pusiaužiemis

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „pusiaužiemis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „pusiaužiemis“.

Barsukas pranašauja, kada sulauksime pavasario: o ką sako sinoptikai?

Visi esam girdėję liaudiškų orų spėjimų. Dalis jų nukreipti į netolimą ateitį, tokie kaip šie, žiemiškieji: jei naktį šerkšnas, diena bus graži; varnos medžių viršūnėse pranašauja didelį šaltį; Saulė su „ausimis“– prieš šaltį; varnos rėkia prieš pūgą ir t.t. Yra ir nukreiptų į tolimesnę ateitį, pavyzdžiui: per Martyną (lapkričio 11 d. ) teška, per Kalėdas braška arba Martynas kala, Kalėda ardo; per Kalėdas šalta, per Velykas balta; sausis šaltas, liepą bus karšta; jei vasarį nuolat laikosi šalči...

Šiandien Lietuvos gamta parodė, ar greitai ateis pavasaris

Senolių išmintis byloja, kad Pusiaužiemio arba Viduržiemio metu diena jau būna pailgėjusi per avinuko šuolį, o gamta jau yra žengusi pirmąjį žingsniuką pavasariop. Sakoma, kad būtent šią dieną iš žiemos miego prabunda barsukas ir išlenda iš savo olos, o nuo jo elgesio ir priklauso, ar greit ateis taip laukiamas pavasaris.
2024-01-25

Rytoj – ypatinga diena Lietuvoje: stebėkite šiuos ženklus

Rytoj, sausio 25-ąją dieną, pažvelgus į kalendorių bus galima pamatyti, kad Lietuvoje – pusiaužiemis. Šis laikas ypatingas tuo, kad anksčiau senoliai pagal pusiaužiemį spėdavo orus ir prognozuodavo, kokie metai laukia. Sausio 25 diena liturginiame kalendoriuje skirta paminėti pirmųjų krikščionių persekiotojo Sauliaus stebuklingam atsivertimui. Jis tapo vienu uoliausių Kristaus mokslo skleidėjų tarp to meto pagonių, žinomas apaštalo Pauliaus (Povilo) vardu.
2024-01-24

Artėja ypatinga diena Lietuvoje: kiti ją pamiršta

Sausio 25 dieną Lietuvoje minima ypatinga diena – šv. Pauliaus atsivertimo diena, dar vadinama pusiaužiemiu ar kirmėline. Šią dieną protėviai atidžiai stebėdavo gamtos ženklus, kurie išduodavo, kokie orai laukia. Sausio 25 diena liturginiame kalendoriuje skirta paminėti pirmųjų krikščionių persekiotojo Sauliaus stebuklingam atsivertimui. Jis tapo vienu uoliausių Kristaus mokslo skleidėjų tarp to meto pagonių, žinomas apaštalo Pauliaus (Povilo) vardu.
2024-01-22

Pasakė, kokie orai laukia likusią žiemą ir pavasarį: viską parodė gamta

Kalendoriuje sausio 25-oji žymi pusiaužiemį. Etnologas Libertas Klimka teigia, kad ši diena parodo, kokių orų galime tikėtis likusią žiemą bei pavasarį. Gamtos ženklus stebintis vyras pasakė, į ką šiandieną reikėtų atkreipti dėmesį. Senų senovėje žmonės laukdavo žiemos vidurio, kad galėtų tą dieną nuspėti būsimus orus ir planuoti į ateitį darbus. Teigiama, kad pusiaužiemio dienos priešpiečio oras atitinka pirmąją, o popietinis – antrąją žiemos pusę.
55 2023-01-25

Gamtos ženklų stebėtojas jau žino, ar šaltis užsilaikys ilgam: atskleidė visiems

Šiandieną minima ypatinga diena – saulėgrįžos šventės pabaiga, kitaip žinoma kaip Trijų Karalių diena. Etnologas Libertas Klimka teigia, kad saulėgrįžos šventė truko lygiai 12 dienų ir per šį laiką prisidėjo tiek pat minučių šviesaus paros laiko. Kuo įdomi Trijų Karalių diena ir kokių orų galime tikėtis, etnologas sutiko pasidalinti ir su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais.
2023-01-06

Atskleidė, kokie orai laukia pavasarį: viskas paaiškėjo šiandien

Katalikai šiandien mini šv. Pauliaus atsivertimo dieną, o tradiciniame mūsų kalendoriuje, sausio 25-oji – pusiaužiemis. Anot etnologo Liberto Klimkos, mūsų protėviai tą dieną stebėdavo gamtos ženklus ir pagal tai spręsdavo, kokie gi bus orai pavasarį. Pasak etnologo, ši diena buvo reikšminga kalendorinė žymė, kad gamtoje vyksta virsmas.
2021-01-25

Netikėta ateities teorija: atkreipkite dėmesį į šiuos ženklus – pasakė, dėl ko verta nerimauti

Šiandien pusiaužiemis – diena, kai apie likusią žiemą gali papasakoti ne Naglis Šulija, o prabudęs ir iš olos išsiropštęs barsukas. O jis šiandien turi gerų naujienų – diena apniukusi, tad savo šešėlio jis greičiausiai neišsigando ir gultis ant kito šono jam nereikia. Tai reiškia, kad pavasaris ateis greitai. Tikėti tuo ar ne – kiekvieno reikalas.  Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vadovas Sigitas veda mišku į vietą, kur gyvena barsukas.
Aktualijos 2018-01-25

Šiandienos orai atskleis, kokia bus antra žiemos pusė

Ar žinojote, kad pirmuosius pavasario ženklus galime pamatyti jau sausio 25 dieną? Šią dieną minimas pusiaužiemis – diena, kai senolių gyvenime itin svarbus buvo orų stebėjimas. Pabandykime tai padaryti ir mes. Liaudiškoje tradicijoje su šia diena daugiausia siejami orų spėjimai. Etnologė doc. dr. Dalia Senvaitytė mini, kad orų spėjimuose svarbus ir gyvūnų vaidmuo.
Orai 2018-01-25

Šiandien – pusiaužiemis, kokius orų ženklus reikia stebėti?

Šiandien – pusiaužiemis. Mūsų protėviai tą dieną stebėdavo orų ženklus ir spręsdavo, kas bus toliau. Pirmuosius pavasario ženklus galime pamatyti būtent sausio 25 dieną. Liaudiškoje tradicijoje su šia diena daugiausia siejami orų spėjimai. „Ypač populiarus su šia diena siejamas orų spėjimas sako, kad tą dieną įvairūs žiemai užmiegantys gyvūnai – barsukas (ar ežys, meška) išlenda iš savo olos; jei diena saulėta, gyvūnas, pamatęs savo šešėlį, vėl lenda atgal miegoti.
Orai 2017-01-25
REKLAMA
REKLAMA

Pabudęs meškinas Timas prognozuoja žiemos pabaigą

Lidija Jankauskienė, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Žiemą būsiant nešaltą prognozuoja ne tik klimatologai. Žemaitijos pasididžiavimas Telšių miškų urėdijos Žvėrinčiuje gyvenantis meškinas Timas taip pat jau pabudo po žiemos miego. Miškininkai spėja, kad tai galėtų reikšti žiemos pabaigą.

Žiema įpusėjo, barsukas apsivertė ant šono

 Jau viduržiemis. Optimistai džiaugiasi žiemos išdaigomis, jos teikiamais malonumais. Pesimistai jau keiksnoja žiemužę, nepagailėjusią sniego, ledo, sukėlusią daug rūpesčių. Mokantiems džiaugtis kiekviena nauja diena linkime neprarasti gyvenimo džiaugsmo, o kam įkyrėjo žiema, siūlome išbandyti senolių patarimą. Reikia tik, kaip teigia senoliai, suskaičiuoti dvylika praplikusių vyriškių. Ties dvyliktuoju tiesiog šūktelėti: „Prapulk!“ Ir šaltis dings.

L. Klimka: per pusiaužiemį reikia papurtyti obelis, pabelsti į avilius

Sausio 25-oji tradiciniame mūsų tautos kalendoriuje – pusiaužiemis. Senoliai pasakytų: diena jau pailgėjusi per avinuko šuolį. O astronominis kalendorius rodo, kad nuo saulėgrįžos šviesiojo paros laiko prisidėjo valanda ir devynios minutės. Šis lūžio momentas gamtoje palaipsniui tapo švente.
Lietuva 2014-01-24

L. Klimka: pusiaužiemis – metas dairytis pirmųjų pavasario ženklų, pažadinti gamtos gyvastį

Sausio 25-oji – pusiaužiemis. Sakoma, kad šią dieną miške savo oloje nubunda barsukas, iškiša galvą apsidairyti ir išeina pasivaikščioti arba smunka atgal į olą bei gulasi ant to paties šono. Pagal tai sprendžiama, ar dar toli pavasaris. Etnologas Libertas Klimka teigia, kad šią dieną reiktų gamtoje pasidairyti pirmųjų pavasario ženklų, savo aplinkoje pažadinti gamtos gyvastį. Anot etnologo, tradiciniame kalendoriuje sausio 25-oji – reikšminga diena.

Kai išaušta pusiaužiemis

Taip, Pusiaužiemis čia pat. Iš didžiosios raidės jo vardą rašome todėl, kad jis - vienas toks metuose. Mes jį vadiname švente, ir visai pelnytai: kas dar gali būti svarbiau už padovanotą tikėjimą pavasariu? Dabar galime manyti, kad prabėgus dešimčiai dienų po kalendorinio žiemos vidurio išauštantis Pusiaužiemis mūsų protėvių buvo “atrastas" ne šiaip sau - čia pat vasaris, paskutinis žiemos mėnuo, ir ieškoti dar vėlesnio žiemos pusiaujo būtų tiesiog neteisinga.
titulinis 2011-01-22

Pusiaužiemis pasitiktas šalčio rekordais

Dvi naktis iš eilės Lietuvoje tvyrojo rekordinis speigas. Pasidžiaugti galime nebent tuo, jog žiema jau įpusėjo, o diena pailgėjo viena valanda. Šiąnakt žemiausia temperatūra užfiksuota pietinėje Lietuvos dalyje - Varėnoje termometro stulpelis rodė 30 laipsnių šalčio. 5 valandą ryto Lazdijų rajone buvo 28 laipsniai šalčio, Biržuose - 27, Šiauliuose ir Panevėžyje - 26, Vilniuje ir Kaune - 25 laipsniai šačio. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį buvo pasiekti šalčio rekordai.
Į viršų