osteoporozė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „osteoporozė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „osteoporozė“.
Pavojingos ligos požymius palaiko natūraliu reiškiniu: diagnozę sužino tik jau lūžus kaulams
„Nereikia laukti, kol bus lūžę du trys slanksteliai ir bus kupra“, – dalindamasi tokiu patarimu Santaros klinikų gydytoja reumatologė prof. Irena Butrimienė ragino laiku įžvelgti osteoporozės pavojų. Ji patarė ne tik vengti pagrindinių ligos rizikos veiksnių, bet ir pasirūpinti kaulus maitinančia mityba ir judėjimu.
Nors kaulų tankio svyravimai gali užklupti bet kokiame amžiuje, osteoporozė įprastai vyresnio amžiaus žmones užklumpanti kaulų retėjimo liga.
Vasaros traumos būna itin skaudžios: po lūžių moterims labai svarbu pasitikrinti ir dėl kitos ligos
Vasarą norisi daugiau laiko aktyviai leisti lauke, vis tik ne visada poilsis baigiasi taip, kaip norėtųsi. Kada kaulų lūžiai tampa pavojingais ir kuriais atvejais moterims reikia pasitikrinti dėl kitos ligos?
Dažniausiai vasarą aktyviai leidžiant laiką nukenčia galūnės. Vis tik, traumos būna įvairių rūšių ir priklausomai nuo jų sudėtingumo sprendžiama, ar reikia operacijos.
Trūksta kalcio? Pasakė, kokiuose produktuose jo yra daugiausiai
Karščio bangos, sumažėjęs lytinis potraukis, kaip ant mielių augantis svoris – gerai žinomi menopauzės simptomai. Tačiau yra ir kitų, ne taip lengvai pastebimų šio kiekvienos moters gyvenime esančio etapo padarinių sveikatai. Vienas jų – dėl hormoninių pokyčių menopauzės metu silpnėjantys kaulai, todėl padidėja osteoporozės rizika. Kad jos išvengtumėte, būtina rūpintis organizmo kalcio atsargomis.
Menopauzės metu mažėjantis estrogenų kiekis paveikia visą organizmą.
Nepilnametės mamos pagimdytas Kajus atsidūrė globos namuose: auklėtojų prašymas veria širdį
Mažasis „Išsipildymo akcija 2022“ herojus Kajus – tikras energijos ir geros nuotaikos užtaisas. Savo pozityvumu jis dalijasi ir su Raseinių pagalbos šeimai namų darbuotojais ir kitais vaikais, kurie tapo jo šeima. Daugybė diagnozių paliko skaudžias pasekmes visam gyvenimui, tačiau Kajus ir jo auklėtojos nenuleidžia rankų ir prašo pagalbos, kuri padėtų palengvinti kasdienybę.
Kajus jau daugiau nei ketverius metus gyvena Raseinių pagalbos šeimai namuose.
Šie simptomai išduoda, kad jūsų kaulai silpsta: patarė, kas padės apsisaugoti nuo lūžių
Kaulai – gyvi organizmo audiniai, kurie nuolat atsinaujina, tačiau laikui bėgant jie silpsta ir, mokslinių tyrimų duomenimis, kasmet praranda 1 proc. savo masės. Vaistininkės Giedrės Stankevičienės teigimu, dėl šios priežasties kaulų būkle reikia rūpintis nuolatos ir visiems be išimties, tačiau ypač moterims.
„Didžiausia kaulų masė pasiekiama sulaukus 30–35 metų – nuo šios ribos galime tik ją palaikyti ir apsisaugoti nuo kaulų tankio retėjimo.
Daugelis apie šią ligą sužino tik lūžus kaulams: susirūpinkite laiku
Osteoporozė – liga, kurią galima įvardinti kaip vieną didžiausių globalių visuomenės sveikatos problemų, kadangi tai ne tik labiausiai paplitusi žmonių kaulų liga, tačiau ji itin pavojinga dėl kaulų trapumo bei lūžių rizikos padidėjimo.
Gydytojas ortopedas-traumatologas Andrius Vaitiekus teigia, kad osteoporozei yra būdingas kaulų masės sumažėjimas, jų mikrostruktūros pokyčiai, dėl kurių tampa padidėjusi kaulų trapumo ir lūžių rizika.
Apie osteoporozę dažnai sužino tik jau lūžus kaului: patarė, kas padės išvengti ligos
Osteoporozės sukeltas kaulų retėjimo ir silpnėjimo procesas – ilgas, tačiau nepastebimas. Dažniausiai žmonės nejaučia jokių apie tai galinčių įspėti simptomų. Vaistininkė Irena Garuckienė sako, kad apie osteoporozę daugelis sužino tik tada, kai gerokai pažengusi liga diagnozuojama lūžus kaului.
„Dažnai sergantieji nepajunta nei vieno osteoporozės simptomo ir pirmasis ligos požymis, o kartu ir komplikacija, būna kaulo lūžis.
6 paprasti būdai, kaip sumažinti nugaros skausmą
Ilgos darbo valandos biure, sėdėjimas netinkamoje padėtyje, miegojimas ant nekokybiško čiužinio, netinkamas kasdieninių darbų atlikimas ar net ankštų batų avėjimas – visa tai gali sąlygoti tuos itin nemalonius nugaros skausmus. Be to, pasyvus 21 amžiaus žmonių gyvenimo būdas – judėjimo stoka ir viršsvoris – taip pat lemia tai, jog vis dažniau ir dažniau žmonės skundžiasi nugaros skausmais.
Klaidinantis skausmas baigiasi kaulų lūžiais: šios taisyklės jus išgelbės
Skaičiuojama, jog visame pasaulyje osteoporoze serga daugiau kaip 200 mln. žmonių – būtent ši skeleto silpnėjimo liga sukelia kas trečią vyresnių moterų ir kas aštuntą vyresnių vyrų kaulų lūžį. Spalio 20 dieną minima pasaulinė osteoporozės diena vėl primena, kad kasmet vis daugiau žmonių kamuojančiai ligai kelią apsunkinti nesunku – tam tereikia reguliaraus rūpinimosi. Civilizacijos liga, kurios neišvengsime Lietuvos Higienos instituto duomenimis, pernai šalyje buvo išvis 21 tūkst.
Laužo visus standartus: moteris ant stulpo pradėjo šokti 59-erių
Greta Pontarelli pradėjo šokius ant stulpo (ang. pole dancing), kai jai buvo 59-eri. Po septynerių metų, ji yra viena geriausių pasaulyje. Nors dauguma sportų tampa pakankamai atviri ir priimtini visiems, šokius ant stulpo vis dar trupučiuką supa tabu. Dėl savo seksualių asociacijų, šis užsiėmimas dažnai nelaikomas sportu. Tokie žmonės kaip Greta Pontarelli keičia viską.
REKLAMA
REKLAMA
Jūsų liaukoms – Europos endokrinologų dėmesys
Šiandien Vilniuje, viešbutyje „Radisson Blu Lietuva“ prasideda tris dienas vyksiantis 7–asis tarptautinis Baltijos šalių endokrinologijos kongresas ir 14–ieji ESE klinikinės endokrinologijos kursai.
Osteoporozė – antra dažniausia liga pasaulyje
Osteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus.
Mitybos ekspertas įspėjimas: pieno produktai didina vėžio riziką
Justina Mitkaitė, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt Kuo daugiau kalcio gaunama iš pieno produktų, tuo didesnė osteoporozės ir kitų ligų rizika, sako JAV mokslininkas Colinas Campbellas. „Daugėja ir prostatos vėžio atvejų, didėja cholesterolio kiekis. Tai susiję ir su paauglių odos problema akne bei ausų uždegimais ankstyvame amžiuje“, – vardija jis. C. Campbello teigimu, daugybę sveikatos problemų išspręstume valgydami natūralų, termiškai neapdorotą maistą, kurio pagrindas – augalai.
Kalcis itin svarbus osteoporozei išvengti
Kalcis yra itin svarbus menopauzę išgyvenančių moterų kaulams, o vitamino D vartojimas daugiau nei rekomenduojama norma papildomos naudos nesuteikia, parodė JAV atliktas tyrimas. „Mūsų gauti duomenys rodo, kad vitamino D papildų vartojimas daugiau nei rekomenduojama paros norma nesaugo kaulų sveikatos, tačiau kalcio papildai poveikį iš tiesų turi“, sako tyrimui vadovavęs dr. John Aloia iš Winthrop universitetinės ligoninės Niujorko valstijoje.
Vitaminas E gali sustiprinti kaulų sveikatą
Vitaminas E gali sustiprinti kaulų sveikatą ir apsaugoti nuo osteoporozės, rodo Malaizijoje atlikti laboratoriniai tyrimai. Tyrimams su laboratorinėmis žiurkėmis Kebangsaan universiteto mokslininkai naudojo vitaminą E, išgautą iš Lotynų Amerikoje paplitusio augalinio prieskonio anato. Nustatyta, kad vitaminas E skatino kaulų formavimąsi ir sustabdė jų nykimą laboratorinėmis sąlygomis, kurios atitiko menopauzę išgyvenančių ir osteoporozės paveiktų individų būseną.
„Vaistinė luste“ – vis arčiau realybės
Futuristinė idėja, kad mikrolustas galės būti implantuotas po paciento oda, kad kontroliuotų vaistų suleidimą, žengė dar vieną žingsnį į priekį.
Jungtinės Karalystės mokslininkai išbandė tokį prietaisą su moterimis, sergančiomis osteoporoze (kaulų retėjimu), skelbia BBC.
Joms mikrolustas buvo implantuotas ties juosmeniu ir aktyvuotas nuotolinio valdymo pultu.
Klinikinis bandymas parodė, kad lustas gali atmatuoti tinkamas dozes ir jas suleisti. Jokio pašalinio poveikio nebuvo nustatyta.
Su amžiumi ne tik senstame, bet ir traukiamės mažyn
Ūgio mažėjimas yra natūrali organizmo senėjimo reakcija, kai kurie žmonės ima „trauktis“ jau nuo 30 metų. Tačiau staigus ūgio kitimas gali sąlygoti šlaunikaulių, stuburo lūžius ar net širdies ligas, ypatingai vyrams.
Jei 45-65 metų moterys ima mažėti, tai visiškai normalu, – sako Harvardo medicinos mokyklos epidemiologė, Marian Hannan. - Tačiau jei vyras, būdamas tokio amžiaus, ima trauktis, tai jau įspėjamasis ženklas, kad reikia susirūpinti sveikata.
Kad kaulai nevirstų kempine
Osteoporozė – senatvinė liga, nuo jos nesame apsaugotas nė vienas. Kita vertus, garbaus amžiaus galime sulaukti ir sveiki, nekamuojami kaulų išretėjimo pasekmių.
Skausmingai susuktas stuburas, dažni ir lėtai gyjantys trapiais tapusių kaulų lūžiai – visa tai yra osteoporozė. Ši sisteminė skeleto liga susijusi su kaulų masės ir patvarumo sumažėjimu. Didžiausia jos keliama grėsmė yra lūžiai, galintys įvykti net nuo menkiausių, kasdienių fizinių krūvių.
12 produktų, kurie stiprina kaulus
Vis dar džiaugiamės rudens saulute, tačiau neišvengiamai artėja žiema, su speigais ir slidžiomis gatvėmis. Pirmasis sniegas ir ledas – pats karščiausias metas traumatologams. Ar galima užbėgti traumoms už akių?
Liaudyje sakoma: žinotum, žmogus, kur krisi – pagalvę iš anksto pasidėtum. Deja, numatyti kritimų tikrai neįmanoma. Tačiau tinkamai pakoregavus valgiaraštį galima užsitikrinti, kad kaulai iki pirmųjų šalnų bent kiek sustiprėtų ir taptų atsparesni lūžiams.