supernova
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „supernova“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „supernova“.
Stebėkite tiesiogiai: eteryje – sukrečiantis filmas apie muzikos festivalį Izraelyje, virtusį kruvinomis žudynėmis
Važiuodami į pamiltą muzikos festivalį, žmonės tikisi gerai praleisti laiką – šokti pagal mėgstamą muziką ir su artimiausiais draugais pasitikti saulę.
Apie tai, kad tokia džiugesio kupina vieta galėtų virsti kruvinomis žudynėmis, niekas nesapnuoja net baisiausiuose savo košmaruose. Tačiau praėjusių metų spalio 7-ąją, tūkstančiams Izraelio gyventojų visa tai virto realybe.
„Net jei ištrūkai iš ten fiziškai, emociškai neišgysi niekuomet“, – tokios frazės skamba iš festivalio dalyvių lūpų.
Šaltakraujiškas „Hamas“ išpuolis: švęsti „draugystės, meilės ir neribotos laisvės“ susirinkę žmonės pateko į teroro spąstus
Spalio 7-ąją, netoli Gazos Ruožo esančio Reimo kibuco vykęs „draugystės, meilės ir neribotos laisvės“ reivo muzikos festivalis buvo užpultas „Hamas“ teroristų. Apie 300 žmonių gyvybių nusinešęs išpuolis buvo puikiai suplanuotas, festivalio lankytojai buvo apsupti ir negailestingai žudomi.
Idėja rengti muzikos festivalį tokioje vietoje – net ir taip arti Gazos – neatrodė pavojinga jo kūrėjams.
Latviai atskleidė „Eurovizijos“ atrankos dalyvius: vienai atlikėjai prognozuoja aukštumas
Latviai paskelbė 16 atlikėjų, kurie kitą mėnesį susirungs šalies nacionalinėje atrankoje „Supernova“ ir paaiškės, kas gaus kelialapį į „Euroviziją“.
Tarp dalyvių pasirodys ir „Eurovizijos“ gerbėjams jau puikiai pažįstama Aminata. Ji už šali atstovavo jau du kartus - 2015-aisiais su daina „Love Injected“ ir 2016 -aisiais su daina „Heartbeat“.
Po žinios apie Aminatos pasirodymą Latvija šovė į išankstinių konkurso favoritų lentelės viršūnę.
Dramos „Supernova“ sėkmė atitenka jos aktoriams Colin Firth bei Stanley Tucci
Režisieriaus ir scenarijaus autoriaus Harry Macqueen romantinė drama „Supernova“ tyrinėja gilius jausmus ir parodo, kaip šie jausmai tęsiasi, vystosi ir auga, kai jiems metamas širdį veriantis iššūkis – demencija.
Pagrindinius Taskerio ir Semo, kurie yra kartu daugiau nei du dešimtmečius ir tikisi taip pat kartu sulaukti pensijos, vaidmenis dramoje atitinkamai atlieka patyrę sunkiasvoriai aktoriai, „Oskaro“ laureatas Colin Firth bei nominantas Stanley Tucci.
Vilniaus oro uoste – dar daugiau kino kino seansų: kvies pamatyti gilią psichologinę juostą
Vilniaus oro uoste sėkmingai startavo daugybės žiūrovų ir net tarptautinės žiniasklaidos dėmesį pelnę „Kino pavasario“ patyriminiai seansai „Aerokinas“. Kaip ir žadėta, su naujos savaitės pradžia projektas keičia kino kelionių kryptį ir kviečia aplankyti pamiltas Europos šalis: Prancūziją, Ispaniją, Italiją, Lenkiją, rašoma pranešime spaudai.
Po ilgos pertraukos didžiajame kino ekrane įvyks premjera.
Per metus liga suniokojo aktorės Shanen Doherty grožį
Aktorę Shannen Doherty (45 m.) geriausiai prisimename iš kultiniu tapusio serialo „Beverly Hills 90210“. Brendos Walsh vaidmenį atlikusi gražuolė taip pat buvo itin mėgstama „Playboy“ žurnalo skaitytojų. Tad matyti ją šiandien sulysusią ir raukšlių nuvagoto veido be galo keista. Užsienio žiniasklaida sekmadienio vakarą ėmė platinti pranešimus apie gerokai pasikeitusią aktorę. Ši dėstė mintis „Supernova“ renginyje Sidnėjuje.
Įdomūs ir keisti faktai apie viską (I)
Parengė Sergejus Stonkus Kai 1672-aisiais Izaokas Niutonas rašė mokslinį darbą apie vaivorykštę, jis išskyrė tik 5 pagrindines spalvas: raudoną, geltoną, žalią, žydrą ir violetinę. Vėliau, bandydamas susieti spektro spalvų skaičių su muzikinės gamos pagrindinių tonų skaičiumi, mokslininkas pridėjo dar dvi spalvas – oranžinę ir mėlyną. Iš tikrųjų vaivorykštė yra ištisinė spalvų spektro juosta, kurioje yra visos įmanomos spalvos ir atspalviai.
Įdomusis mokslas: „supernova“ iš... aliuminio
Turbūt daugelis iš mūsų aliuminį įsivaizduoja, kaip kietą metalą, iš kurio gaminami laidai, vamzdžiai, ratlankiai ir kiti buitiniai daiktai. Tačiau ar visada jis toks stabilus ir nepavojingas? Kaip matyti „Youtube“ svetainėje paskelbtame sulėtintame vaizdo įraše, aliuminis lengvai dega ir gali virsti net mini supernova! Vaizdo įrašų cikle „The Periodic Table of Videos“ yra demonstruojami visi žinomi cheminiai elementai bei atskleidžiamos ypatingos jų savybės.
Arina: festivalio „Bliuzo naktys“ dvasia – ežeras ir aš!
Būtų keista, jei kada nors legendinis festivalis „Bliuzo naktys“ neįvyktų. Dainininkės Arinos kalendoriuje jo stipriai trūktų. „Ta data visada pažymėta. Kiek festivalis vyksta – tiek į jį važiuoju“, – sako ji. Liepos pirmąjį savaitgalį „Bliuzo naktyse“ Arina koncertuos jau 22 kartą. Šįsyk scena dalysis su pačiu Stevenu Seagalu, taip pat – jaunaisiais bliuzo broliais iš Baltijos šalių. Arina patvirtino, kad liepos 4–5 dienomis su “Vetobank” ji pasirodys Varniuose, prie Lūksto ežero.
Žemę pasiekė kaimyninėje galaktikoje sprogusios žvaigždės atšvaitas
Dvi savaites paprastais žiūronais bus galima stebėti retą astronominį reiškinį – kaimyninėje galaktikoje M82 sprogusią 1a klasės supernovą. Pasak astronomų, tai vienas artimiausių Žemei supernovų sprogimų nuo 1987 metų. Galaktika M82 yra už 3,5 megaparsekų (apie 11,4 mln. šviesmečių) nuo Žemės. Tai viena iš mums artimiausių ir ryškiausių supernovų, kurias galima pamatyti iš Žemės. Ankstesnis supernovos sprogimas 1987 m. buvo įvykęs vos už 168 000 šviesmečių nuo Saulės.
REKLAMA
REKLAMA
„Hubble“ teleskopas aptiko greit sprogsiančią žvaigždę
NASA kosminis teleskopas „Hubble“ kosmose aptiko mirštančią žvaigždę, kuri pasiekė paskutinįjį savo egzistavimo etapą ir netrukus taps supernova, kuri išnyks po galingo sprogimo. „Hubble“ padarytoje nuotraukoje matoma savo pačios išmestų dujų debesies apgaubta žvaigždė „SBW2007 1“, kuri dabar atrodo panaši į milžinišką purpurinės spalvos akį be vokų, žvelgiančią iš kosmoso gelmės. Pasak NASA atstovų, ši žvaigždė yra už daugiau nei 20 000 šviesmečių nuo Žemės.
Įspėjančios šviesos
Užfiksuoti keisti juodųjų bedugnių ir tolimų supernovų signalai rodo, kad erdvėlaikis yra kažkas daugiau, nei manė Einšteinas. Gyvename neregimame landšafte, kuris, nors ir negalimas pajusti tiesiogiai, apsprendžia viską, ką matome ir veikiame. Visi objektai, nuo planetų, besisukančių aplink Saulę iki raketų skriejančių į Mėnulį ar nerūpestingai ant grindų numesto pieštuko, seka jo nejuntamais kontūrais. Kovojame su jais kaskart žingsniuodami įkalnėn ar kopdami laiptais.
Didžiausioje Visatos žvaigždėje prasidėjo priešmirtinė agonija
Didžiausia žmonijai žinoma Visatos žvaigždė, kurios skersmuo net 1,5 tūkst. karto didesnis už Saulės, raudonoji hipermilžinė W26 pradėjo paskutinį savo egzistencijos etapą – prasidėjo gigantiškos žvaigždės agonija ir destrukcijos procesai, skelbia „Space.com“. Europos pietinės observatorijos astronomai užfiksavo, kaip raudonoji supermilžinė nusimetė išorinius savo apvalkalus. Tai yra pirmieji žingsniai kelyje į itin galingą supernovos sprogimą.
Rasta radioaktyviomis supernovos liekanomis mitusių jūros bakterijų fosilijų
Vokietijos mokslininkų dėka turime progą dar sykį prisiminti sparnuotąją šviesaus atminimo Karlo Sagano (Carl Sagan) frazę, ištartą dokumentiniame seriale „Cosmos“ („Kosmosas“) – „Visi mes esame sukurti iš žvaigždžių dulkių“. Mūsų kūnus ir visa, kas mus supa, sudarantys atomai sutverti prieš milijardus metų sprogusiose gigantiškose žvaigždėse. O štai vandenyno dugno bakterijų liekanose rasta suirti nespėjusio geležies-60 izotopo, kuris mikrobuose atsidūrė todėl, kad prieš 2,2 mln.
Kosminė kriminalistika: kaip Saulės sistemos kilmę įvertinti vos iš dviejų smėlio smiltelių?
„Žvaigždžių visatoje yra daugiau nei smėlio smiltelių visose pasaulio dykumose ir paplūdimiuose.“ Tai – legendinė Karlo Sagano (Carl Sagan) frazė iš žymaus dokumentinio serialo „Kosmosas“ („Cosmos“). Bet kai dvi tokios smiltelės būna sudarytos iš silicio ir deguonies (jos vadinamos kvarcu) ir kai tokios dalelės randamos priešistoriniuose Antarktidoje rastuose meteorituose, jos gali būti iš kažkurios žvaigždės… Gal net iš tos, kurios sprogimas suteikė impulsą formuotis Saulės sistemai.
Astronomai padarė rekordinio ryškumo supernovos nuotrauką
Australijos astronomai radioteleskopu padarė rekordiškai ryškią supernovos SNR 1987A nuotrauką. Ši supernova yra pati arčiausia nuo pat teleskopo išradimo. Australijos mokslininkų tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „The Astrophysical Journal“. Pranešama, kad šios supernovos atvaizdas buvo gautas Australijoje esančiu ACTA radioteleskopu. Tai šešių 22 metrų skersmens parabolinių antenų masyvas, veikiantis kaip vienas interferometras. SNR 1987A spinduliuotės bangos ilgis buvo 7 mm.
Žvaigždės sprogimas, kurio nebuvo: astronomai įminė 150 metų senumo mįslę
1866 metais astronomai naktiniame danguje užfiksavo žvaigždės sprogimą. Tačiau britų astronomas Johnas Herschelis tiksliai tame pačiame dangaus skliauto taške ryškų žybsnį užfiksavo ir prieš 24 metus. J. Herschelio atradimas buvo tučtuojau užprotestuotas – esą jis tada ten matė paprasčiausią žvaigždę. Ką matė J. Herschelis, pagaliau išsiaiškino Bradley Schaeferio vadovaujami Luizianos valstijos universiteto tyrėjai.
Žemėje niekas nepastebėjo netoli įvykusio neutroninių žvaigždžių susidūrimo
Astrofizikai išsiaiškino, kad pavojingai arti Saulės sistemos susidūrė dvi neutroninės žvaigždės. Po susidūrimo įvyko galingas gama spindulių žybsnis, į kurį Žemėje niekas taip ir neatkreipė dėmesio, nors mūsų planetą pasiekė ir persmelkė žmonių sveikatai ir apskritai visai Žemės gyvybei pavojingų didelės energijos dalelių štormas. Tos spinduliuotės energija 10 tūkst. kartų viršijo Hirošimoje susprogdintos atominės bombos paskleistos spinduliuotės energiją.
Kas 775 metais atsitiko Žemėje?
Japonų mokslininkai atrado, kad 775-aisiais mūsų eros metais Žemė patyrė milžinišką radiacinį smūgį, kurio pėdsakai aptikti labai senų kedrų rievėse.
Nagojos universiteto (Japonija) mokslininkų grupė, vadovaujama fiziko Fusa Miyake, ištyrusi dviejų kedrų, augusių prieš daugiau nei 1300 metų, kamienų rieves, nustatė, kad 774 mūsų eros metų pabaigoje – 775 metų pradžioje šiaurinis Žemės pusrutulis buvo veikiamas itin galingo radiacijos šaltinio, kurio kilmė nežinoma ir nesuprantama.
Astronomai atrado išvirkščią supernovą
Žvaigždės sprogimo būta tokio galingo, jog šviesulio gelmės išsivertė į kosminę erdvę ir sprogimo išorėje atsidūrė giliausi žuvusios žvaigždės sluoksniai. Tokią išvadą padarė astronomai, iš naujo įvertinę jaunos ir sąlyginai netolimos supernovos liekanas.
Naudodamasi rentgeno spindulių orbitiniu teleskopu „Chandra“, grupė JAV astronomų gavo naujų supernovos Kasiopėja A (Cas A) vaizdo kadrų. Masyvi žvaigždė, švietusi už 11 tūkst.
Saulės sistemos pramotė – netoliese sprogusi supernova?
Mokslininkai pirmąsyk astrofizikos istorijoje ėmėsi sudėtingos užduoties – sumodeliuoti sprogimą supernovos, iš kurios liekanų Visatos platybėse, kaip manoma, susiformavo gimtasis mūsų kampelis – Saulės sistema.
Apie tai, kaip jiems sekėsi, informuoja Masačiusetso technologijų instituto (MIT) portalas „technologyreview.com“.
Saulės sistemos kilmės klausimas išlieka vienu iš aktualiausių moderniosios astrofizikos klausimų.
Išaiškinta 2 tūkst. metų senumo supernovos paslaptis
NASA teleskopai padėjo išaiškinti paslaptį, susijusią su pirmuoju dokumentuotu žvaigždės sprogimu – supernova, stebėta beveik prieš 2 tūkst. metų.
185 metais Kinijos astronomai stebėjo tai, ką pavadino paslaptinga „žvaigžde viešnia“, kuri pasirodė danguje ir ten užsibuvo beveik aštuonis mėnesius.
Naktiniame danguje bus matoma supernova
Artimiausiomis dienomis naktiniame Lietuvos danguje bus galima pamatyti ne dažnai pasitaikantį reiškinį – už 21 mln. šviesmečių esančią supernovą.
Stebėti užteks mėgėjiško teleskopo
Anot astronomo Algirdo Kazlausko, sprogstanti žvaigždė bus ryškiausiai matoma rugsėjo 9–12 dienomis.
„Sprogimas ypatingas tuo, kad įvyko palyginti netolimoje galaktikoje – už 21 mln. šviesmečių. Todėl supernova bus gana šviesi“, – lrt.
Nuostabios kosminės katastrofos: žvaigždžių mirtys ir liekanos
1054-ųjų metų Kinijos (ir kai kurių kitų kraštų) metraščiai mini naują žvaigždę, suspindusią danguje. Ji buvo tokia ryški, kad nustelbė visų kitų žvaigždžių šviesą, ir netgi dieną švietė danguje, kone kaip antra Saulė. Panašių įrašų galima aptikti ir kitų senovės civilizacijų paliktose relikvijose, taip pat dvi tokios pasirodė Renesanso laikais: pirmoji 1572-aisiais, o antroji – 1604-aisiais metais.
Kosmose – mirties šokis
Nuo Saulės sistemos maždaug per 3000 šviesmečių nutolusios viena aplink kitą sukasi dvi senos žvaigždės. Šis jų suartėjimas ilgainiui pasibaigs tragiškai joms abiems, po jų susidūrimo danguje įsižiebs supernova.
Šią dvinarę žvaigždžių sistemą sudaro dvi baltosios nykštukės, užgesę, bet dar labai karšti kadaise buvusių normalių Saulės tipo žvaigždžių branduoliai. Šios dvi žvaigždės sukasi aplink viena kitą 600 km/s greičių, o po maždaug 900 000 metų įvyks įspūdingas sprogimas – supernova.
Danguje gali nušvisti antroji saulė?
Jau visai netrukus danguje virš Žemės gali sušvisti antroji saulė. To priežastis – vienos ryškiausių žvaigždžių sprogimas ir virtimas supernova.
Pranešama, kad vieną labiausiai pribloškiančių šviesos reginių planetos istorijoje gali tekti stebėti dar šiemet, informuoja „Daily Mail“. Neabejojama, kad kai mirštanti raudonoji supermilžinė Betelgeizės žvaigždė susprogs, mūsų planeta bus pirmojoje šio reiškinio stebėtojų eilėje.
Supernovos sprogimas tolimoje ateityje grasins sunaikinti Žemės gyvybę
Paukščių Tako galaktikoje esanti masyvi baltoji nykštukė naujausių matavimų duomenimis yra žymiau arčiau Žemės planetos, nei manyta iki šiol.
Tai gal būtų ir neesminis faktorius, jeigu joje nevyktų periodiniai novos sprogimai ir kaip manoma, po milijonų metų turėsiantis įvykti supernovos sprogimas, iš tiesų galintis nušluoti Žemės gyvybę.
Natalia Vodianova: „Sunki vaikystė mane daug ko išmokė“
Mados dizaineris Tomas Fordas kažkada ją pavadino gražiausia pasaulio moterimi: 27 metų Natalia Vodianova - vienas geidžiamiausių modelių. CNN korespondentė Deborah Rivers kalbėjosi su Natalia apie jos kelią iš skurdo į aukštosios mados pasaulį. Deborah Rivers: Kaip apibūdintumėte Maskvą?
Natalia Vodianova: Maskva - kontrastų miestas, turintis turtingą kultūrinį gyvenimą, išsaugojęs tradicijas.
„Žvaigždžių duetai“: Egidijus Sipavičiaus uždainuos su kriminaliste
LNK „Žvaigždžių duetuose“ šį šeštadienį debiutuos nauja pora. Iškritusius Augustę ir V. Kazlauską keičia „Interpolo“ pareigūnės Giedrės Tamulionienės ir Egidijaus Sipavičiaus duetas.
Giedrė tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos pareigūne dirba jau dešimt metų, jos specializacija – turtiniai nusikaltimai. Ji yra diplomuota policininkė ir psichologė.
„Nokia“ pasiūlys pigius telefonus ir el. pašto paslaugas
Bendrovė „Nokia“ pranešė pristačiusi septynis nebrangius mobiliuosius telefonus ir interneto paslaugas, skirtas žmonėms iš augančios ekonomikos valstybių. Taip „Nokia“ siekia mažinti skaitmeninę atskirtį, teigiama bendrovės pranešime.
Planuojama, kad naujieji telefonai Lietuvos ir kitų šalių rinkas pasieks dar šiemet ir kainuos nuo 25 iki 90 eurų (86-300 litų), neįskaičiavus subsidijų ir kitų mokesčių.
Magnetosferos ir supernovos
„OpenGL“ grafikos programavimo kalba, pasirodo, visiškai nėra tokia apmirusi, kaip atrodytų iš naujienų apie ją stygiaus.Programuotojas Robertas Hodginas su jos pagalba yra sukūręs stebėtino grožio animaciją.