiaurėje ir vakaruose. Vos prieš kelias dienas Prancūzijoje buvo užfiksuotas visų laikų karščio rekordas. Itin aukšta temperatūra taip pat laikėsi Italijoje, Ispanijoje ir kai kuriose Vidurio Europos šalyse.
Edvardas Lucasas. NATO 70-metis ir Maginot linija
NATO sveikina save su 70 metų sukaktimi. Neabejotina, kad Maginot liniją suplanavę prancūzai irgi sveikino save su pažanga. Ši milžiniška įtvirtintų bunkerių linija, įrengta palei dalį šalies rytinės sienos, buvo Prancūzijos atsakas į Vokietijos sustiprėjimą praeito amžiaus 4-ame dešimtmetyje. Tokiu būdu siekta padaryti karinę invaziją nepakeliamai brangią. Tačiau šis planas turėjo trūkumą: nacistinės Vokietijos kariuomenės planuotojams nereikėjo tiesiogiai pulti Maginot linijos.
Grėsmės ekonomikai: Lietuva – silpniausias tigras iš Baltijos šalių
Ekonominės krizės nuolat kartojasi, sutaria ekonomistai, visgi priežastys, kas jas sukelia, dažnai yra gana skirtingos. Ketvirtadienį Vilniuje per Lietuvos ekonomikos konferenciją kalbėta apie tai, kokios grėsmės gali laukti pasaulio ekonomikos ir kaip tai gali paveikti Lietuvą. Žurnalo „Valstybė“ vyr, redaktorius Eduardas Eigirdas neabejoja, kad Lietuvoje kils nauja ekonominė krizė yra tik laiko klausimas, kad tai įvyks.
Izraelis užsipuolė Lenkiją: pasakė, kad „lenkai žinda antisemitizmą su motinų pienu“
Lenkijos premjeras pirmadienį atšaukė Varšuvos dalyvavimą Vidurio Europos šalių viršūnių susitikime, šią savaitę rengiamame Jeruzalėje, dėl „rasistinių“ naujojo Izraelio užsienio reikalų ministro komentarų. „Izraelio užsienio reikalų ministro žodžiai yra rasistiniai ir neprimtini... aišku, kad mūsų užsienio reikalų ministras (Jacekas) Czaputowiczius į viršūnių susitikimą nevyks“, – lenkų žiniasklaidai sakė premjeras Mateuszas Morawieckis.
REKLAMA
REKLAMA
Lietuvos padangėje – nemalonumai: sulauksime jau po kelių valandų
Artimiausią parą orai Lietuvoje gerokai pasikeis. Vakarų ir Vidurio Europos šalyse šiandien yra ir rytoj bus debesuota bei lietinga, o ties Skandinavija stiprėja vėsi aukšto slėgio sritis. Šiltą orą, kuriuo šiomis dienomis mėgavomės ir mes, ji pamažu stums į pietus, dėl to orai atvės, o permainos metu skalbs ir lietus. Vakarų Europoje rytoj vidutiniškai šilta – Paryžiuje 12, Londone 14 laipsnių.
Gluminančios Europos žinios: atkreipė dėmesį į jauniausias Lietuvos mamas
Lietuvės vidutiniškai pirmą kartą mamomis tampa 27-erių ir yra tarp jauniausių mamų Europoje, rodo „Eurostato“ duomenys. Vytauto Didžiojo universiteto Demografinių tyrimų centro vadovės Valdislavos Stankūnienės teigimu, tai susiję su vėliau į Rytų Europą atėjusia vakarietiška tendencija, kai šeimos kūrimas nukeliamas vėlesniam amžiui.
Galingas ciklonas atkeliauja: Lietuvai – naujausios sinoptikų žinios
Šaltoji aukšto slėgio sritis tirpsta tiesiog akyse. Tuo pat metu galingas ciklonas plukdo šiltą orą į Vakarų Europą, ten grįžta pavasaris. Bet ir kritulių čia nestigs. Netrukus šiluma pasieks ir Vidurio Europos šalis. Tačiau Baltijos apylinkėse šalčio dar liks, tik jis bus menkesnis nei iki šiol. Pasnigs čia nedaug. Romoje ir Paryžiuje rytoj lietus, Britų salose dar snigs. Romoje rytoj 14 šilumos, Paryžiuje šils iki 7, Londone apie 0. Labai gražūs orai bus centrinėje žemyno dalyje.
Užfiksuotas visai Europai nerimą keliantis reiškinys
Kelias savaites virš Europos kabėjęs radioaktyviųjų dulkių debesis sukėlė rimtą susirūpinimą. Per visą žemyną Ši istorija, kurią neperdedant būtų galima pavadinti detektyvine, prasidėjo dar spalio pradžioje, kai Vokietijos federalinės radiacinės saugos agentūros specialistai, vykdantys nuolatinę galimos radiacinės taršos stebėseną, rugsėjo 29 – spalio 3 dienomis Vokietijoje ir Austrijoje paimtuose oro mėginiuose aptiko radioaktyviojo izotopo rutenio-106 pėdsakų.
Kroatija patikino V. Putiną: „Trijų jūrų iniciatyva“ nenukreipta prieš Rusiją
Oficialaus vizito į Rusiją atvykusi Kroatijos prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič šios valstybės vadovą Vladimirą Putiną patikino, jog „Trijų jūrų iniciatyva“ nėra nukreipta prieš Rusiją.
Panaikinus vizas iš Ukrainos plūstels migrantai
Europos Komisijos pirmininkas Donaldas Tuskas pranešė, kad naikinamas vizų režimas Ukrainos piliečiams atvykti į Europos Sąjungą. To labai siekė Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, bet ką šie pokyčiai atneš Europai ir pačiai Ukrainai? Tūkstančiai ukrainiečių sako, kad ketina pasinaudoti palengvintu vizų režimu ir emigruoti į Europos Sąjungą.
Italija pateikė grėsmingą perspėjimą ES dėl migrantų
Italijos vyriausybės vadovas Matteo Renzi antradienį pagrasino vetuoti Europos Sąjungos biudžetą dėl to, kad Italijos kaimynės rodo per mažai solidarumo, šaliai mėginant tvarkytis su didžiuliu migrantų antplūdžiu. „Mes skiriame Europai 20 mlrd. eurų, kad galėtume susigrąžinti 12 mlrd.
JAV perspėjo dėl Rusijos bandymų pakirsti euroatlantinę vienybę
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry antradienį pareiškė, kad Amerika ir Europa turi priešintis bet kokių veikėjų, ypač Rusijos, bandymams pakirsti ekonominę ir politinę vienybę bei bendradarbiavimą euroatlantiniame regione. „Rusijos žmonės turi žinoti – kad ir ką kartais sakytų jų lyderiai – kad mūsų Aljansas nesiekia susilpninti, sulaikyti ar nugalėti jų šalies arba kokios nors kitos valstybės“, – pažymėjo jis, sakydamas kalbą Vokietijos Marshallo fondo atstovybėje Briuselyje.
Susižavės kiekvienas: 10 įdomių faktų apie Varšuvą
Varšuva – sparčiai ekonomiškai augantis Rytų ir Vidurio Europos miestas. Lenkijos sostinė vis labiau traukia turistus iš svečių šalių. Tad jei lankysite Varšuvą, „Travel On Spot“ siūlo įdomių faktų apie šį miestą. Varšuvos senamiestis, atstatytas po Antrojo pasaulinio karo pagal XVII–XVIII a. paveikslus, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip tobuliausiai atkurtas sunaikinto turto pavyzdys.
Paskaičiavo kainas Europoje: pigiausi miestai kelionėms
Pigių skrydžių kompaniją skraidinanti keleivius visoje Europoje ir už jos ribų parinko sąrašą pigių miestų, kuriuose šią vasarą išleistumėte mažiausiai pinigų atostogoms. Travel On Spot siūlo jums ir nebrangią nakvynę miestuose, pataria, ką pamatyti ir skaičiuoja kiek galėtų kainuoti kelionė. Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia.
5 puikūs, tačiau nepastebėti Europos miestai, į kuriuos verta keliauti 2016 metais
Paryžius, Barselona, Roma, Milanas, Berlynas, Londonas... Tai Europos miestai, sulaukiantys daugybės turistų. Bet kur keliauti, jei didžiuosius Europos miestus jau aplankėte? Travel On Spot siūlo pasirinkti vieną iš šių miestų. Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia. Valeta, Malta Pati Malta yra puiki atostogų vieta norintiems kažko naujo ir įdomaus. Tačiau Maltos sostinė Valeta, XVI a. pastatyta Šv.
ES ir Turkija kovo pradžioje surengs „specialų susitikimą“ dėl migrantų krizės
Europos Sąjunga ir Turkija kovo pradžioje surengs „specialų susitikimą“, kuriame bus tariamasi dėl Ankaros bendradarbiavimo mainais į pagalbą, siekiant suvaldyti migrantų antplūdį Senajame žemyne, penktadienį pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.
ES sugalvojo būdą, kaip apriboti „Gazprom“ įtaką
Siekdama apriboti Rusijos dujų monopolininkės „Gazprom“ įtaką, Europos Komisija nori naujų įgaliojimų tikrinti Europos Sąjungos (ES) valstybių narių dujų tiekimo sutartis su „Gazprom“ dar iki jų pasirašymo, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“. Komisija susirūpinusi, jog Maskva, tiekianti 30 proc. Europoje suvartojamų dujų, piktnaudžiauja dominuojama padėtimi ir į sutartis su Rytų Europos šalimis įtraukia neteisėtas nuostatas.
Valdas Adamkus: premija Vytautui Landsbergiui įteikta mūsų širdyse
Nors Seimas ir atsisakė šiemetinę Laisvės premiją skirti pirmajam faktiniam šalies vadovui atkūrus nepriklausomybę Vytautui Landsbergiui, mūsų širdyse ta premija jam įteikta, sako kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. „Ponui V.Landsbergiui ši Laisvės premija priklausė, ir jei ji šiandien neįteikta, aš manau, mūsų širdyje ta premija įteikta jam“, – trečiadienį žurnalistams Seime po iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo sakė V.Adamkus.
Už nuopelnus laisvei Vytautui Landsbergiui įteiktas Laisvės ženklas
Nevyriausybinės patriotinės organizacijos trečiadienį Vilniuje pirmajam Lietuvos vadovui po nepriklausomybės atkūrimo Vytautui Landsbergiui už nuopelnus laisvei įteikė Laisvės ženklą. „Šiandien yra didžiosios pergalės, aplaistytos krauju ir ašaromis, bet vis dėl to pergalės prieš baisų priešą diena“, - atsiimdamas apdovanojimą sakė V.Landsbergis. Atminimo ženklą V.Landsbergiui įteikė Medininkų tragedijos liudininkas pastorius Tomas Šernas.
Laisvės gynėjų dienos minėjimas Seime – be Vytauto Landsbergio
Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę, buvusios Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo vadovas Vytautas Landsbergis šiemet nedalyvaus Laisvės gynėjų atminimo renginiuose Seime. Antradienį V.Landsbergio nebuvo Laisvės gynėjų rikiuotėje, jis BNS patvirtino nebūsiąs ir Laisvės gynėjų susitikime, ir iškilmingame Sausio 13-osios minėjime, kuriuose tradiciškai kasmet dalyvaudavo.
Mirė iškilus prancūzų filosofas antikomunistas Andre Glucksmannas
Prancūzų filosofas Andre Glucksmannas – buvęs maoistas, vėliau perėjęs prie dešiniųjų pažiūrų ir pasmerkęs komunizmo nusikaltimus, mirė pirmadienio vakarą, būdamas 78 metų, antradienį pranešė jo sūnus. Šis didelį dėmesį politikai skyręs mąstytojas išgarsėjo 8-ame dešimtmetyje kartu su Bernard'u-Henri Levy kaip vienas iš Prancūzijos „naujųjų filosofų“, kurie atsiribojo nuo marksizmo po to, kai 1968 metais vykę gatvių protestai buvo atvedę šalį prie revoliucijos slenksčio.
Gabrielius Landsbergis įžvelgia pavojų: Europoje jau siūloma švelninti sankcijas Rusijai
Kai kurios valstybės palaiko, kad dalis Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai per artimiausią jų svarstymą būtų panaikintos, po susitikimo su ES užsienio reikalų įgaliotine Federica Mogherini sakė europarlamentaras Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis. Dėl paramos separatistams Rytų Ukrainoje Europos Sąjunga įvedė sankcijas Rusijos bankų, naftos bei gynybos sektoriams 2014 metų vasarą. 2015 birželį sankcijos buvo pratęstos pusmečiui.
Migrantų antplūdis: Čekija pasipiktino „tuščiais“ Vokietijos grasinimais
Čekijos valstybės sekretorius Europos Sąjungos klausimais antradienį pareiškė, kad grasinimai, jog Vidurio Europos valstybėms gali būti apkarpytas finansavimas, jei jos priešinsis privalomoms migrantų kvotoms, neturi teisinio pagrindo.
Lenkija sieks sustiprinti gynybą tiek, kad atgrasytų potencialius užpuolikus
Lenkija turi būti svarbi teritorija NATO gynybos sistemoje, o karinės intervencijos šioje šalyje kaina turi būti pakankamai didelė, kad atgrasytų potencialius priešininkus, pareiškė naujojo Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos vyriausiasis patarėjas užsienio reikalams. Patarėjas Krzysztofas Szczerskis, duodamas interviu, kurį antradienį paskelbė naujienų agentūra PAP, sakė: „Prezidentas Andrzejus Duda nori stiprinti bendradarbiavimą su Višegrado grupe.
Sunkiojo metalo politika: sąjungininkų pajėgos Vidurio ir Rytų Europoje
Pastaruoju metu žiniasklaida pranešė apie JAV ketinimus dislokuoti Vidurio ir Rytų Europos šalyse tam tikro dydžio karinės technikos ir įrangos komplektus. Konkretūs skaičiai ir detalės nėra iki galo aiškūs, tačiau, atrodo, kalbama apie sausumos kariuomenės brigadai (3000–4000 karių) reikalingą įrangą, kuri būtų paskirstyta visame regione – Lenkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Baltijos šalyse.
Klimato kaita: pavojai ir priemonės jų išvengti
Nors miestai apima ne daugiau nei 2 procentus Žemės paviršiaus, tačiau juose sunaudojama net 78 proc. pasaulio energijos, išskiriama daugiau nei 60 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Miestus ir miestelius klimato kaita pažeidžia labiausiai. Besikeičianti vidutinė oro temperatūra lemia didėjantį jūros lygį, gaisrus, dažnesnes ir stipresnes audras, ilgesnį karščio ir šalčio laikotarpį.
Karščio bangos Karščio bangos pastaraisiais dešimtmečiais kėlė tikrai didelį pavojų.
Šūviai Balkanuose: kelios versijos
Kol pasaulio, o ypač Europos, visuomenės dėmesio centre yra Ukraina ir „Islamo valstybė“, Makedonijai teko vykdyti rimtą antiteroristinę operaciją albanų rajone Kumanovo mieste, esančiame šalies šiaurėje 40 km nuo sostinės Skopjės. Manoma, kad ginkluoto išpuolio autoriais tapo albanų teroristai iš Kosovo. Pastarieji įvykiai tik dar labiau komplikavo situaciją Makedonijoje, kuri pergyvena gilią politinę krizę.
Rokas Grajauskas: auganti euro zona į priekį stumia ir Vidurio Europą
Nors po 2008-2009 metų krizės Vidurio Europos šalys – Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija – ne vienerius metus gerokai nusileido Baltijos šalims pagal ekonomikos augimo tempą, pastaruoju metu situacija jau verčiasi aukštyn kojom. Vidurio Europos šalių augimą į priekį stumia sparčiai atsigaunanti euro zona, o Baltijos šalis žemyn – krizė Rusijoje. Lėtas augimas po krizės Pagrindinis veiksnys, neleidęs Vidurio Europos valstybėms greitai atsigauti po krizės, buvo sunki situacija euro zonoje.
Netikėti Lenkijos prezidento rinkimų rezultatai gali prognozuoti didesnio masto politines permainas
Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis) pirmajame valstybės vadovo rinkimų ture pralaimėjo menkai žinomam 42 metų Europos Parlamento nariui, sukeldamas didžiausią sukrėtimą šalies vidaus politikoje per daug metų. Komunistinių laikų disidentas viešosios nuomonės apklausose ilgą laiką buvo tarp didžiausią visuomenės pasitikėjimą turinčių politinių lyderių, todėl manyta, kad sekmadienį jis nesunkiai surinks daugiau nei 50 proc.
Rokas Masiulis: Lietuva pati renkasi, iš ko pirkti dujas
Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis pareiškė, kad padėtis Lietuvos dujų rinkoje pastaraisias metais iš esmės pasikeitė ir šalis dabar pati renkasi, iš ko pirkti dujas. Taip jis komentavo Europos Komisijos (EK) trečiadienį pateiktus kaltinimai Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ dėl piktnaudžiavimo monopoline padėtimi, ribojant konkurenciją ir taikant per dideles dujų kainas kai kuriose Europos šalyse.
Zigmas Lydeka: universitetai turi nebijoti didesnės atsakomybės
Vytauto Didžiojo universitetas visada „plaukė prieš srovę“ – atkuriant universitetą buvo siekiama, kad jis būtų kitoks, išsivaduotų iš sovietinių laikų specialistų rengimo „gamyklų“ ir į studijas bei žmogaus ugdymą būtų žiūrima kur kas plačiau ir prasmingiau. Šiuo metu, vykstant diskusijoms dėl minimalaus balo įvedimo stojant į universitetą, VDU taip pat turi kitokią nei daugelis poziciją. Kokia ji? Apie tai – pokalbyje su VDU rektoriumi prof. Zigmu Lydeka.
Kuo baigiasi Vakarų nuolaidžiavimas įžūliam ir agresyviam diktatoriui?
Šiomis dienomis sukanka 70 metų nuo Jaltos konferencijos, kurioje antihitlerinės koalicijos valstybių vadovai braižė Europos politinius kontūrus po Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Tačiau karas Ukrainoje rodo, kad istorinės pamokos nenuolaidžiauti agresoriams taip ir liko neišmoktos. „Didžioji trejukė“ Hitleriui net baisiausiam košmare nebūtų prisisapnavę, kad Vokietija atkakliai bandys sutaikyti kariaujančias Rusiją ir Ukrainą.
JAV ragina greičiau steigti NATO vadavietes „fronto pusėje“
NATO sąjungininkės privalo išlaikyti savo griežtą poziciją Rusijos atžvilgiu dėl konflikto Ukrainoje, antradienį pareiškė aukščiausio rango JAV diplomatė Europos reikalams, ragindama kuo greičiau įsteigti Aljanso vadavietes Kijevo kaimynėse ir kitose to regiono šalyse.
Rusija griebiasi to paties šantažo – žada Europai atjungti dujas
Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ trečiadienį pareiškė, kad Europai vis dar tebegresia, jog Rusijos dujų tiekimas vamzdynais per Ukrainą šią žiemą gali nutrūkti. „Tranzitinė rizika Ukrainos teritorijoje šią žiemą išlieka, nes Ukraina dėl finansinių sunkumų nesugebėjo praėjusių metų lapkritį gruodį nupirkti būtiną dujų kiekį ir žymiai sumažino dujų atsargas požeminėse saugyklose“, – pasakė „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris po susitikimo su naujuoju Europos Komisijos komisaru Marošu Šefčovičiumi.
Čekijoje – Aksominės revoliucijos jubiliejus
Čekijoje pirmadienį bus minimas Aksominės revoliucijos pradžios 25-metis, tačiau iškilmes temdo pilietinės visuomenės atstovų kritika, kad dabartinė šalies valdžia, ypač prezidentas, vėl pernelyg artima Maskvai. Kol Vidurio Europos lyderiai rinksis į oficialų minėjimą, aktyvistai surengs akciją, rodydami raudoną kortelę Milošui Zemanui, kuris pasiūlė susitaikyti su Krymo aneksija. Dabar tai vadinama Aksomine revoliucija, bet lapkričio 17-osios įvykiai anaiptol nebuvo švelnūs.
Viktoras Orbanas pralaimėjo kovą dėl interneto
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas penktadienį pareiškė atšaukiantis projektą dėl duomenų siuntimo internetu apmokestinimo, išprovokavusį masines demonstracijas šioje Vidurio Europos šalyje. „Dabartinės formos interneto mokestis negali būti įvestas“, – V.Orbanas sakė duodamas interviu radijui. Siūlomą įstatymą kritikai laikė dar vienu dešiniųjų pažiūrų premjero mėginimu užgniaužti nepaklusnumą šalyje.
Gruzijos musulmonai: nei savi, nei svetimi (I)
Gruzija – šalis, kurioje beveik kiekvieno kalno ar kalvos viršūnę puošia kelių ar keliolikos amžių senumo bažnytėlė arba bent jau padangę remiantis kryžius. Bet važiuojant pietų keliais per kalnus netoli Turkijos sienos bažnyčias ir kryžius peizaže pakeičia minaretai, iš kurių penkiskart per dieną arabiškai skamba kvietimas maldai.
Valdovų rūmai pristatė aukcione įsigytą seniausią Vytauto Didžiojo ir jo žmonos atvaizdą
Valdovų rūmai penktadienį pristatė Jungtinės Karalystės aukcione įsigytą dešimties miniatiūrų kolekciją, kurioje pavaizduotos Vidurio Europos valdovų poros. Tarp jų yra ir akvarelė vaizduojanti Vytautą Didijį ir jo žmoną Oną. Tai yra seniausias Vytauto Didžiojo portretas Lietuvoje. Visą unikalių miniatiūrų kolekciją muziejus įsigijo už 130 tūkst. litų, ji nuo penktadienio eksponuojama Valdovų rūmuose Vilniuje.
„Rothschild“ vadovas pritarė Lietuvos prašymui: Europa energetikos srityje elgėsi labai kvailai
Didžiosios Britanijos investicijų banko „Rothschild“ Rytų ir Vidurio Europos vadovas Williamas Wellsas teigia, kad būtų puiku, jei išsipildytų Lietuvos energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus teiginiai ir JAV galėtų eksportuoti dujas į Europą. Pasak W. Wellso, Europa, kuri savo konkurencingumą vertina per energetikos išteklių kainų prizmę, šiame sektoriuje padarė keletą labai kvailų veiksmų.
Pagerėjo Lietuvos galimybės įvesti eurą 2015 m.
Daugelis Rytų ir Vidurio Europos šalių pastaruoju metu įžengė į tvirtesnio atsigavimo kelią, teigia SEB grupės analitikai šiandien Stokholme paskelbtoje Rytų Europos šalių ekonomikos apžvalgoje „Eastern European Outlook“. Latvijai ir Lietuvai prognozuojama didžiausia augimo sparta. Tuo tarpu didieji regiono ūkiai pasuks skirtingais keliais: Lenkijos ekonomikos atsigavimas įgaus pagreitį, o Rusijai ir Ukrainai reikės imtis aktyvesnių priemonių ūkio padėčiai stabilizuoti.
Lietuvos ir kitų Europos šalių finansų vadovų baimės skiriasi
Baltijos šalių finansų vadovai (angl. Chief Financial Officer – CFO) yra didesni optimistai už Vidurio Europos regiono kolegas BVP augimo bei nedarbo mažėjimo savo šalyse klausimais. Kita vertus, Lietuvos CFO vis dar nėra užtikrinti ekonomikos ateitimi ir apie investavimą bei skolinimąsi kalba atsargiai. Tai viena iš esminių išvadų Deloitte Vidurio Europos CFO apklausos ataskaitoje, kuri atspindi 668 pirmaujančių įmonių CFO nuomonę bei pateikia įžvalgas esminiais finansų sektoriaus klausimais.
Laisvas darbo jėgos judėjimas į Vokietiją daug rytų europiečių nepriviliojo
Jau metus laiko galiojantis laisvas darbo jėgos judėjimas piliečiams iš aštuonių Vidurio ir Rytų Europos šalių į Vokietija priviliojo santykinai mažai imigrantų. Pernai į šalį dirbti atvyko 79 tūkst. žmonių iš tokių šalių, kaip Lenkija, Čekija ar Vengrija, Niurnberge pranešė Vokietijos darbo agentūros darbo rinkos ir profesinio tyrimo institutas (IAB), kuriuo remiasi agentūra AFP.
Tai yra 43 000 imigrantų daugiau ei 2010-aisiais.
JT Saugumo Taryba priėmė pareiškimą dėl paliaubų Sirijoje
Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba paragino Sirijos vadovybę iki balandžio 10-osios, kai turi prasidėti paliaubos, išvesti iš miestų visus dalinius. Pareiškime, kurį parėmė ir Rusija, Taryba ragina Damaską vykdyti specialiojo pasiuntinio Kofio Annano taikos planą, su kuriuo Sirija sutiko.
Saugumo Taryba taip pat paragino visas konfliktuojančias šalis, įskaitant opoziciją, per 48 valandas po paliaubų įgyvendinimo nutraukti bet kokį smurtą.
Rusijai nepavyko sušvelninti Sirijos rezoliucijos projekto
Prieš balsavimą dėl Sirijos rezoliucijos Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje Rusijai nepavyko sušvelninti dokumento. Rusų diplomatų pasiūlyti pakeitimai nesulaukė arabų valstybių pritarimo, trečiadienio vakarą Niujorke pareiškė Vakarų šalių atstovai.
Rusija, be kita ko, reikalavo, kad Sirijos opozicijai, lygiai tiek pat kiek prezidento Basharo al Assado vyriausybei, būtų priskirta atsakomybė dėl smurto šalyje.