ultravioletiniai spinduliai

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ultravioletiniai spinduliai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ultravioletiniai spinduliai“.

Įspėja dėl „TikTok“ plintančios mados: gali padidinti vėžio riziką

Kai kurie socialinių tinklų nuomonės formuotojai skatina paplūdimių lankytojus nenaudoti apsauginio kremo nuo saulės, taip bandydami „išgydyti“ spuogus. Tačiau gydytojai sako, kad pasekmės gali būti pražūtingos, skelbia portalas „Euronews“. Populiarioje socialinių tinklų platformoje „TikTok“ daugėja vaizdo įrašų, kuriuose teigiama, kad nudegimas saulėje gali sustiprinti sveikatą ar net padėti atsikratyti spuogų.
2024-08-25

Klastinga liga smogia lietuviams: išduoda vos keli simptomai

Katarakta yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl netenkama regėjimo. Ši akių liga gali paveikti gyvenimo kokybę, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Kataraktos išsivystymo priežastys gali būti įvairios – nuo senėjimo proceso ir genetinių veiksnių iki traumos, tam tikrų ligų bei ilgo laiko saulėje praleidimo be tinkamos akių apsaugos.
2024-07-11

Skaudžiai nudegėte saulėje? Štai, kas jums padės

Savaitgalis lietuviams nepagailėjo kaitrios saulės, o ne vienas po karščių skundžiasi ir saulėje nudegusia oda. Lietuvos Raudonasis Kryžius primena, ko šiukštu negalima daryti nusvilus odą, kitaip galite prisidaryti tik daugiau žalos nei naudos. Yra daugybė mitų, kaip galima malšinti nudegusios odos skausmą, tačiau ne visi jie veiksmingi, o kai kurie net žalingi.
2023-07-17

Skubiai įspėja dėl 1 grožio procedūros: didina riziką susirgti vėžiu

Baigėsi vasara ir saulėtus, karštus orus staiga pakeitė vėsa. Šiltų dienų vis mažiau, o išlaikyti gražų bronzinį įdegį – tikra svajonė, kurią pasiekti įžengus į šaltąjį sezoną sunku. Vis dėlto, soliariumai – ne išeitis, įspėja ekspertai. Daugelis renkasi degintis soliariumuose, tačiau ekspertai įspėja, kad po tokių grožio procedūrų gali laukti liūdnos pasekmės, rašo dailystar.co.uk.
2022-09-11

Lietuvoje populiari paslauga skatina vėžį: ragina nustoti naudotis

Turėti gražią bronzinę odą – ne vieno svajonė, tačiau gyvename šalyje, kur saulės spindulių per mažai, kad visus metus galėtume džiaugtis įdegusia oda. Tuomet nusprendžiama lankytis soliariumuose, tačiau Vilniaus lazerinės dermatologijos centro dermatologas, medicinos mokslų daktaras Viktoras Sidorovas įspėja, kad tiek per ilgas buvimas saulėje, tiek apsilankymai soliariumuose daro daugiau žalos nei teikia naudos.
2022-06-16
REKLAMA
Livin primena: vaikams leidžiant laiką lauke būtina pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės  Livin primena: vaikams leidžiant laiką lauke būtina pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės

Livin primena: vaikams leidžiant laiką lauke būtina pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės

Ko gero sunku būtų pervertinti lauke leidžiamo laiko reikšmę vaikų sveikatai. Žaidimai, kelionės bei aplinkos tyrinėjimas bus dar vertingesnis bei saugesnis, kai saulės spinduliai maloniai šildys nekeldami jokio pavojaus jautriai vaikų odai. LIVIN.LT primena, kad vos tik atšilus orams ir pragiedrėjusiame danguje vis dažniau pasirodant saulei verta nedelsiant įsigyti ir pradėti naudoti specialias odos apsaugos priemones.
2022-04-21

Populiari grožio procedūra Lietuvoje skatina vėžį: susimąstykite, ar jums jos reikia

Vis rečiau pasirodant saulei ir temperatūrai nebeleidžiant mėgautis saulės voniomis gulinti paplūdimyje, noras turėti rudą, saulės nubučiuotą odą daugelį paskatina griebtis paskutinio šiaudo ir keliauti į soliariumus. Žalos sveikatai nepamatuojantys soliariumų lankytojai gydytojams tampa tikru galvos skausmu – mėgavimasis dirbtiniais saulės spinduliais tam, kad galėtų džiaugtis rusva oda, neretai baigiasi skaudžia odos vėžio diagnoze.
2021-10-17

Naudojasi milijonai, tačiau kenksmingo poveikio regėjimui nežino

Mėlynų LED šviestukų skleidžiama šviesa gali pažeisti akių tinklainę ir sutrikdyti natūralų miego ritmą, šią savaitę pranešė Prancūzijos valstybinė sveikatos priežiūros tarnyba. Naujosios išvados patvirtina ankstesnius nuogąstavimus, kad „intensyvios [LED] šviesos poveikis yra „fototoksiškas“ ir gali vesti prie tinklainės ląstelių negrįžtamo praradimo bei mažesnio regos aštrumo“, – perspėjama Prancūzijos maisto, aplinkos apsaugos ir darbo medicinos agentūros (ANSES) pranešime.
2019-05-16

Akiniai nuo saulės – ne tik stiliaus detalė: ragina atkreipti dėmesį į apsaugą

Tamsūs akiniai, nepamainomi saulėtą dieną. Išties, atšilus orams dažnas be jų į lauką nė nekiša nosies. Deja, daliai akiniai nuo saulės tik stiliaus detalė. Žmonės juos renkasi pagal formą, spalvą ir rečiau pasidomi ar tokie akiniai atlieka svarbiausią savo funkciją – apsaugo nuo pavojingų ultravioletinių spindulių. Akiniai saulei ryškiai šviečiant būtini visiems, tačiau juos ypač svarbu nešioti vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms bei sergantiems akių ligomis.
Aktualijos 2017-06-25

Penki mažai žinomi dalykai, kuriais medicina siūlo nesunkiai pasigerinti sveikatą

Pirmiausia – kompiuteriniai žaidimai. Jie gerina pagyvenusių žmonių smegenų darbą, keisdami jų kognityvines funkcijas, trumpalaikę atmintį ir galimybę fokusuoti dėmesį. Ypač rekomenduojamas žaidimas „Neuro Racer“, rašo „The Herald Sun“. Dainavimas grupėje taip pat suteikia bendrumo jausmą, paaiškino švedų specialistai. Tai atspindi ir choro narių širdies ritmas – jis sinchronizuojasi su muzikos ritmu. Kontroliuodami kvėpavimą, žmonės puikiai nusiramina ir tuo primena jogos pratimų naudą.
2014-01-06
REKLAMA
REKLAMA

Taupiosios lemputės gali pakenkti sveikatai

Taupiosios fluorescencinės lemputės gali kenkti sveikatai. Tokią išvadą po tyrimo padarė keturi Niujorko „Stony Brook“ universiteto mokslininkai, praneša popularscience.com. Tyrėjai išsiaiškino, kad lemputės, kurios sutaupo 4 kartus daugiau energijos nei jų pirmtakės, skleidžia ultravioletinius (UV) spindulius, kurie gali pakenkti odai. Mokslininkai surinko lemputes iš dviejų Niujorko apskričių ir matavo jų skleidžiamą UV spindulių kiekį bei fosforo dangos stiprumą.
2013-11-04

Kaip mėgaujantis saule nepakenkti savo sveikatai?

Nekantriai laukta vasara įsiūbavo atostogų smagratį, kaitri liepos saulė kvieste kviečia atsiduoti jos malonumams ir atsigriebti už ilgus šaltus mėnesius. Visgi beatodairiškai mėgautis saulės spinduliais nepatariama – nuo jų oda praranda elastingumą, pradeda raukšlėtis, o ilgalaikis ultravioletinių saulės spindulių poveikis gali sukelti odos ligas, paskatinti odos vėžio išsivystymą.
2013-07-03

Viskas, ką reikia žinoti apie nepageidaujamą saulės poveikį

Vasarą nerekomenduojamos kai kurios gydomosios ir kosmetinės procedūros, dėl ultravioletinių spindulių poveikio nesaugus sveikatai gali tapti ir kai kurių vaistų vartojimas. Saulės spinduliai būtini kiekvienam sveikam žmogui gyvuoti: jie padeda organizmui pasisavinti vitaminus D, E ir C, riebalus, baltymus, mikroelementus, skatina endorfinų – „laimės“ hormonų – gamybą. Tačiau dėl besaikio buvimo saulėje oda gali nudegti, ištikti šilumos ar saulės smūgis.
2012-07-21

Nesaikingos saulės vonios: kodėl ir kaip nudegame odą?

Rausvi ir kartais itin skausmingi saulės bučiniai liudija, kad greičiausiai nerūpestingai leidome laiką karštoje saulėje, tačiau kas iš tiesų vyksta ląstelėse, kai jos papuošia mūsų odą skausmingu uždegiminiu raudoniu? Mokslininkai atrado „molekulinį signalą“ – ženklą, sukeliantį uždegimą po saulės vonių.
2012-07-10

Saulė ir akys – ką būtinai reikia žinoti

Saulė – puikus vaistas nuo liūdesio bei niūrių minčių. Mokslo įrodyta, jog veikiant ultravioletiniams spinduliams, smegenų ląstelėse ima gamintis vadinamasis laimės hormonas – serotoninas, kuris suteikia džiaugsmo ir žvalumo pojūtį, stiprina imunitetą. Būnant saulėkaitoje (pakanka vos 15 minučių per dieną), odoje formuojasi vitaminas D. Jis reguliuoja mineralinių medžiagų apykaitą, yra reikalingas kaulams ir dantims.
2012-05-29

Kremai nuo saulės skatina vėžį?

Sumaištį sukėlęs naujas JAV mokslininkų tyrimas atskleidė, kad apsauginiai kremai nuo saulės, priešingai nei daugelis mano, ne saugo nuo odos vėžio, o skatina jį. Kol kas vartotojams siūloma rinktis tarp blogo ir blogesnio. Apsauginių kremų nuo saulės sudėtyje esantis cinko oksidas veikiant saulės spinduliams gali išlaisvinti odos ląsteles pažeidžiančius ir vėžio vystymosi pavojų didinančius laisvuosius radikalus, nustatė Misurio Mokslo ir technologijų universiteto (JAV) mokslininkai.
2012-05-15

Kirpėjai turėtų būti mokomi atpažinti odos vėžį

Kirpėjai turėtų būti mokomi atpažinti odos vėžį, mat pakitimai galvos srityje yra labiausiai nepastebimi, teigia sveikatos ekspertai. Remiantis statistika, kasmet Didžiojoje Britanijoje diagnozuojama apie 100 tūkst. naujų odos vėžio atvejų. Dažniausiai žmonės nepastebi turintys odos pakitimų. Pavojingiausia odos vėžio rūšis yra piktybinė melanoma, nuo kurios kasmet miršta daugiau nei 2 tūkst. 500 žmonių.
2012-03-21

Nudegusios odos tyrimai padės sukurti naujus nuskausminamuosius

Britų mokslininkai identifikavo molekulę, sukeliančią skausmą po ilgo odos veikimo ultravioletiniais spinduliais, pranešė „Telegraph.co.uk". Šis atradimas pirmą kartą atskleidė, kodėl saulėje įdegusi oda būna tokia jautri, sakoma pranešime. Londono imperiškojo koledžo mokslininkų teigimu, atradimas gali atverti kelią naujiems skausmą malšinantiems vaistams, kurie padėtų nuo artrito ir visos eilės kitų chroniškų ligų kenčiantiems žmonėms.
2011-07-07

Užsimerkite, atakuoja UV spinduliai!

Pavasarinė saulė džiugina vis ryškesniais spinduliais. Artėja vasara, kai šviesa džiaugsimės dar dažniau. Bet kaip apsaugoti akis nuo ultravioletinių (UV) spindulių? Ne paslaptis, kad saulės spinduliai teikia akims ne tik džiaugsmą, bet ir skausmą. Ultraraudonieji spinduliai gali nudeginti šviesai jautrų audinį, iš kurio sudaryta akies tinklainė, o ultravioletinės bangos pažeidžia paviršinį ragenos sluoksnį ir akies lęšiuką.
2011-05-15

UV spinduliai: mitai ir tiesa

Sveikos odos ir apsaugos nuo ultravioletinių (UV) spindulių tema labai populiari tarp dailiosios lyties atstovių. Esame daug girdėję apie saulės spindulių kenksmingumą, tačiau vertėtų atsirinkti, kas iš viso informacijos srauto tiesa, o kas – ne. Nusprendėme išsiaiškinti, ar verta vengti saulės ir atimti iš savęs malonumą degintis. Mitas nr. 1. Jei deginsitės soliariume, vasarą apsisaugosite nuo nudegimų Eilinis prasimanymas.
2011-05-14

Dantų šepetėlių valytojai

Ar valote savo dantų šepetėlius? Gal nežinote, kaip? „Zapi Tootbrush Sanitizer" tai daro ultravioletiniais spinduliais, naikinančiais burnos ertmės bakterijas ir virusus.
2011-04-14

Batai be kvapo

Batai be kvapo būna nebent tada, kai niekas jais neavi. Arba naudoja „SteriShoe Shoe Sanitizer" – gamintojų teigimu, pirmąją pasaulyje premonę nemaloniam batų kvapui naikinti ultravioletiniais spinduliais. Jie užmuša bakterijas ir grybelius, dėl kurių ir atsiranda nemalonus kvapas.
2011-02-10

Soliariumuose – karščiau nei atogrąžose

Dirbtinio įdegio mėgėjai soliariumuose deginasi uždengtomis akimis ne tik tiesiogine to žodžio prasme. Kai kuriuose soliariumuose jie iš tiesų rizikuoja savo sveikata, tačiau to nežino. Pirmą kartą tikrinta apšvita Tokią prielaidą daro Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai, pirmą kartą patikrinę soliariumų lempų skleidžiamą veiksmingąją energinę apšvitą, kuri rodo, kokią ultravioletinių spindulių dozę gauna žmogus.

Atskleista, kaip bitės mato pasaulį

Mokslininkai galėjo pažvelgti, kaip bitės mato gėles ir kitus augalus visoje jų ultravioletinėje didybėje, praneša BBC. Gėlių atspindėjimo duomenų bazė (FReD) buvo įkurta tyrinėtojų iš Londono imperatoriškojo koledžo ir Karalienės Marijos universiteto Londone. Ji įgalina mokslininkus pamatyti augalų spalvas bičių ir kitų juos apdulkinančių vabzdžių akimis. Bitės, kitaip negu žmonės, gali matyti ultravioletinių spindulių spektrą.
2010-12-13

Saulė gali apsaugoti nuo odos vėžio

Nauji tyrimai parodė, kad reguliariai gaunamas saulės spindulių kiekis savaitgaliais gali apsaugoti nuo odos vėžio. Tiriant kaip buvimas saulėje didina riziką susirgti melanoma buvo atrasta, kad tiems, kurie saulėje dvi dienas per savaitę praleidžia 4–5 valandas, yra mažesnė rizika susirgti vėžiu, praneša telegraph.co.uk. Tyrimo rezultatai yra prie šingi iki šiol nusistovėjusiai nuomonei, kad buvimas saulėje didiną odos vėžio riziką.
2010-12-06

Ankstyvoji Žemė turėjo ultravioletinių spindulių skydą

Kažkada dar visai jauna Saulė švietė beveik trečdaliu silpniau nei dabar. Vanduo visoje Žemėje turėjo užšalti, tačiau tai neįvyko. Mokslininkai iškėlė hipotezę, jog planetą saugojo papildomas apsauginis atmosferos sluoksnis, panašus į tą, kurį astronomams pavyko aptikti Saturno palydove Titane. Hipotezių, bandančių paaiškinti „blyškios ankstyvosios saulės paradoksą“, yra daugybė. Pati populiariausia versija – šiltnamio efektas.
2010-06-28
Į viršų