psichikos negalia
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „psichikos negalia“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „psichikos negalia“.
Tyrimas: 39 proc. gyventojų yra įsitikinę, kad Lietuvoje labiausiai diskriminuojami žmonės su psichikos ar intelekto negalia
39 proc. šalies gyventojų yra įsitikinę, jog Lietuvoje labiausiai diskriminuojami psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės. Vis dėlto, dauguma nenorėtų tokių asmenų turėti kaimynų ar bendradarbių gretose, atskleidė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atlikta tyrimų analizė.
Šiek tiek mažesnė apklaustųjų dalis panašią nuomonę turi apie žmones su fizine negalia bei vyresnio amžiaus gyventojus (po 36 proc), taip pat gėjus, lesbietes ir biseksualius asmenis (32 proc.
Vilniaus savivaldybė pirks 15 butų suaugusiems asmenims su proto ar psichikos negalia
Vilniaus miesto savivaldybė pirks 15 butų suaugusiems asmenims su proto ar psichikos negalia.
Tokį sprendimą trečiadienį priėmė sostinės taryba. Už sprendimą balsavo 37 tarybos nariai, keturi susilaikė.
Butuose savarankiškai apsigyvens negalią turintys asmenys, jiems bus užtikrinama individuali socialinių darbuotojų pagalba.
„Šiuo metu apsaugoto būsto paslaugos jau teikiamos 14-ai vilniečių ir jų plėtra yra būtina.
Šurajevą psichikos ligoniu pavadinę politikai gali sulaukti atsako: pateiktas skundas
Seimo Etikos ir procedūrų komisija sulaukė kreipimosi dėl parlamentarų Mindaugo Puidoko ir Aido Gedvilo teiginių, kad jie atsisako bendrauti su psichikos negalią turinčiais asmenimis. Šias frazes abu parlamentarai pasakė viešai, į kamerą bendraudami su komiku Olegu Šurajevu, kai šis Seime klausinėjo, kam priklauso Krymas ir provokavo politikus pareikšti savo poziciją dėl Rusijos karo prieš Ukrainą.
Šaukiasi pagalbos dėl sunkios negalios asmenų: ima kelti pavojų sau ir kitiems, o kaip padėti – ne iki galo aišku
Seimą pasiekė sudėtingos istorijos, kai psichikos negalią turintys asmenys, ištikti priepuolių, kitą kartą ima kelti pavojų ne tik sau, bet aplinkiniams. Visgi padėti tai spręsti turinčios tarnybos sako dabar esančios lyg bejėgės. Savivaldybių, policijos atstovai ir politikai pažymi, kad popieriuje visa tvarka kaip ir surašyta, bet, kaip dažnai nutinka, realybėje tai neveikia.
Šią problema aptarti ką tik rinkosi Seimo Psichikos sveikatos pakomitetis.
Sunkiai sergančio lietuvio nepavyko paguldyti į ligoninę Indijoje: Lietuvos institucijos neturi atsakymo, ką daryti
Sunkia psichikos liga sergančio lietuvio Artūro giminaičiai iš Lietuvos ambasados Naujajame Delyje sulaukė nuviliančių naujienų: Indijos užsieniečių registracijos centre šiuo metu apgyvendintas vyras nebus guldomas į vietos ligoninę psichiatriniam gydymui, nors jo sveikatos būklė itin prasta. Taip ambasadai pranešė pats centras, kuriame apgyvendinami legalaus statuso Indijoje neturintys asmenys.
Sunki liga įkalino lietuvį Indijoje: giminaičiai nežino, kaip jį susigrąžinti
Lietuvos pilietis Artūras, kurio tikrojo vardo atskleisti negalime, pateko į siaubingą situaciją: paranoidine šizofrencija sergantis vyras išvyko į Indiją, tačiau pablogėjus sveikatos būklei nebegali pats grįžti, nors giminaičiai ir buvo nupirkę bilietą namo. Oro uoste Artūras ėmė priekabiauti prie keleivių, plėšti nuo savęs drabužius, todėl buvo sugrąžintas į Indijos užsieniečių deportacijos centrą, kur ir gyvena, nes jo vizos galiojimas yra pasibaigęs.
Ar psichikos sutrikimai visada lemia negalią?
Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Tai proga visuomenei priminti, kokia mums visiems svarbi psichikos sveikata, kaip elgtis, kad nesusirgtume, kad netaptume nedarbingi, taip pat kaip svarbu pastebėti tuos, kuriems galbūt reikia mūsų pagalbos.
Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja psichiatrė Ona Davidonienė sako, kad psichikos sutrikimų yra daug ir įvairių, kaip ir priežasčių, dėl kurių susergame.
Psichikos negalią turintys žmonės: „Mums sunkiau negu įkalintiems iki gyvos galvos“
Nuo 1992-ųjų popiežiaus Jono Pauliaus II siūlymu vasario 11-ąją minima Pasaulinė ligonių diena. Tądien prisimenami sergantys sunkiomis, chroniškomis, nepagydomomis ligomis, meldžiamasi už jų sveikatą. Pasaulinė ligonių diena – proga atkreipti dėmesį ir į turinčiuosius psichikos negalią, sužinoti, kaip šie žmonės jaučiasi visuomenėje, su kokiomis problemomis susiduria.
Apie tai, kad mama turi psichikos negalią, Rita išdrįso kalbėti tik suaugusi
Rita Žogelė – šokių mokytoja ir trenerė. Dviejų šaunių berniukų mama šokti moko ir specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Rita sako, jog pirmą sykį apie tai, kad augo su psichikos negalią turinčia mama, išdrįso prabilti tik 2017-aisiais, dalyvaudama „Reach for change“ organizuotame konkurse „Talentas keisti“.
„Kiekvienas konkurso dalyvis turėjo viešai pristatyti savo socialinio verslo idėją.
Psichikos negalia ir darbas: ar įmanoma suderinti?
Nors mūsų šalyje pastaruoju metu atsiranda vis daugiau neįgaliųjų įdarbinimo rėmimo programų, įvairių projektų, situacija į gera keičiasi lėtai. Ypač sudėtinga įsidarbinti žmonėms, turintiems psichikos ar proto negalią. Juos įdarbinus pavyktų išspręsti nemažai ekonominių ir socialinių problemų.
Trakiškė Aleksandra su šizofrenijos diagnoze gyvena jau devynerius metus. Liga ją užklupo paauglystėje. „Šiuo metu mano gaunama pašalpa – apie 180 eurų.
REKLAMA
REKLAMA
Apsaugoto būsto bandomosios paslaugos pakeitė gyvenimus
Psichikos negalią turintys žmonės vis dar tebėra viena labiausiai pažeidžiamų ir diskriminuojamų visuomenės grupių. Net kitas negalias turinčiųjų bendruomenės šiuos žmones linkę atstumti, jiems stinga įdarbinimo, apgyvendinimo paslaugų.
Praėjusių metų gegužę Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija (LSPŽGB) trijose savivaldybėse pradėjo vykdyti bandomąjį apsaugoto būsto projektą.
Gydytoja psichiatrė: „Žmonės linkę bijoti to, ko nepažįsta“
Lietuvoje garsiai nuskambėjo Žiežmarių ir Biržų istorijos, kai gyventojai griežtai nepritarė psichikos ir proto negalią turinčių asmenų įkurdinimui greta jų. „Nesuprantu tų, kurie linkę bijoti ar ignoruoti kitokius žmones – tarsi patys būtų pasirašę sutartį su likimu. Toks priešiškumas niekuo nepagrįstas, tik rodo tam tikrą mūsų visuomenės vertybių skalę“, – sako Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vadovė Ona Davidonienė.
Pasaulio sveikatos organizacija skambina pavojaus varpais: visuomenės psichikos sveikata prastėja
Šiuo metu Lietuvos pirminės psichikos sveikatos priežiūros įstaigose gydosi apie 164 tūkst. gyventojų, tai sudaro 5,5 proc. visos populiacijos. Lietuvoje psichikos negalia diagnozuota maždaug 28 tūkst. šalies žmonių. Tiesa, sunkių psichikos ligų, tokių kaip šizofrenija, šizoafektiniai sutrikimai ar panašiai, skaičius lieka stabilus, jos diagnozuojamos maždaug vienam procentui pasaulio gyventojų. Vis dėlto sparčiai daugėja demencijų, nuotaikos sutrikimų.
Žmonėms, turintiems intelekto ar psichikos negalią, įsidarbinant reikalinga pagalba
Psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės nori dirbti, užsidirbti, būti visaverčiais bendruomenės nariais. Deja, dėl neigiamo visuomenės požiūrio, ne visada geranoriškai nusiteikusių darbdavių ir nepritaikytos aplinkos dirba labai nedaug tokią negalią turinčių žmonių. Gyvendami iš pašalpų ir išmokų jie skursta, patiria socialinę atskirtį. „Įsidarbinti turintiems psichikos ar intelekto negalią nelengva ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
Psichikos negalią turintys žmonės mokosi gyventi savarankiškai
Praėjusiais metais Šiaulių miesto savivaldybės globos namai pradėjo teikti apsaugoto būsto paslaugą. Įstaigos vadovė Danutė Akaveckienė sako, kad įstaigai tai nebuvo naujovė – norvegų nupirktame trijų kambarių bute panašios paslaugos teikiamos jau ne vienus metus. „Maždaug prieš penkiolika metų bendradarbiavome su norvegais. Pastebėję, kad vaikai, išeinantys iš globos namų, negauna socialinio būsto ir neturi kur gyventi, jie nupirko mums Šiauliuose trijų kambarių butą.
Į pagalbą tiems, kas prižiūri psichikos negalią turinčius artimuosius
Žmonių, turinčių psichikos negalią, priežiūra šeimoms tampa dideliu iššūkiu. Susirgusiųjų sunkiomis psichikos ligomis šeimos neretai išyra, jie lieka apleisti ir vieniši. Artimieji nežino, kaip padėti sergančiajam, jiems trūksta žinių tiek apie ligą, tiek apie pagalbos būdus. Įvertinusi tai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išleido metodines rekomendacijas žmonėms, kurie namie slaugo psichikos sutrikimų turinčius artimuosius.
Mamos svajonė – jaukūs ir saugūs namai sunkią negalią turinčiam sūnui
Proto ar psichikos negalią turinčius vaikus auginančios mamos teigia pagalbos sulaukiančios pernelyg mažai. Jos norėtų, kad suaugę vaikai galėtų gyventi atskirai, savarankiško ar grupinio gyvenimo namuose, kur būtų prižiūrėti ir saugūs. Deja, dažna šeima apie tokias galimybes gali tik pasvajoti – Lietuvoje panašių būstų vis dar labai trūksta. Šešiolikmetį sūnų Tadą auginanti Donata – viena iš tų, kurios siekia dirbti ir užsidirbti, realizuoti save.
Vakarų krante iš žiauraus įkalinimo išlaisvintos psichikos negalios kamuojamos seserys
Mohedeye ir Nedaa Dawabsha yra sesės. Kai žurnalistai jas išvydo pirmą kartą, jos tyliai sėdėjo ant miniatiūrinio kambario grindų, savo tėvų namuose dulkėtame Dumos kaime Vakarų Krante, Palestinos savivaldos kontroliuojamoje teritorijoje.
Sesės prikaustytos pusantro metro ilgio milžiniškomis grandinėmis prie spintelės kambario kampe. Jų istoriją pasakoja CNN.
21–ių Nedaa tokiomis sąlygomis šiame kambaryje gyvena jau dešimtmetį, 25-ių metų Mohedeye – pastaruosius du metus.