teorija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „teorija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „teorija“.

Būsimiems motociklo vairuotojams vietoje egzamino 6 val. kursas – specialistai įspėja, kad jo užtenka ne visiems

Jau praėjo metai kaip vairuotojai, bent 2 metus turintys B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, po 6 valandų praktinio kurso gali įgyti teisę vairuoti lengvuosius motociklus. Specialistai aiškina, kokių pokyčių įvyko ir ar toks sprendimas nepadidino rizikos keliuose. Pašnekovai pastebi, kad keliuose per metus padaugėjo lengvųjų motociklų, šia galimybe gyventojai aktyviai domisi ankstyvą pavasarį, prieš motociklų sezoną.
2022-08-27

Vis dar aiškinasi, iš kur kilo koronavirusas: tyrimai rodo natūralią kilmę, bet dar neatmetama jokia teorija

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį sveikino naujus tyrimus, kuriais prieita prie išvados, kad COVID-19 atsirado gyvūnų turguje Kinijos Uhano mieste, bet tvirtino, kad dar per anksti atmesti visas kitas teorijas. „Visos hipotezės dar svarstomos“, – PSO būstinėje Ženevoje reporteriams sakė šios Jungtinių Tautų agentūros ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas.
2022-07-28

Pasitikrinkite žinias: bandomasis „Regitros“ teorijos egzaminas

Visus ketinančius tapti vairuotojais „Regitra“ kviečia atlikti bandomąjį teorijos egzaminą ir įsivertinti savo žinias.  Egzaminą rasite čia.  Atlikti egzaminą ir įsivertinti savo žinias taip pat kviečiami ir jau patyrę vairuotojai.

„Twitter“ blokuos žinutes apie 5G sąmokslo teoriją

Socialinis tinklas „Twitter“ pareiškė šalinantis žinutes, kurstančias „žalingą veiklą“, ypač raginimus naikinti belaidžio ryšio įrangą, skambančius pasklidus sąmokslo teorijai, siejančiai penktosios kartos (5G) mobiliojo ryšio technologiją su koronavirusu.
2020-04-23

Futbolo komanda vadinsis „Žemė yra plokščia“

Ko gero, kiekvienas esame bent kartą girdėję plokščios žemės teoriją ir išklausę ja įsitikunusių žmonių argumentus. Kasdien vis daugėjant tikinčiųjų šia teorija, Ispanijos futbolo klubas netgi nusprendė pakeisti savo pavadinimą. Ketvirtoje pagal pajėgumą Ispanijos lygoje rungtyniaujanti iki šiol „Mostoles Balompie“ pavadinimą turėjusi komanda dabar oficialiai vadinsis FC „Flat Earth“ („Žemė yra plokščia“, - liet.
2019-07-01

Pasišiauš oda: pasakė, kas iš tiesų nutinka po mirties

Žinoma, niekas iš tiesų nežino, kas nutinka po mirties – bet daugelis turi kokią nors teoriją. Pavyzdžiui, Kalifornijos universiteto slaugos ir paliatyvinės medicinos gydytojas dr. B. J. Milleris Opah‘ai Winfrey sakė: „Esu buvęs tarp žmonių, kurie netrukus turėjo mirti, šalia ką tik mirusiųjų kūnų ir visuomet tvyro keista tarsi užsibuvimo jausmas. Jis tikrai yra.
2018-08-10

Meghan Markle išgąsdino daugybę žmonių: kas negerai jos veidui?

Žmonės šiais laikais tiki įvairiausiais gandais. Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose paplito keistas gandas, kad ką tik už princo Hario ištekėjusi Meghan Markle yra ne kas kita, o robotas. Gandas pasklido, kai projekto „Britain’s Got Talent“ žiūrovai pastebėjo ten pasirodžiusią karališkąją porą. Vaizdo įraše užfiksuota keistai sustingusi Meghan grimasa. Ji primena robotus iš filmo „Ex Machina“ – gražūs, bene tobuli veidai, tačiau sustingusios ir neįprastos emocijos.
2018-06-15

Tai buvo tikra kosminė epopėja: kaip iš tikro atsirado Mėnulis

Teorija apie naktinio šviesulio kilmę iš sūrio nors ir viliojanti, tačiau tikrai ne tokia įspūdinga, kaip tikroji Mėnulio kilmės istorija. Astronomas Denilso Camargo pasakoja apie uolinių planetų formavimosi procesą, ir sąveikas tarp Mėnulio, Žemė ir Saulės. Panašias į Saulę žvaigždes po jų susiformavimo supa protoplanetinis diskas. Maždaug prieš 4,6 mlrd didžiulį dujų ir dulkių debesį – žvaigždinį ūką – sutrikdė tikriausiai sprogusios supernovos smūginė banga.
2017-01-19

Paaiškėjo, kas buvo pirmieji australai

Nauji moksliniai tyrimai patvirtina, kad aborigenai buvo pirmieji Australijos gyventojai, ir paneigia teorijas, kad pirmieji žmonės šiame žemyne galėjo būti kita, galbūt, europiečių kilmės, grupė. Pirmadienį žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ paskelbtame straipsnyje galutinai išsprendžiamas ginčas dėl pirmųjų australų, rusenęs daugiau kaip 150 metų.
2016-06-07

Tarptautinės futbolo asociacijos valdyba pritarė vaizdo technologijų testavimui

Tarptautinės futbolo asociacijos valdyba (IFAB) šeštadienį pritarė video technologijų testavimui, kad pagelbėtų rungtynių teisėjams. Video technologijų testavimo eksperimentai vyks dvejus metus ir prasidės ne vėliau 2017-2018 metų sezone. Tik po to bus oficialiai nuspręsta ar jas pastoviai naudoti per rungtynes. Šie bandymai leis teisėjams kreiptis video pagalbos rungtynių metu tik tais momentais, kai reikės patvirtinti įmuštus įvarčius, raudonas korteles, pražangas bei klaidingus incidentus.
2016-03-05
REKLAMA
REKLAMA

Sėkmės mokytojas: kalbos galima išmokti per savaitę

 Richardas Jonaitis, LRT Opus laida „Švelnūs tardymai“, LRT.lt Bet kurios kalbos pagrindus galima išmokti vos per dvi dienas, o pačios kalbos, kad būtų galima susikalbėti, – per savaitę, tikina pirmojo Lietuvoje „Sėkmės universiteto“ įkūrėjas sėkmės mokytojas Algirdas Karalius. Jo teigimu, tokie rezultatai atrodo nerealūs, nes mokyklose suformuoti įgūdžiai yra klaidingi ir neatitinka realių žmonių mokymosi gebėjimų.
2015-03-29

Lochneso pabaisa mirė. Tegyvuoja Čiupakabra!

Deividas Jursevičius, LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt Lochneso pabaisos, dar žinomos Nesės vardu, bumas praėjo. Žmonėms mitai atsibosta, todėl ir šią legendą keičia kitos. Taip teigia paranormalių ir mistinių reiškinių tyrinėtojas, teologijos magistrantas Gabrielius Klimenka. „Dabar „ant bangos“ Čiupakabra ir panašūs dalykai“, – sako jis.
2014-02-10

Visatos gimimas buvo lėtas ir šaltas?

Tai – teorija, alternatyvi Didžiojo sprogimo teorijai, teigiančiai, kad Visata atsirado iš begalinio tankio taško, sprogusio prieš maždaug 13,7 milijardų metų.
2014-02-04

BVP sukanka 80 metų

 Bendrasis vidaus produktas nėra tik paprastas skaičius. Tai buvo didelis šuolis ekonomikos moksle, kai 1934 metais Nobelio premijos laureatas Simonas Kuznetsas JAV Kongresui pristatė bendro nacionalinio produkto terminą, pasakoja BBC žurnalistė Caroline Hepker. JAV politikai tuo metu suprato, kad reikėjo kokybiškesnių duomenų tvarkantis su katastrofiška šalies ekonomine padėtimi. BVP atsipindi valstybės, įmonių ir žmonių kuriamų prekių ir paslaugų vertę šalies viduje.
2014-01-04

Britų mokslininkas: žmonės yra ne iš Žemės

JAV ekologas teigia, kad žmonės kilę ne iš Žemės, bet yra čia atgabenti ateivių prieš apytiksliai 10 tūkst. metų, informuoja dailymail.co.uk. Daktaras Ellisas Silveris savo naujojoje knygoje teigia, jog tokią hipotezę palaiko tam tikri fiziologiniai bruožai, parodantys jog žmogus nesivystė kartu su kitomis rūšimis mūsų planetoje. Jo nurodomų fiziologinių bruožų sąraše yra nugaros skausmai, greitas nudegimas (odos jautrumas saulei) ir skausmai gimdant.
2013-11-16

Biblija teisi: Dievas gyvybę galėjo sukurti iš molio?

Senojo Testamento Pradžios knygos 2 skyriaus 7 eilutėje sakoma: „Tuomet Viešpats Dievas padarė žmogų iš žemės dulkių ir įkvėpė jam į šnerves gyvybės alsavimą. Taip žmogus tapo gyva būtybe.“ Regis, su prielaida apie galimą gyvybės atsiradimą Žemėje iš „žemės dulkių“, tiksliau, molio, jau sutiktų ir šiuolaikinis mokslas. Žurnalas „Scientific Reports“ paskelbė Kornelio universiteto (JAV) mokslininkų atlikto tyrimo apžvalgą.
2013-11-06

Fizikas paneigė teoriją, kad visata nuolatos didėja

Nauja studija pakeitė iki tol buvusį supratimą apie mūsų visatos istoriją nuo Didžiojo sprogimo iki dabar. Pastarąjį šimtmetį buvo manoma, kad visata yra lyg besipučiantis balionas, nuolat didėjanti. Tačiau dabar vienas fizikas teigia, kad toks visatos palyginimas yra netinkamas, nes ji nė kiek nedidėja, rašo telegraph.co.uk. Tokia idėja nėra nauja.
2013-08-14

Ką sako „išdaužtų langų“ teorija

„Išdaužtų langų“ teorija – tai teorija, kurią 1982 m. suformulavo sociologai Jamesas Q. Wilsonas ir George‘as L. Kellingas. Ši teorija dažniausiai pristatoma labai populiariai ir suprantamai vienu sakiniu, tarsi mokyklinė aksioma: „Jei pastate kas nors išdauš langą ir niekas to išdaužto lango nepakeis, tai po kurio laiko tame pastate neliks nė vieno sveiko lango“. Vis tik patys šios teorijos autoriai kalba apie kur kas rimtesnius dalykus nei langų daužymas, bet pristatydami teoriją pasirin...
2013-03-17

Visata tėra tik kompiuterinis modelis? Greičiausiai tai tiesa

Ar mes gyvename mašinos viduje? Filosofinis mąstymo eksperimentas duoda atsakymą: greičiau – taip, negu – ne, skelbia „Huffingtonpost.co.uk“. Teorijos esmė ta, kad bet kokia civilizacija, evoliucijos procese perėjusi į „požmogiškąją“ stadiją, beveik garantuotai išmoks modeliuoti Visatos mastais. Įvertinus realybės matmenis – milijardai pasaulių, besisukančių aplink milijardus saulių – panašu, kad, jeigu tai įmanoma, visa tai jau įvyko.
2012-12-22

Žudymas yra toks pat užkrečiamas kaip gripas?

Mokslininkai, tyrinėjantys nusikaltėlių psichologiją bei nusikalstamumo statistiką, pažeria visuomenei vis naujų teorijų ir įdomių išvadų. Plinta tarsi virusas Šiomis dienomis amerikiečių kriminologai iš Mičigano valstijos, išanalizavę pastarųjų dešimtmečių nusikaltimų statistiką, priėjo prie labai įdomių išvadų. Jų nuomone, nusikaltimų padaugėja ar sumažėja pagal tas pačias taisykles, kaip vyksta ir įvairios epidemijos.
2012-12-08

Astrofizikai: mėnulis galėtų atvėsinti juodąją skylę

Kaip atvėsinti juodąją skylę? „Newscientist.com“, cituodamas Merilendo universiteto mokslininkus, siūlo prie jos prigretinti... mėnulį. Stivenas Hokingas (Stephen Hawking) prognozavo, kad juodosios skylės turėtų skleisti šiek tiek spindulių, todėl jos turėtų pasižymėti ir tam tikra temperatūra, kuri priklausytų nuo juodosios skylės masės. Tačiau kad visa tai apskaičiuoti, fizikams reikia žinoti ir paviršiaus sunkį, kurio neįmanoma apskaičiuoti, jei juodoji skylė stovi vietoje.
2012-11-15

Lietuvoje verslas mažai saugosi

Atliktas tyrimas dėl verslo grėsmių suvokimo parodė, kad situacija Lietuvoje nėra itin gera. Šalies verslininkai, rūpindamiesi savo verslo saugumu, imasi tik paviršutinių priemonių. Dažniausiai minima apsauga apsiriboja antivirusinių programų įdiegimu, pastato apsauga ir sutarčių su darbuotojais dėl konfidencialios informacijos pasirašymu. Bendrovės „Corporate Securitus“ direktorius Dr.
titulinis 2012-11-13

Mokslininkai sudavė smūgį supersimetrijos teorijai

Su Didžiuoju hadronų greitintuvu (LHC) dirbantys mokslininkai aptiko vieną rečiausių dalelės irimų, stebimų gamtoje. Šis atradimas – rimtas smūgis fizikos teorijai, vadinamai supersimetrija, praneša BBC. Supersimetrija išpopuliarėjo kaip būdas paaiškinti kai kuriuos neatitikimus tradicinėje subatominės fizikos teorijoje, vadinamoje Standartiniu modeliu.
2012-11-13

Kaip asteroidų žiedai gali padėti aptikti nežemišką gyvybę

Asteroidų žiedai, panašūs į esantį mūsų Saulės sistemoje, gali būti svarbūs bandant surasti gyvybę kitose visatos vietose, teigia naują teoriją pasiūlę mokslininkai. Joje teigiama, kad asteroidų susidūrimai su planetomis gali duoti postūmį sudėtingos, protingos gyvybės gimimui ir evoliucijai, rašo „Daily Mail“. Tai gali stebinti, mat asteroidus garsina ir baimę kelia jų potencialas sukelti masinius išnykimus, kai jie susiduria su mūsų planeta.
2012-11-06

Brazilijoje sulaikytas sukčius, Vokietijoje apgavęs 3 tūkst. žmonių

Ketvirtadienį Brazilijos policija sulaikė sukčių iš Vokietijos, išviliojusį iš investuotojų 5 milijonus eurų ir teigusį, kad atspėti loterijos bilietų numerius jam padeda gravitacija. Tai pranešė BBC, remdamasi Brazilijos valdžios atstovais. 58 metų Hartmutas Muelleris anksčiau už akių Vokietijos mieste Drezdene jau buvo nuteistas 4,5 metų kalėti. Brazilijos policininkai sulaikė vokietį Florianopolio mieste šalies pietvakariuose.
2012-10-25

Porų suderinimas įvertintas Nobeliu

Vienas iš esminių mokslo tikslų – praktinis sukurtų teorijų pritaikymas realybėje. Ekonomikos srityje šio tikslo siekimas šiais metais buvo vainikuotas Nobelio premija. Nobelio premijų savaitę užbaigė apdovanojimas už laimėjimus ekonomikos srityje. Šiais metais Nobelio ekonomikos premija buvo įteikta dviem JAV mokslininkams, kurių išplėtota teorija ir praktinis jos pritaikymas šalyje leido atlikti daugiau kaip 2 tūkst. inkstų persodinimo operacijų.
2012-10-23

Mėnulis susidarė po didžiulio susidūrimo, teigia mokslininkai

Mėnulio dirvožemyje rasta cheminė keistenybė patvirtina 37 metų senumo teoriją, kad mūsų planetos palydovas susiformavo po apokaliptinio Žemės ir didžiulės kosminės uolienos susidūrimo. Dar 1975 metais astronomai konferencijoje iškėlė mintį, kad mūsų palydovas susidarė per jaunos Žemės ir Marso dydžio kūno, kurį jie pavadino Tėja, susidūrimą. Susidūrimas ištirpdė ir išgarino Tėją ir didžiąją dalį susidarančios Žemės mantijos. Susikondensavę uolienų garai suformavo Mėnulį.
2012-10-18

Kamuoliniai žaibai: australai jų susiformavimą pagrindė matematiškai

Kamuoliniai žaibai – vienas rečiausių ir vienas paslaptingiausių atmosferos reiškinių. Nors apie juos sklinda būtos ir nebūtos istorijos, susidūrus su šiuo reiškiniu tikrovėje adrenalino kraujyje pakaktų visai savaitei. Mįslingą fenomeną mokslininkai pabandė išgvildenti pasitelkdami matematiką. Melsvai švytintys, ore be garso ir neprognozuojamai sklendžiantys greipfruto dydžio elektros plazmos kamuoliai, regis, susiformuoja spontaniškai – kartais patalpose, kartais šalia skrendančių lėktuvų.
2012-10-17

Nauja vergvaldžių visuomenė

Užsienio žiniasklaidoje vis dažniau kalbama apie „auksinį milijardą“, ypač kai prasideda neramumai, sukelti pasaulio ekonomikos krizės. Kas gi tasai „auksinis milijardas“? Ar jis realiai egzistuoja? Ar tai – milijardas? Kas jam priklauso, o kas lieka „neauksine“ dauguma? Naują lietuvių ausiai sąvoką nagrinėja Rusijos probleminės analizės ir valstybės valdymo projektavimo centro ekspertas Sergėjus Kara-Murza.
2012-10-03

Ar tikrai Mikelandželo „Paskutiniajame teisme“ nutapyti gėjai?

Ir kas galėjo pagalvoti, kad garsusis renesanso skulptorius ir dailininkas Mikelandželas savo kūrinyje „Paskutinis teismas“ pavaizdavo fragmentus iš gėjų orgijos? Bent jau taip tvirtina Italijos meno istorikai. Anot jų, menininkas buvo įkvėptas vaizdų, matytų homoseksualų pirtyse. Tokia teorija pateikiama Elenos Lazzarini knygoje apie Mikelandželo nutapytas Siksto koplyčios freskas.
2012-08-27

Žinau, kad meluoji: melo psichologija santuokoje, versle ir politikoje

Paulis Ekmanas – veido išraiškų pasaulinio garso ekspertas, Kalifornijos universiteto psichologijos profesorius emeritas. Keturiolikos knygų autorius, kurių viena populiariausių –  Rytų ir Vakarų išmintis (drauge su Jo Šventenybe Dalai Lama). Žurnalo „Time“ įrašytas į šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą.
2012-06-29

Šveicaras J.M. Conzas: masinio futbolo Lietuvoje laukia šviesi ateitis

Įvairių Lietuvos regionų pedagogai, darželio auklėtojos ir vaikų futbolo treneriai praėjusią savaitę mokėsi naujų būdų, kaip sudominti vaikus futbolu ir organizuoti užsiėmimus, kurie būtų ne tik linksmi, bet ir naudingi, praneša LFF. Nacionalinėje futbolo akademijoje Kaune vyko Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ir Tarptautinės futbolo asociacijos (FIFA) organizuojami masinio futbolo („Grassroots“) mokytojų-organizatorių kursai. Jie Lietuvoje buvo rengiami antrus metus iš eilės.
2012-06-19

Skelbiami pirmieji valstybinių egzaminų rezultatai

Nacionalinis egzaminų centras (NEC) skelbia dviejų užsienio kalbų – vokiečių ir prancūzų – valstybinių brandos egzaminų rezultatus. Šių metų rezultatai nesiskiria nuo pernykščių. Kaip ir praėjusiais mokslo metais, prancūzų kalbos egzaminą išlaikė visi kandidatai (laikė 71). Vokiečių kalbos iš 389 neišlaikė vienas; pernai teigiamo vertinimo ribos taip pat neperžengė vienas kandidatas. Rezultatus moksleiviai gali sužinoti prisijungę prie rezultatų skelbimo sistemos adresu http://rezultatai.
2012-06-11

Dar viena gama žybsnių teorija

Kosminiais teleskopais stebimi gama spindulių žybsniai kelioms akimirkoms tampa pačiais šviesiausiais objektais Visatoje. Tada jie šviečia kaip milijonas galaktikų. Tačiau nereikia tuoj pat dairytis po dangų ir bandyti surasti vieną iš jų, kadangi spinduliuojama yra gama spindulių ruože.
2012-04-27

Motociklininkus į vairavimo mokyklas gena noras vairuoti

Vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimas, asmens tapatybės dokumentas, sveikatos patikrinimo pažyma, pirmosios pagalbos teikimo kursų baigimo pažymėjimas – visi reikiami dokumentai jau kišenėje. Būsimajam motociklininkui tereikia peržengti egzaminų centro slenkstį. Šią nervingą, bet laukiamą akimirką vėliau labai smagu prisiminti, bet kol ji dar ateityje, daugelis bijo nežinomybės.
2012-04-12

Mokslininkas: dinozaurai gyveno vandenyje

Pasak britų mokslininko, dinozaurai buvo per dideli ir per daug svėrė, kad galėtų išgyventi sausumoje, todėl, tikėtina, kad jie išsivystė vandenyje, skelbia telegraph.co.uk. Profesorius Brianas Fordas iš Didžiosios Britanijos Kembridžo universiteto teigė, kad priešistorės ropliai „tiesiog negalėjo gyventi“ taip, kaip dešimtmečius tvirtino paleontologai. Pasak mokslininko, dinozaurų uodegos buvo per daug didelės ir sunkios, kad jie galėtų lengvai judėti ir vikriai medžioti.
2012-04-03

Naujas tyrimas – iššūkis Mėnulio susidarymo teorijai

Iš Žemės medžiagos sudaryta daug didesnė Mėnulio dalis nei manyta anksčiau, teigiama naujame tyrime, metančiame iššūkį nusistovėjusiai teorijai. Mokslininkai teigia, kad Mėnulis susidarė tuomet, kai su Žeme prieš 4,5 mlrd. metų susidūrė Marso dydžio objektas, vadinamas Tėja. Daugiau kaip 40 proc. Mėnulio suformavo iš po susidūrimo likusių nuolaužų.
2012-03-28

Z. Froido psichoanalitinė asmenybės teorija (I)

Šios teorijos kūrėjas – Sigmund Freud (1856-1939). Jis sukūrė psichologijos teoriją žinomą psichoanalizės vardu. Psichoanalize gali būti vadinama, kaip manė pats Z. Froidas, žmogaus psichikos reiškinius aiškinanti teorija, žmogaus psichikos tyrinėjimo (laisvų asociacijų) metodas bei psichoterapinė sistema, kurie pagrįsti šia teorija.
2012-03-10

Dešimt įtakingiausių verslo mąstytojų

Kai didelių bendrovių vadovai įvardija savo mėgstamiausias knygas – auditorija tyli. Nes tai svarbu. Įvardytose knygose aprašyta filosofija, kuria remiantis šie žmonės sukūrė tikras verslo imperijas. Ne pelno siekianti organizacija „Thinkers50“ sudarė penkiasdešimties įtakingiausių verslo mąstytojų sąrašą. Pagrindiniai kriterijai: originalumas, praktiškumas, analizės tikslumas, įtaka bei tarptautinis pripažinimas.
2012-03-02

Laikydamas teorinį vairavimo egzaminą vyras susikirto 92 kartus

Britui niekaip nepavyksta gauti vairuotojo pažymėjimo – vargšelis teorijos egzamino neišlaikė jau 92 kartus... 28 metų Lesterio gyventojas išleido 2852 svarus (beveik 12 tūkst. litų) už vairavimo egzamino teorinę dalį – praktinės dalies jam pasiekti taip ir nepavyko, rašo thesun.co.uk. 31 svarą (128 litus) kainuojantis valandos trukmės testas sudarytas iš klausimų, susijusių su kelių eismo taisyklėmis.
2012-01-25

Jubiliejų švenčiantis S. Stonkus: krepšinis – visada svarbiausias

„Svajojau, kad kas nors pavadintų mane krepšininku“, – prisiminė Stanislovas Stonkus, gruodžio 29 dieną švenčiantis 80-metį. „Kiekvienam darbui, jeigu jį atlieki dorai ir sąžiningai, reikia daug pastangų“, – sako garsus Lietuvos krepšininkas ir sporto mokslininkas, profesorius Stanislovas Stonkus, kuriam gruodžio 29 d. sukanka 80 metų. PRADŽIA. Telšiuose gimęs S. Stonkus krepšinį žaisti pradėjo mokykloje.
2011-12-29

Tamsioji medžiaga ir gravitacinė kvantinio vakuumo poliarizacija

Ne per seniausiai fizikų bendruomenėje kelią ėmė skintis idėja, pagal kurią kvantiniame vakuume esantys gravitaciniai krūviai gali atstoti tamsiąją medžiagą.
2011-12-04

Evoliucija: 24 mitai ir klaidingi įsitikinimai

Mokslo naujienas skelbiantis portalas newscientist.com atrinko pačius populiariausius ir dažniausiai sutinkamus mitus apie evoliucijos teoriją. Didžiulio straipsnio antraštė taip pat labai iškalbinga: „Jei manai, kad tai supranti, nė iš tolo nežinai pakankamai“. Praėjo daugiau, nei 200 metų nuo Čarlzo Darvino gimimo (1809) ir daugiau, nei 150 metų (1859) nuo, ko gero, svarbiausios kada nors parašytos knygos – „Apie rūšių atsiradimą“ (On the Origin of Species), – išleidimo.
2011-09-27

Dar šis bei tas apie Higgso bozoną

Be Higgso bozono Visata būtų visiškai kitokia. Ši jau legendomis apipinta dalelė vaidina svarbų vaidmenį kosmologijoje ir atskleidžia, jog gali egzistuoti itin artima jos giminaitė. Higgso bozoną bandoma identifikuoti CERN laboratorijos Didžiajame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve. Šios dalelės aptikimas leistų fizikams paaiškinti, kodėl didžioji dalis elementariųjų dalelių turi masę.
2011-09-27

Piramidiškieji kvantiniai taškai ateities kvantiniams kompiuteriams

Paslaptingieji kvantiniai taškai yra pagrindinės kvantinių kompiuterių sudedamosios dalys. Lozanos federalinio politechnikos instituto (Šveicarija) fizikai išmąstė naują teoriją, kuri teigia, jog taško simetrijos pakanka, kad būtų galima paaiškinti daugelį jo optinių savybių. Fizikai sukonstravo piramidiškąjį tašką, kurio aukštis siekia 100 nanometrų, o pagrindo kraštinėje išsirikiavę 200 atomų.
2011-09-14

Faktai apie jūsų kūną

Jūsų pėdos ilgis yra lygus atstumui nuo jūsų riešo iki alkūnės.Jūsų širdis kasdien suplaka po maždaug 101.000 kartų, o per visą gyvenimą net 3 milijardus kartų. Kasdien jūsų burna pagamina litrą seilių. Kiekvieną dieną jūs įkvepiate maždaug 23.000 kartų. Vidutinis žmogus gali sulaikyti kvėpavimą minutei. Pasaulio rekordas priklauso Deividui Merliniui, kuris nekvėpavo 21 minutes ir 29 sekundes. Kasdien jūs pasakote apie 5000 žodžių, tačiau 80% yra pasakoma mintyse.
2011-08-01

Tamsioji medžiaga gali šildyti egzoplanetas

Tamsioji medžiaga, kurios buvimas Visatoje yra nustatytas pagal jos gravitacinius efektus, dar vis yra paslaptis mokslininkams. Naujas mokslininkų darbas pasiūlė idėją, kad tamsioji medžiaga gali sudaryti sąlygas gyvybei egzistuoti nutolusiuose pasauliuose. Tamsioji medžiaga tikrai nėra pirmasis dalykas, kuris gali šauti į galvą mąstant, kas gali sudaryti sąlygas gyvybei egzistuoti kitose planetose.
2011-07-01

Kaip aptikti „planetas – klajūnes“, kuriose gali glaustis nežemiška gyvybė?

Naujausiais tyrimų duomenimis, tarpžvaigždinės planetos (vienišos kosmoso klajūnės be savosios žvaigždės) gyvybei gali būti tikras rojus. Tokie dangaus kūnai dažnai būna beveik nepastebimi, nes yra nepalyginamai blausesni už žvaigždes. Be to, arti jų nėra žvaigždžių, kurios jas apšviestų. Vis tik, kaip rodo naujausio tyrimo duomenys, šiuos pasaulius būtų įmanoma aptikti pagal jų skleidžiamą pašvaisčių švytėjimą.
2011-05-17

Planetose su dviem saulėmis augtų juodi medžiai

Pasak naujo tyrimo, į Žemę panašiose planetose, turinčiose keletą saulių, galėtų augti ne mums įprasti žali, o pilki ar juodi medžiai ir krūmai. Visa tai priklauso nuo šviesos, kuri dalyvauja fotosintezėje – procese, kurio metu augalai saulės šviesą paverčia energija. Fotosintezės metu pagaminamas deguonis ir taip sudaromas pagrindas daugumai gyvybės formų Žemėje egzistuoti, rašoma interneto puslapyje SPACE.com.
2011-04-20

Nežemišką gyvybę išnaikino hipernovos sprogimas?

Mokslininkus glumina faktas, kad nepaisant ilgų paieškų metų, iki šiol nepavyko patvirtinti, jog gyvybė egzistuoja ir už mūsų planetos ribų. Tačiau kai kurie astronomai teigia, kad atsakymas gali glūdėti naikinančioje sprogstančių žvaigždžių jėgoje ir tvirtina, kad nežemiška gyvybė galėjo tiesiog būti nušluota.
2011-03-23
Į viršų