stasi
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „stasi“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „stasi“.
Paaiškėjo, kodėl Vokietija taip ilgai delsė dėl tankų Ukrainai: viską pasako Olafo Scholzo praeitis
1984 m. sausio pradžioje jaunas ir ambicingas Vakarų Vokietijos socialistas garbanotais plaukais iki pečių su savo bendražygiais traukiniu išvyko į Rytų Berlyne vykusį svarbų susitikimą. Tai buvo įtemptas Šaltojo karo laikotarpis, kai Jungtinių Amerikos Valstijų ir Sovietų Sąjungos ginklavimosi varžybos pasiekė karštligišką lygį. Nepaisant to, jaunuolis, kartu su savo palyda, buvo sutikti išskėstomis rankomis – jie net nepatyrė Rytų Vokietijos pasieniečių griežtumo. Juk jis buvo draugas.
Štai, kaip Vladimiras Putinas išmoko ant visko pykti: visas jo gyvenimas – tai bandymas išsikovoti pagarbos
Įsiveržimas į Ukrainą nemaloniai nustebino daugybę Rusijos stebėtojų. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau seniai yra vertinamas kaip grubus, stiprus ir brutalus, tačiau kartu viską apskaičiuojantis ir atsargus lyderis. Todėl staigus ir neapgalvotas Ukrainos užpuolimas daug kam atrodė nebūdingas V. Putino asmenybei, „Foreign Policy“ rašo Williamas Taubmanas.
Kai kurie ekspertai mano, kad V. Putiną smarkiai paveikė jo atsiribojimas nuo likusio pasaulio per Covid-19 pandemiją.
Putino draugas ir buvęs „Stasi“ agentas: „jeigu reikia susitikti, lengvai tai suorganizuojam“
Aleksejaus Navalno tyrimo „Putino rūmai“ epicentre atsidūrė buvęs „Stasi“ žvalgybininkas Matthiasas Warnigas. „Deutsche Welle“ pasidomėjo šiuo „seniausiu ir aktyviausiu Rusijos versle Rusijos prezidento vokiečiu draugu“.
A. Navalnas M. Warnigą paminėjo pasakodamas apie buvusios sutuoktinės Liudmilos Putinos susirašinėjimą su drauge iš Vokietijos praėjusio amžiaus pabaigoje. Vienas iš laiškų buvo išsiųstas iš M. Warnigo fakso aparato.
Rasti įrodymai: Putinas dirbo Vokietijos slaptojoje tarnyboje
Vokietijos dienraštis „Bild“ antradienį paskelbė, kad „Stasi“ archyvuose buvo rasta šios Rytų Vokietijos slaptosios policijos tarnybos pažymėjimas, 9-ame dešimtmetyje išduotas Dresdeno mieste tuometės sovietinės KGB agentu dirbusio dabartinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardu. Leidinys antradienį paskelbė nuotrauką, kurioje matyti pasirašyta ir antspaudu pažymėta „majorui Vladimirui Putinui“ išduota kortelė, galiojanti iki 1989-ųjų pabaigos.
Tyrinėjant Žirinovskio Trečiąjį pasaulinį karą: Vokietijos kairieji, etiketė „NATO“ ir posovietinės Rusijos analizė
Kai kurie stebėtojai už Vokietijos ribų nustebs sužinoję, kad vokiečių politiniuose debatuose asmenys ir organizacijos, susiję su Šiaurės Atlanto sąjunga, kartais yra smarkiai smerkiami. Daugeliui radikaliai nusiteikusių kairiųjų ir dešiniųjų vokiečių primesti etiketę „NATO“ yra stebėtinai populiaru, nors Vakarų Vokietija – NATO narė nuo 1955 m., o Rytų Vokietija tokia tapo 1990 m. po Vokietijos susivienijimo.
Konspiracinė grėsmingųjų „Stasi“ agentų apranga: „nekaltas mamos sūnelis“, „santechnikas“, „tranzuotojas“
Fotografijų kolekciją iš „Stasi“ archyvo, neseniai aptikta vokiečių fotografo Simono Mennerio, leidžia pažvelgti į menkai žinomą slaptosios VDR policijos gyvenimą, praneša „The Independent“ (nuotraukų albumą galite pasižiūrėti spustelėję ant nuorodos). Rinkdamas medžiagą knygai, S. Menneris aptiko juostų (dar daugiau nuotraukų iš autoriaus albumo), kuriose vokiečių kontržvalgybos agentai užfiksuoti vilkėdami egzotiškus apdarus.
Ant JAV misijos Berlyne sienos menininkas suprojektavo užrašą "Jungtinė Amerikos "Stasi"
Vienas vokiečių menininkas ant JAV ambasados Berlyne sienos suprojektavo užrašą "Jungtinė Amerikos "Stasi" ("United Stasi of America"), numanomą Vašingtono didelio masto interneto sekimo programą prilygindamas buvusios Rytų Vokietijos slaptajai policijai.
JAV ambasados atstovas AFP sakė: "Labai linksma.
Šaltojo karo žvalgybininkai pavydi JAV šnipinėjimo technologijos
JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) šnipinėjimo galimybės Rytų Vokietijai būtų tikras svajonių išsipildymas, mcclatchydc.com pareiškė buvęs Rytų Vokietijos Stasi – slaptosios šalies policijos – pulkininkas leitenantas Wolfgangas Schmidtas. Stasi laikoma viena efektyviausių ir žiauriausių žvalgybos ir slaptosios policijos institucijų pasaulyje. Nacių medžiotojas Simonas Wiesenthalis ją yra įvardinęs kaip siaubingesnį darinį nei gestapas – slaptąją nacistinės Vokietijos policiją.
A. Applebaum: Vladimiro istorija (I)
1998 metų lapkričio 20 dieną savo namų laiptinėje buvo nužudyta Rusijos parlamento pirmininko pavaduotoja Galina Starovoitova. Šis nusikaltimas sulaukė didelio atgarsio pasaulio bendruomenėje. Rusija atrodė nuoširdžiai sukrėsta, M. Hesen knygos „Žmogus be veido“ recenzijoje rašo garsi politologė Anne Applebaum. Beveik visos žiniasklaidos priemonės pažymėjo, kad G. Starovoitova labai skyrėsi nuo kitų Rusijos politikų.
Europarlamentaras: A. Kubiliaus partijai gresia tarptautiniai skandalai
Europos parlamentaras, liberalas Leonidas Donskis mano, kad Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikai prisišauks didelių tarptautinių skandalų.
REKLAMA
REKLAMA
Britų žvalgybos šimtmetis su nesėkmės ženklais
Prieš kelias dienas Jungtinės Karalystės karinė žvalgyba MI6 arba SIS atšventė savo įkūrimo 100 metų jubiliejų.
MI6 dar žinoma kaip SIS („Secret Intelligence Service“). Bene pirmą kartą karinės žvalgybos jubiliejus paminėtas atvirai, įvyko priėmimas. Svarbiausia tai, kad šimtmečio proga buvo išslaptinti kai kurie archyvai, žmonės sužinojo tikruosius, o ne filmuose rodomus džeimsus bondus.
Politinis humoras: ar tikrai rytų vokiečiai kilę iš beždžionių?
„Ar rytų vokiečiai kilo iš beždžionių? Neįmanoma. Beždžionės niekada negalėtų išgyventi gaudamos vos du bananus per metus“. Tokie ir panašūs juokai buvo itin paplitę Rytų Vokietijos gyventojų gretose, o Vakarų Vokietijos žvalgyba itin kruopščiai juos surašinėjo norėdama geriau perprasti kitoje geležinės uždangos pusėje vyraujančias nuotaikas.
Vokietijoje meras pavaldinį apdovanojo komunistiniu medaliu
Rytinėje Vokietijos dalyje esančio Prenclau miestelio meras Hansas-Peteris Moseris buvo taip sužavėtas vienu savo pavaldiniu, kad suteikė jam „Pirmo laipsnio medalį už darbą“. Tokiu medaliu kadaise Vokietijos Demokratinėje Respublikoje būdavo apdovanojami taip vadinami „darbo pirmūnai“.
Pats meras teigia, kad toks jo sprendimas tebuvo noras pajuokauti, tačiau oponentai jau ragina jį emigruoti į Šiaurės Korėją. Mero politiniai priešininkai teigia pradėsiantys tyrimą dėl tokios jo veiklos.
„Rammstein“ pasirodymų architektui Vilnius suteiks beribę dangaus sceną
2009-uosius Vilnius pasitiks įspūdingu garsiausio pasaulio šviesos menininko Gerto Hofo 20 minučių spektakliu, kuriame derės teatras, muzika, šviesa ir pirotechnika.
Menininkas iš Vokietijos, per pastaruosius septynerius metų surengęs 30 pasirodymų keturiolikoje šalių ir pritraukęs daugiau nei 10 mln. žiūrovų, tikina pasikliaunantis vienintele scena – tamsiu nakties dangumi.
Trumpam atidarytas E. Honeckerio bunkeris
Vokietijos Demokratinės Respublikos (VDR) laikais tai buvo pati slapčiausia statyba. Požeminiame bunkeryje branduolinio karo metu galėjo pasislėpti ir gyventi partijos sekretorius Erichas Honeckeris ir dar 400 komunistinės valstybės elito atstovų.
E. Honeckerio bunkerį baigė statyti 1983 metais. Jo gylis – 70 metrų. Turistai gali apžiūrėti kilometrus koridorių su šarvuotomis durimis. Viskas primena povandeninio laivo vidų. Koridoriai jungia 170 patalpų.
Kur „Gazpromas“ ieško bičiulių
Berlynas, šių metų liepos vidurys. Susitinka trise - bendrovės „Nord Stream“, kurios 51 proc. akcijų valdo „Gazpromo“ tarybos pirmininkas, buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroderis, bendrovės vykdomasis direktorius, kadaise - Rytų Vokietijos saugumo tarnybos „Stasi“ karininkas ir tuomečio KGB papulkininkio Vladimiro Putino bičiulis Matthiasas Warnigas bei buvęs Suomijos premjeras ir parlamento pirmininkas Paavo Lipponenas.
Vokietijoje duris atvėrė „Stasi“ baras
Berlyne duris atvėrė naujas baras, kuris įrengtas tarsi buvusios Rytų Vokietijos saugumo tarnybos „Stasi“ tardymo kambarys. Virš baro durų kabo stebėjimo kamera, baro kampe stovi tardytojo stalas, lankytojams išduodamos specialios tapatybės kortelės.
Kaip skelbia „Spiegel Online“, baras įsikūrė visiškai greta buvusios Rytų Vokietijos Valstybinės saugumo ministerijos. Baro indai dekoruoti „Stasi“ herbu, kuris puošia ir darbuotojų marškinėlius.
Galingiausių pasaulio žvalgybų interesų akiratyje
Žvalgybų tematika yra labai įdomi, bet ją sunku atskleisti, nes jeigu apie kokios nors žvalgybos darbą galima parašyti išsamų straipsnį, vadinasi, ji blogai dirba, nesugeba veikti slaptai. Kita vertus, net ir galingiausių specialiųjų tarnybų darbe pasitaiko klaidų (pavyzdžiui, rusų agentai Katare nužudė Z. Jandarbijevą, bet vadai nesugebėjo jų tinkamai apsaugoti), iš kurių galima daryti tam tikras išvadas apie šių struktūrų veiklos efektyvumą ir jas kamuojančias problemas.
Viktorija Rusinaitė: Miesto sienų gyvenimai
Turbūt pasakoti apie tai, kad žmonės paišė ant sienų nuo senų senovės, nėra reikalo. Vis dėlto piešti ant uolos visai kas kita nei ištapyti sieną – privačią nuosavybę, kuri dabar yra vienas kertinių vakarietiškosios kultūros pagrindų.
Gatvės kultūra, prasidėjusi prieš 50 metų, virto madingu, socialiai aktualiu menu, jis dabar susilaukia daugiausia spaudos dėmesio ne tik dėl kontroversiško publikavimo būdo, bet ir dėl visiems suprantamo šių darbų turinio.
Viktorija Rusinaitė: Miesto sienų gyvenimai
Turbūt pasakoti apie tai, kad žmonės paišė ant sienų nuo senų senovės, nėra reikalo. Vis dėlto piešti ant uolos visai kas kita nei ištapyti sieną – privačią nuosavybę, kuri dabar yra vienas kertinių vakarietiškosios kultūros pagrindų.
Gatvės kultūra, prasidėjusi prieš 50 metų, virto madingu, socialiai aktualiu menu, jis dabar susilaukia daugiausia spaudos dėmesio ne tik dėl kontroversiško publikavimo būdo, bet ir dėl visiems suprantamo šių darbų turinio.
Minotauro archyvai
Atrodo, kad per politinius skandalus ir rinkimus mūzos prityla it per karą. Bent jau kai kurios. Štai dėl KGB archyvų likimo ilgesnį laiką šurmuliavęs istorikų ir visų kitų netolimos mūsų praeities tyrinėtojų būrys pritilo, o juk paskutiniais mėnesiais šis klausimas netikėtai apsišvietė visai iš kitos pusės.