psichikos sveikata
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „psichikos sveikata“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „psichikos sveikata“.
Staiga mirus 37-erių lietuviui boksininkui – svarbi žinia visiems: nepraleiskite to pro akis
Lietuvą apskriejo skaudi žinia – mirė „Baltijos bomberiu“ vadintas lietuvis boksininkas Genadijus Krajevksis. Vyrui buvo vos 37-eri. Skaudžią netektį išgyvenantys velionio artimieji lėšų rinkimo platformoje pranešė surinktus pinigus skirsiantys ne tik laidotuvėms – likusi suma keliaus organizacijoms, skleidžiančioms informaciją apie psichinės sveikatos svarbą.
Liverpulyje, Didžiojoje Britanijoje gyvenusio jauno 37-erių boksininko mirtis sukrėtė ne vieną.
Ekspertų prognozės gąsdina: tai, kas dabar vyksta su lietuviais, nepraeis be pasekmių
Net jei kariniai veiksmai Ukrainoje baigsis, iš karo būsenos išsivaduoti nepavyks dar ilgai, įspėja psichiatras Martynas Marcinkevičius. Specialistai konstatuoja, kad išgyvenant šį laikotarpį laukia daug potrauminio streso sutrikimų ir pagalbos mastas tik augs. Tačiau padėti sau tai išgyventi galima – jei pataria emocijas ne užgniaužti savyje, o įveiklinti pozityvioms veikloms.
Pandemija, migrantų krizė, infliacija, karas – jau penkerius metus gyvename įvairių kataklizmų laikais.
Specialistai įspėja: daugėja sunkių psichikos sveikatos sutrikimų, ypač psichozių – prakalbo apie pokyčius
Vaikų pagrobimo atvejai Lietuvoje nuaidi ypač garsiai, dar praėjusią savaitę iš Vilniaus „Akropolio" šešerių metų berniuką išsivedė 57 metų moteris ir sukėlė visuotinį nerimą. Ją kaimynai apibūdino kaip neadekvataus elgesio ir kreipėsi į policiją ne kartą. Vis dėlto „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ ekspertai aptaria, kodėl Lietuvoje tokios problemos nesisprendžia.
Po keleto valandų paieškų pirmokas buvo surastas minėtos moters bute.
Paaiškėjo tolimesni Kate Middleton ir jos vyro planai
Velso princas ir princesė ėmėsi misijos didinti informuotumą apie psichikos sveikatą. Dėl to jie pradėjo skirti laiko didesniam skaičiui iniciatyvų, skirtų padėti tiems, kuriems to reikia, įskaitant visiškai naujo projekto vystymą.
Velso princas ir princesė šiais metais pradės naują psichikos sveikatos iniciatyvą ir toliau aistringai propaguos šią sritį.
Smūgis Kauno klinikoms: tarnybos rado psichologinio smurto apraiškų, skyrė piniginę baudą
Kauno klinikas toliau purto neramumai – prieš gerą mėnesį pasiekus žiniai apie jaunos slaugytojos savižudybę, paaiškėjo daugiau detalių apie situaciją Anesteziologijos klinikoje. Atlikusi auditą Valstybinė darbo inspekcija (VDI) rado ne tik psichologinio smurto apraiškų, bet ir kitų pažeidimų, skyrė baudą.
Pokyčiai dėl psichikos sveikatos ligų: gydys kitaip, laukia ne viena naujovė
Pasinaudodama gerąja užsienio šalių praktika, Lietuva žengia paradigminį pokytį psichiatrijoje – nuo biomedicininio modelio (gydymo vaistais) pereinama prie platesnį spektrą paslaugų apimančio psichosocialinio modelio. Tam diegiamos į pacientą orientuotos, visa apimančio paciento atsigavimo (angl. – recovery) siekiančios, žmogaus teises atliepiančios psichikos sveikatos priežiūros paslaugos, tokios kaip atvejo vadyba bei psichikos ir elgesio sutrikimų gydymas bendruomenėje.
Šiurpsta nuo Lietuvą sukrėtusių tragedijų, tačiau psichiatro verdiktas griežtas: štai, kaip to buvo galima išvengti
Psichikos sveikatai skiriama kur kas daugiau dėmesio nei prieš 15–20 metų, sako Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius prof. dr. Arūnas Germanavičius. Vis dėlto laikui bėgant atsiranda naujų problemų, taip pat išryškėja naujos visuomenės grupės, kurios pastaruoju metu dažniau susiduria su psichikos sveikatos sutrikimais.
Apie visuomenės psichikos sveikatą, pagrindinius sutrikimus ir šalį sukrėtusius kriminalus – naujienų portalo tv3.lt interviu su prof. dr.
Policija inicijuoja ginklo išdavimo tvarkos pokyčius: faktas apie asmens psichinę ligą pareigūnus pasiekia ne visada
Policija inicijuoja leidimo ginklui išdavimo tvarkos pakeitimus, siekiant užtikrinti, kad informacija apie tai, jog ginklą turintis asmuo susirgo psichine liga, pasiektų policijos pareigūnus. Policijos teigimu, operatyviai gavus informaciją apie žmogaus ligą, galima būtų greičiau spręsti klausimą dėl leidimo ginklui panaikinimo.
Apie tai, kad bus siūloma keisti leidimo ginklui išdavimo tvarką šią savaitę užsiminė Renatas Požėla, kalbėdamas apie Kaune pagrobtos ir surastos mergaitės istoriją.
Vos per 5 metus – ženklūs pokyčiai į blogą: lietuviai prasčiau vertina savo psichinę sveikatą
Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į psichinės sveikatos svarbą. Tokią būtinybę pabrėžia ir prastėjanti statistika: vos per penkerius metus Lietuvos gyventojų asmeninės psichinės sveikatos vertinimas suprastėjo – pokytis siekė net 44 proc.
Lietuvos gyventojų savo sveikatos vertinimo tyrimas atskleidžia reikšmingus psichikos sveikatos būklės pokyčius.
Lauros niekas nepasigedo beveik ketverius metus: rado tik mumiją
Išgirdus anglės Lauros Winham istoriją pašiurpsta oda – moters kūnas beveik ketverius metus pragulėjo savivaldybei priklausančiame bute. Jos kūnas rastas „mumifikuotas, buvo likęs tik skeletas“.
L. Winham laikėsi toliau nuo šeimos namų Surėjuje, nes sirgo šizofrenija ir manė, kad šeimos nariai ją nuskriaus, ryšio jie beveik nepalaikė, rašo dailymail.co.uk.
REKLAMA
REKLAMA
Mamai Vievyje paskandinus 4-metę dukrą įspėja visus: nuo to neapsaugotas nė vienas
Vakar visą Lietuvą sukrėtė pasirodžiusi žinia, kad Vievyje, kaip įtariama, mama vonioje nuskandino 4 metų dukrą. Tokios tragedijos paliečia iki širdies gelmių, tačiau čia slypi klasta – tokių atvejų numatyti ir jiems pasiruošti kone neįmanoma.
Vos pasirodžius šiai žiniai, daugybė žmonių pradėjo svarstyti, kad taip pasielgti galima tik nesavame prote. Psichologas, psichoterapeutas Gediminas Navaitis sako, kad kol nėra medikų patvirtinimo apie psichikos būklės sutrikimus, apie tai kalbėti sunku.
Ketvirtadalis gyventojų nenorėtų kaimynų, turinčių psichikos sunkumų
Kas ketvirtas šalies gyventojas nenorėtų, kad jų kaimynais būtų psichikos sveikatos sutrikimų turintys asmenys, rodo antradienį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pristatytas tyrimas.
Pernai atlikto tyrimo „Stigmatizuojančios Lietuvos gyventojų nuostatos psichikos sveikatos srityje“ duomenimis, kas penktas iš apklaustųjų taip pat nepritaria, kad psichikos sveikatos sunkumus patiriantys vaikai mokytųsi bendrojo ugdymo mokyklose.
Lietuvių kilmės aktorius Jasonas Sudeikis ir kolegos susitiks su Joe Bidenu, aptars psichikos sveikatos svarbą
Komedinio serialo „Tedas Lasas“ aktoriai pirmadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu ir diskutuos apie psichikos sveikatos svarbą, pranešė administracija sekmadienį.
„Apple TV+" platformoje rodomame seriale, kurio trečiojo sezono premjera įvyko kovo 15 dieną, nagrinėjama skirtingų veikėjų psichikos sveikata: siužetinėse linijose nagrinėjamos patyčių, pykčio, tarpusavio santykių, savigarbos ir panikos priepuolių problemos.
Profesorius atskleidė negailestingą tiesą: tai žudo vaikų protą, o ir suaugę nuo to vis labiau „atbunka“
Apie sudėtingus smegenyse vykstančius procesus, jų plastiškumą ir kodėl dažnam šiuolaikiniam žmogui darosi vis sunkiau išlaikyti dėmesį, „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ kalbėtasi su profesoriumi, biologijos mokslų daktaru Albertu Skurvydu.
Pradėjus pašnekesį profesorius akcentavo, kad vis daugiau mokslinių tyrimų į žmogaus sveikatą siūlo žiūrėti globaliau, medikams neužsidarant vien savo srityje.
Dulkys ruošia psichikos sveikatos pertvarką: žada daugiau paslaugų arčiau namų, nemedikamentinio gydymo
Sveikatos apsaugos ministerija kovo 2 d. surengė konferenciją, skirtą psichikos sveikatos pertvarkos krypčiai ir pokyčiams pristatyti. Ministerijos, visuomenės sveikatos biurų, psichikos sveikatos centrų, ligoninių administracijų atstovai ir medikai aptarė, kokie pokyčiai planuojami, pasidalijo gerosios patirties pavyzdžiais bei diskutavo, kaip įveikti esamus psichikos sveikatos paslaugų iššūkius.
Šie ženklai išduoda, kad jumis manipuliuoja: bėkite neatsisukdami
Psichologė atskleidė keturis požymius, rodančius, kad žmogus gali jumis manipuliuoti – įskaitant ir prisirišimą dėl gerų darbų, kuriuos jie daro dėl jūsų.
Dr. Julie Smith, klinikinė psichologė, turi daugiau nei 4 mln. sekėjų savo „TikTok“ paskyroje. Šioje platformoje ji dalijasi vaizdo įrašas, kuriuose kalba psichikos sveikatos temomis.
Ji aptarė temas, kaip labiau pasitikėti savimi, kaip atpažinti požymius, kad artėjate prie perdegimo, ir kaip nusiraminti, rašo dailymail.co.uk.
Pradedamos Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro naujo korpuso statybos
Sostinėje, Vasaros gatvėje, ketvirtadienį pradedamos miesto psichikos sveikatos centro naujo korpuso statybos.
Anot savivaldybės, užbaigus darbus, sostinėje atsiras moderniausia visoje Lietuvoje psichiatrijos ligoninė. Pažymima, jog tai bus tik antras tokios apimties naujas korpusas, skirtas psichikos ligomis sergantiems pacientams, ir didžiausias skirtas suaugusiems.
Siekiant gerinti jaunimo psichikos sveikatą, SAM imasi raštingumo ugdymo šioje srityje
Siekiant geresnės jaunimo psichikos sveikatą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) imasi raštingumo ugdymo šioje srityje.
„Ji skirta tiek žinioms, tiek gebėjimams, tiek nuostatoms apie psichikos sveikatą, rūpinimąsi ja ir supratimą, kada reikia pagalbos kreiptis ir koks yra pagalbos tinklas“, – žurnalistams antradienį sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė.
Anot jos, ši programa bus pradėta nuo kitų metų, tam kitais metais numatyta 280 tūkst. eurų europinių lėšų.
Šokiruojantys skaičiai – kas 8-tas turi psichikos sveikatos sutrikimų: žada gydyti ne tik vaistais
Lietuva jau kurį laiką liūdnai pirmauja pagal savižudybių skaičius. Specialistai konstatuoja, kad tiek kalbėti apie psichikos sveikatą vis dar lieka tabu, tiek ir pagalbos sistema šalyje gerokai šlubuoja.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas neslėpė, kad šiandien psichikos sveikatai vis dar yra skiriamas per mažas dėmesys.
Net 1 iš 10 vilniečių yra išgyvenęs artimojo savižudybę: tai kelis kartus padidina rizika pasielgti taip pat
Net 1 iš 10 vilniečių yra išgyvenęs artimojo savižudybę, rodo birželio mėnesį Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atlikta psichikos sveikatos apklausa. Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos išvakarėse artimojo savižudybę išgyvenęs advokatas Justinas Jarusevičius dalinasi savo istorija ir teigia, jog netekties metu atsiranda nejauki tyla, tačiau paprasto dėmesio parodymas mylimo žmogaus netekusiam yra labai galingas ginklas, o užmegztas pokalbis gali padėti.
Skelbia apie naują nemokamą paslaugą Lietuvoje – pradėjo dirbti Gerovės konsultantai
Lietuvoje nemokamas paslaugas gyventojams pradėjo teikti Gerovės konsultantai – aukštos kvalifikacijos, specialius mokymus baigę specialistai, padedantys žmonėms susidoroti su lengvais emociniais sunkumais, pirmaisiais nerimo, nemigos ir depresijos simptomais, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Pirmieji gerovės konsultantų kabinetai jau įkurti 14-oje šalies savivaldybių, juose darbuojasi 28 specialius kursus pabaigę specialistai.
Skambina pavojaus varpais: jau yra vaikų, kurie dėl priklausomybės virtualiam gyvenimui meta mokyklą
25 metai internete – tiek laiko jame per savo gyvenimą vidutiniškai praleis lietuviai. Esame vieni pirmaujančių interneto vartotojų pasaulyje. Tačiau skaičiai nedžiugina specialistų, mat ilgai naršantys internete žmonės gali išsivystyti ne tik priklausomybė, bet ir smegenų pažeidimai. Tad ekspertai primena dažniau ilsėtis nuo telefonų ar kitų įrenginių.
Laisva minutė ir griebiatės telefono? Pasirodo, naršymas gali būti ne toks ir nekaltas.
Gerda Bieliauskaitė papasakojo, kodėl nusprendė pasitobulinti išvaizdą: įkvėpė žmonių internete nuotraukos
Lietuviai prie telefonų ir kompiuterių ekranų praleidžia vidutiniškai 5 valandas per dieną, didžiąją laiko dalį – socialiniuose tinkluose. O „Facebook" tyrimai byloja – socialiniai tinklai keičia žmonių išvaizdos standartus ir formuoja iškreiptą grožio suvokimą. Dėl to kenčia paauglių, ypač jaunų merginų psichika ir savivertė.
Net suprasdami tai, jauni žmonės negali sustoti naudotis socialiniais tinklais, nes esa nuo jų priklausomi.
Žemaitaitis žodžių į vatą nevyniojo ir užsipuolė Dulkį dėl pandemijos valdymo: teko įsikišti kolegoms
Užklupus pandemijai Lietuvos psichikos sveikatos sistema patyrė išbandymą. Sveikatos apsaugos ministerija peržiūrėjo ir atnaujino veiksmų planą, skirtą mažinti psichikos sveikatos sistemos spragas. Kol vieni parlamentarai prašė apibūdinti konkrečius plano rezultatus, Remigijus Žemaitaitis pratrūko ir pažėrė šūsnį kaltinimų sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui ir Vyriausybei. Parlamentarą suskubo raminti kolegos.
Psichikos pagalba poliklinikose: taisyklės, kurias būtina žinoti kiekvienam
Pastaruoju metu ligonių kasos sulaukia nemažai gyventojų klausimų dėl pirminės psichikos sveikatos paslaugų ir emocinės pagalbos. Gyventojus domina, kaip yra apmokamos šios paslaugos, kur tokias paslaugas galima gauti, ar gali pacientai patys pasirinkti įstaigą ir gydytoją.
Pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugų išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
Pandemija nusinešė šimtus globos įstaigų gyventojų gyvybių: ar dėl jų kalta valstybė?
Epidemiologai jau kurį laiką skambina pavojaus varpais – pandeminė situacija socialinės globos namuose nevaldoma, o gyventi šiose įstaigose žmonėms itin pavojinga. Jau mirė keli šimtai šių įstaigų globotinių. Psichikos sveikatos priežiūros specialistai samprotauja, kad mirtinų protrūkių įstaigose būtų išvengta, jei sistema veiktų tinkamai ir valstybė užtikrintų neįgaliesiems galimybę gyventi savarankiškai.
Perspėja dėl augančio lietuvių pykčio: svarbu neužlaikyti karantino ilgiau, nei tikrai būtina
Lietuvos žmonių emocinė būsena, iš pradžių dramatiškai pablogėjusi, balandžio pradžioje pastebimai pagerėjo, o mėnesio gale vėl stebimi neigiami pokyčiai: Lietuvoje daugėja pykčio ir streso. Tą parodė „Žmogaus studijų centro“ ir „Baltijos tyrimai“ COVID-19 karantino laikotarpiu atlikta Lietuvos emocinio klimato trečioji tyrimo banga.
Filmas „Išgyventi vasarą“ – apie psichikos sveikatos problemas atvirai
Marijos Kavtaradzės debiutinis filmas „Išgyventi vasarą“ sulaukė didžiulio susidomėjimo ir įvairių apdovanojimų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Juosta 2018 m. vykusiame Talino „Juodųjų naktų“ kino festivalyje išrinkta geriausiu Baltijos šalių filmu, režisierė girta už drąsą imtis psichikos sveikatos temos, apie kurią mūsų visuomenėje kalbėti vis dar nėra priimta.
„Psichinė liga yra kaip visos ligos – geri vaistus, daraisi tyrimus.
Gydytoja psichiatrė: „Žmonės linkę bijoti to, ko nepažįsta“
Lietuvoje garsiai nuskambėjo Žiežmarių ir Biržų istorijos, kai gyventojai griežtai nepritarė psichikos ir proto negalią turinčių asmenų įkurdinimui greta jų. „Nesuprantu tų, kurie linkę bijoti ar ignoruoti kitokius žmones – tarsi patys būtų pasirašę sutartį su likimu. Toks priešiškumas niekuo nepagrįstas, tik rodo tam tikrą mūsų visuomenės vertybių skalę“, – sako Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vadovė Ona Davidonienė.
Įsigaliojo naujasis Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas – kokių permainų tikėtis?
Gegužės 1-ąją įsigaliojo nauja Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo redakcija, kurią Seimas įteisino šių metų pradžioje. Tad kokios pagrindinės priimtos naujovės, kaip jas vertina psichikos sveikatos srityje dirbantys specialistai ir pacientus ginančių organizacijų atstovai? Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo projektą pateikusios Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, juo sudaromos geresnės psichikos sveikatos priežiūros sąlygos, įvedamas aiškesnis teisinis reguliavimas, numa...
A.Veryga imasi spręsti psichikos sveikatos problemas
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, trečiadienį ministrams pristatęs Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo 2007-2016 metų ataskaitą, žada proveržį sprendžiant psichikos sveikatos problemas. „Kai yra skiriami pinigai ir vyksta veiksmai, tai proveržis turi įvykti“, - BNS prieš posėdį sakė ministras. Anot jo, tarp didžiausių iššūkių išlieka didelis savižudybių mastas, alkoholio vartojimo padariniai.
Kas trečiam žmogui Lietuvoje reikia psichikos specialisto pagalbos
Pasaulinė išsivysčiusių šalių statistika rodo, kad iš 100 žmonių per savo gyvenimą 25-30 proc. yra tokios būklės, kai jau reikia specialistų pagalbos, „Žinių radijui“ sakė Vilniaus klinikinės Vasaros ligoninės vadovas, psichiatras Martynas Marcinkevičius. „Per visą savo gyvenimą tokią būklę patiria kas trečias, kas ketvirtas žmogus. Lietuvoje, aš manau, tie skaičiai link didesnių, tikrai bent 30 proc., nes mūsų dvasinės sveikatos rodikliai yra nekokie.
Sveikatos apsaugos ministeriją palieka žinomi sveikatos specialistai
Pastarosiomis dienomis Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) vienas po kito palieka psichikos sveikatos specialistai. Su ministerija bendradarbiavimo nutarė atsisakyti Paulius Skruibis, Dainius Pūras ir Karilė Levickaitė, rašo lrytas.lt. Specialistai teigia nesulaukiantys dėmesio savo siūlymams dėl savižudybių prevencijos, vaikų psichikos sveikatos ir raidos pediatrijos srityje.
Vaikų gydymas: kada nuo farširavimo vaistais pereisime prie tikro gydymo?
Vaikų psichiatrai yra priversti išrašinėti vaistus, nes Lietuvoje nėra galimybių teikti psichologines ir psichoterapines paslaugas, tv3.lt pirmadienį sakė psichiatras, Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas Dainius Pūras, neseniai pasitraukęs iš visuomeninių pareigų Sveikatos apsaugos ministerijoje. Valstybinio psichikos sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Rusteika nurodo, kad nemedikamentinis gyvdymas Lietuvoje plečiamas.
Šiandien – Tarptautinė jaunimo diena
Kasmet rugpjūčio 12 dieną minima Tarptautinė jaunimo diena. Tai – proga atkreipti pasaulio bendruomenės dėmesį į jaunus žmones ir pabrėžti jų vaidmenį globalioje visuomenėje, o taip pat priminti pasauliui apie jaunų žmonių patiriamas problemas. Visame pasaulyje šią dieną organizuojami įvairūs renginiai, akcijos, skatinant visuomenę suvokti jaunimo poreikius, patiriamus iššūkius, o politikus – įtraukti jaunus žmones į jaunimo politikos formavimą.
Susirgus depresija, Lietuvoje pagalbą gauti lengviau nei kitur ES
LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt Specialistų teigimu, net 5 proc. visuomenės patiria trumpalaikių depresijos epizodų, o tris kartus daugiau žmonių kartą gyvenime išgyvena sunkią depresiją. Tačiau VPSC atstovas Mindaugas Rusteika teigia, kad Lietuvoje yra 107 psichikos sveikatos centrai (PSC), o depresiją diagnozuoti ir gydyti gali ir šeimos gydytojas.
Minima psichikos sveikatos diena
Psichikos sveikata – tai geros savijautos pojūtis, emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, išgyventi skausmą ir liūdesį. Psichikos sveikata – tai ne vien psichikos ligos ar sutrikimo nebuvimas.
Tačiau kalbėdami apie psichikos sveikatą, mes vis dar koncentruojamės į ligas ir jų gydymą, o ne į prevenciją.