tautodailė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „tautodailė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „tautodailė“.
Artūrui iš Žeimių – ilgiausios medinės ližės rekordas
Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo tautodailininkui Artūrui Narkevičiui iš Žeimių (Jonavos r.) įteikė diplomą su700-uoju numeriu už ilgiausią iš eglės medienos išdrožtą ližę, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Ližė – tai duonos kepimo medinė mentelė su ilgu kotu, skirta duonai pašauti į krosnį, o ilgas kotas reikalingas rankom apsaugoti nuo krosnies, kurioje kepama duona, kaitros.
Geriausi liaudies meistrai – Gintautas Akstinas, Janina Blažukienė ir Andrius Bieliukas
Geriausiais praėjusių metų liaudies meistrais pripažinti medžio drožėjas Gintautas Akstinas, audėja Janina Blažukienė ir kryždirbys Andrius Bieliukas.
Jie penktadienio vakarą paskelbti Gelgaudiškio dvare vykusios liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laimėtojais, pirmadienį pranešė Lietuvos nacionalinis kultūros centras.
Antrą vietą vaizdinės dailės kategorijoje pelnė Steponas Kaminas, trečią – Alfonsas Maulius.
Uteniškė iš medžių lapų kuria įspūdingus šedevrus: pamatę negaili pagyrų
Rudenį daugeliui pramoga einant spardyti po kojomis gulinčius nukritusius medžių lapus, tačiau uteniškė tautodailininkė Odeta Bražėnienė rado būdą, kaip juos panaudoti mene. Moteris šiemet pirmąjį kartą išbandė iš medžių lapų padaryti karpinius.
Dabar daugybė žmonių pagal uteniškės pavyzdį pradėjo daryti karpinius iš nukritusių medžių lapų, o Odeta džiaugiasi, kad tokia idėja masiškai išplito po visą šalį.
Karpymas prieinamas visiems
Kaip pati pasakoja.
21-erių uteniškė stebina ir visko mačiusius – jos kūriniai tiesiog užburiantys
21-erių Adelė Bražėnaitė užsiima ypatinga meno sritimi – tautodaile. Dar būdama labai jauna, mergina pradėjo kurti liaudies meną, šiuo metu ji yra sudalyvavusi daugybėje parodų bei konkursų ir yra šios meno srities profesionalė. Apie savo kelią į tautodailę ir jos svarbą, portalui tv3.lt pasakoja menininkė Adelė Bražėnaitė.
Lietuvoje – ekologinės katastrofos grėsmė
Lietuvos miškuose – ekologinės katastrofos grėsmė – miškininkai skambina pavojaus varpais dėl uosių - jie gali išnykti. Vieną vertingiausių šalies medžių pakerta grybas, nepaliekantis jokių vilčių išlikti. Specialistai stebintys medžius sako, jau dabar uosynų Lietuvoje nėra, o dar po kelių dešimtmečių, gali nebelikti net ir pavienių medžių. Tautodailininkai sako, jeigu neliks uosių, neliks ir įspūdingų medžio dirbinių. Tautodailininkas Adomas Kaušinis ruošia uosį apdirbimui.
Iš Kaziuko mugės namo su inkilu
Be tradicinio pavasario šauklio – Kaziuko mugės – sunku būtų įsivaizduoti pavasario pradžią ne tik amatininkams, bet ir tūkstančiams miestelėnų. Žinomas tautodailininkas Jonas Bugailiškis ir jo sūnus Domantas visą žiemą rengiasi didžiausiai metų mugei. Šį kartą jos šaukliai drums ramybę kovo 7–9 dienomis. Gražu ir prasminga Kai pučiant žvarbiam vėjui užsukome į netoli Aušros vartų esantį kiemelį, mus pasitiko žinomas amatininkas Jonas Bugailiškis.
Muziejuje įrengtas tautodailės kioskelis
Regina MUSNECKIENĖ
Kelmės krašto muziejaus lankytojai turės progos nusipirkti rajono tautodailininkų bei amatininkų kūrinių. Muziejaus fojė įrengtas kioskelis, kuriame bus prekiaujama sertifikuotais darbais ir suvenyrais. Išspręsta problema Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė sako, jog iki šiol miesto svečiams arba į svečius vykstantiems kelmiškiams buvo problemiška įsigyti vietos tautodailininkų kūrinių.
Velykų margučiai: raštų ir spalvų magija
Magiškais ženklais ir spalvomis išmargintas kūrinys, pavadintas margučiu, tapo didžiosios Velykų šventės simboliu.
Lietuvių tautosakoje žinomos sakmės, esą pasaulis atsiradęs iš kiaušinio. Žmonės, pastebėję, kad iš kiaušinio atsiranda gyvybė, ėmė laikyti jį stebuklingu, gretinti su dangumi, saule, mėnuliu. Siekdami kiaušiniams suteikti ypatingos galios, juos išrašydavo, išmargindavo paslaptingais ženklais ir raštais, dažydavo įvairiomis spalvomis.
Tautodailininkas išėjo palikęs savo neramią sielą
Dvidešimt metų Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijai vadovavęs 71 metų Vidas Mažukna nebesulaukė pirmosios pavasario dienos. Sunkiai sirgusio vyro gyvybė užgeso kovo 1-osios naktį ligoninėje. Netektis šeimai ir visuomenei Jo žmona Regina Mažuknienė, ketvirtadienį budėjusi prie vyro, nakvoti namo grįžo skaudama širdimi. Ji matė, kad jos žmogus gęsta.
Tautodailininkas R. Zinkevičius: idėjas sapnuoju ir nešiuojuosi, kol jos veržte išsiveržia
„Nė dienos neištveriu be kalto, sapne nešiojuosi idėją, o prabudęs jau piešiu eskizą“, – prisipažino tautodailininkas Rimantas Zinkevičius. Sunku suskaičiuoti visus darbus Ukmergiškio liaudies skulptoriaus R. Zinkevičiaus darbai išsibarstę ne tik po visą Lietuvą, bet ir po pasaulį. Jau beveik 40 metų, tęsdamas dievdirbių tradicijas, tautodailininkas drožia kryžius, stogastulpius, rūpintojėlių skulptūras.
REKLAMA
REKLAMA
Tradicinis šiaudinis sodas laimina namus
Šiaulietė Bronė Gricienė 30 metų veria šiaudinius sodus, šio amato moko kitus, rengia parodas. Anot tautodailininkės, senovėje tikėta, jog sodai atbaido piktąsias dvasias. Kad apsauga būtų užtikrinta, reikia nors kelis šiaudus suverti savo rankomis.
Lūš šiaudas – lūš gyvenimas
B. Gricienės buto palubėje sklando šiaudiniai įvairiausių geometrinių figūrų sodai. Ant nematomų siūlų plevėsuoja paukšteliai, angeliukai.
Tatutodailininkė iki pat Šv. Velykų mokys senųjų tradicijų
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, žmonės suskumba puošti savo namus šventiniais atributais. Tautodailininkai pastebi, jog vis daugiau žmonių besiruošdami šiai šventei atsigręžia į senąsias savo šeimos bei tautos tradicijas. Apie jas pasakoja „Lietuvos tautodailininkų draugijos“ narė, tautinio paveldo kūrėjos apdovanojimą pelniusi menininkė Nijolė Jurėnienė.
Liaudies meno konkurso laureatus Jurbarke sveikins ministras
Jurbarko krašto muziejuje penktadienį bus skelbiami ir apdovanojami respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatai.
Respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ kaskart rengiamos vis kitoje Lietuvos vietovėje, kad su talentingiausiais mūsų krašto liaudies menininkais, geriausiais naujais jų darbais galėtų susipažinti visos šalies žmonės.
Su siūlų gija – per gyvenimą
Tautodailininkės Genovaitės Varaneckienės siuvinėtomis vardinėmis servetėlėmis džiaugiasi Prezidentas Valdas Adamkus, o jos išpuoštą togą iškilmingomis progomis apsivelka Vilniaus universiteto rektorius Benediktas Juodka.
Siūlų ritės moterį supa nuo vaikystės. Siuvinėtos skarelės, pagalvėlės, servetėlės, staltiesės, kilimėliai – tokie buvo G. Varaneckienės namai. „Mama kartu su močiute buvo apsiuvinėjusios visus namus“, – vaikystės prisiminimais dalijasi moteris.
Vilniaus Kaziuko mugė laukia pusės milijono svečių
Kažin, ar subjuręs oras nenugąsdins smalsuolių šiandien prasidėjusioje antrus metus didžiausioje Kaziuko mugėje Vilniuje...
Nuo Seimo rūmų, per visą Gedimino prospektą prekeivių palapinės driekiasi gilyn į senamiestį – Pilies gatve iki pat Rotušės ir Maironio gatve link Tymo kvartalo Užupyje.
Pareigūnas kviečia į asmeninę tautodailės parodą
2010 m. lapkričio mėn. 09 d. Utenos r., Sudeikių sen., Sirutėnų mstl., „Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka-filialas“ pradeda veikti Utenos rajono tautodailininko, klubo „Svirnas“ nario, Tarptautinės policijos asociacijos Lietuvos skyriaus, Utenos poskyrio nario , Utenos apskr.VPK operatyvaus valdymo skyriaus policininko Albino Šileikos sukurtų 2008-2010 metais, 100 vienetų darbų iš medžio paroda.
2010-11-20 d. 12.00 val.
Tautodailininkai: šventųjų skulptūros ne kuriamos, o „štampuojamos“
Jau keletą dešimtmečių aštriabriauniais įrankiais medyje biblinių asmenybių veidus ir siluetus perteikiantys drožėjai sako vis dažniau jaučiantys gėdą dėl kai kurių, ypač jaunesnių, kolegų darbo. Anot pašnekovų, pastariesiems atrodo nieko blogo išradinėti naujus šventuosius arba vieną po kitos pardavinėti nesunkaus pagaminti modelio kopijas.