mutacijos
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „mutacijos“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „mutacijos“.
SARS-CoV-2 mutacijos: virusas dar gali nustebinti
Pandemija suteikė mums galimybę realiuoju laiku stebėti, kaip vyksta evoliucija. Mokslininkai atrado daugiau nei 2 milijonus genetinių SARS-CoV-2 viruso sekų, o tai leidžia mums tyrinėti net ir pačius mažiaus evoliucinius skirtumus, kurie dar niekada nebuvo atrasti už laboratorijų ribų, rašė theconversation.com.
Tačiau ką taip galime sužinoti apie mutacijas ir atmainas? Mutacijos yra pagrindinis evoliucijos variklis, įgalinantis natūralią atranką.
Dauguma virusų vystosi taip, kad taptų daug labiau mirtini
Ekspertai sako, kad teiginiai, jog nėra tokio viruso, kuris laikui bėgant tapo labiau mirtinu, yra neteisingi.
„Teiginys, jog virusologijos istorijoje dar niekada nebuvo įvykusi mutacija, dėl kurios virusas tapo mirtingesnis, nėra teisingas“, – „USA Today“ sakė Timothy Sheahanas, virusologas ir Šiaurės Karolinos universiteto Gillingso pasaulinės visuomenės sveikatos mokyklos docentas.
Ši koronaviruso atmaina kelia baimę net medikams: įspėja kitus
Nauja koronaviruso atmaina, vadinama „Delta Plius“ ir kildinama iš Europos, Didžiojoje Britanijoje cirkuliuoja jau daugelį savaičių, bet ekspertai sako, kad dar per anksti pasakyti, ar ji bus pavojingesnė.
Anglijos viešosios sveikatos agentūra nuo pirmojo atvejo balandžio 26 dieną jau nustatė 41 šios „AY.1“ vadinamos ir su originaliuoju delta variantu siejamos mutacijos atvejį.
Jų reikšmė ir toliau tiriama.
8 genetinės mutacijos, kurios gali suteikti „supergalių“
Daugiau nei 99 proc. visos jūsų genetinės informacijos yra visiškai tokia pat, kaip ir visų kitų planetoje gyvenančių žmonių. Genai nulemia jūsų odos atspalvį, lytį, plaukų spalvą, taip pat ar jūs turite tam tikrų genetinių ligų. Tačiau pasidaro daug įdomiau, kai pradedame nagrinėti, kas yra tame mažiau nei 1 proc. Dėl specifinių genetinių variacijų kai kurie iš mūsų turi tam tikras, drįstame sakyti, ypatingas savybes.
Daugėjant koronaviruso mutacijų su karantino režimu gali būti visko, bet siūlo nekelti panikos
Ketvirtadienį pranešus apie fiksuotas dar 13 britiškosios koronaviruso atmainos atvejų, bendras jų skaičius Lietuvoje perkopė 50. Specialistai nesiima vertinti, kiek plačiai ši atmaina šalyje jau galėtų būti išplitusi, tačiau neslepia nerimo, kad tai stabdys spartesnį karantino laisvinimą. Visgi dalis jų pabrėžia, kad visuomenėje nereikėtų sėti mutacijų baimės, nes jų saugantis prevencija lieka tokia pati.
Laboratorijos vadovas: Lietuvoje plečiami tyrimai dėl koronaviruso mutacijų
Lietuvoje nuo šios savaitės plečiami sekoskaitos tyrimai, siekiant nustatyti koronaviruso mutacijas, pranešė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius Danas Bakša.
„Šiuo metu sekoskaitos tyrimus vykdo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų laboratorija bei Vilniaus universiteto Santaros klinikų laboratorija.
Jungtinėje Karalystėje – dar dvi koronaviruso mutacijos
Jungtinės Karalystės mokslininkai identifikavo dar dvi naujas pandeminio koronaviruso mutacijas, antradienį pranešė televizija „Sky News“.
Anot pranešimo, viena iš šių padermių, aptikta Bristolyje, laikoma „atmaina, keliančia susirūpinimą“.
Šios atmainos „užkrečiamumas yra toks pats, tačiau, regis, ši mutacija tam tikru lygiu pajėgi įveikti susidariusį imunitetą, todėl neatmestina, kad ji galėtų būti ne tokia jautri vakcinai“, nurodė televizija.
Naujas sprendimas: stiprinama į Lietuvą iš užsienio atvykstančių keleivių patikra
Stiprinama visų į Lietuvą iš užsienio atvykstančiųjų keleivių patikra patekimo į šalį vietose – oro uostuose ir jūrų uoste, praneša Susisiekimo ministerija. Taip bus siekiama sumažinti naujų koronaviruso mutacijų plitimo rizika, sprendimas priimtas valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu.
Mokslininkė pateikė versiją dėl vakcinose rastų modifikuotų žmogaus vėžio genų
Audrą tarp socialinių tinklų vartotojų sukėlė „Facebook‘e“ plintanti informacija su nuorodomis į autoritetingus tinklapius apie neva vakcinose rastus modifikuotus žmogaus vėžio genus.
„Labai prašau Jūsų argumentuotai patvirtinti arba paneigti šią masiškai socialiniuose tinkluose skleidžiamą ir dalijamą informaciją. Ji sukėlė nerimo ne vienam, net ir tiems, kurie yra už skiepus, nes informacija grindžiama nuorodomis į autoritetingus tinklapius.
Kraupiausi XIX a. eksperimentai su žmonėmis: paviešino šiurpias mutacijas
Pažiūrėjus į šiuos kadrus, kuriuos šiais laikais galima rasti internete, apima keistas jausmas. Sunku patikėti, kad taip galėtų atrodyti žmonės. Tiesa, šie kadrai išlikę iš XIX amžiaus archyvų. Juose pavaizduotos pačios ekstremaliausios žmonių mutacijos. Tokiems žmonėms anais laikais būdavo vienintelis kelias – cirkas. Jie keliavo po visą pasaulį ir demonstruodavo pasirodymus. Tiesa, ne visi šioje galerijoje esantys žmonės taip atrodė tik dėl įgimtų mutacijų.
REKLAMA
REKLAMA
Mokslininkai suglumę: gyvūnų mutacijos kelia šiurpą – išdrįskite pamatyti
Peržiūrėjus internete publikuotus klipus apie įvairiausius monstrus, galima netgi daryti jų klasifikaciją - natūralios gamtinės mutacijos, mistiniai padarai, NSO ir pan. Anot mokslininkų, mutacijos atsiranda retai, ir norint jas aptikti reikia ištirti daug individų. Nuotraukų galerijoje - mutacijos, kurios užsienio portaluose buvo minimos dažniausiai: Primename, kad neseniai rašėme ir apie paršelius-mutantus.
Nustatyta, kiek mutacijų palikuonims perduoda vyresni vyrai
Tėvo amžius padidina mutacijų, kurias jis perduoda palikuonims, skaičių: kuo vyras vyresnis, tuo daugiau mutacijų perduodama vaikams, ir tuo didesnė įvairių ligų rizika. Šį mokslui žinomą faktą eksperimentiškai patvirtino tyrimą su šimpanzėmis atlikę biologai. Jo rezultatus paskelbė žurnalas „Science“. Pasak tyrimo autorių, paaiškėjo, kad šimpanzių atveju tėvo amžius yra dar svarbesnis, nei žmonių.
Pasaulį nuo mirtinos H5N1 epidemijos skiria vos 5 mutacijos
Nyderlandų virusologai praneša, kad paukščių gripo virusui H5N1 trūksta tik 5 mutacijų, kad jis galėtų sukelti pandemiją, prilygstančią 1918 m. kilusiai vadinamojo ispaniškojo gripo epidemijai. Tada gripo virusu buvo užsikrėtę apie 30 proc. visos planetos gyventojų, iš viso nuo šios ligos mirė 50 - 100 milijonų.
JAV mokslininkai ištyrė formą keičiančius Černobylio medžius – mutantus
Amerikiečių mokslininkai paskelbė savo tyrimo apie formą ir spalvą keičiančius medžius, augančius Černobylio atominės elektrinės katastrofos zonoje, rezultatus, pranešė žurnalas „Trees“. Aiškindamiesi, kaip precedento neturintis radiacijos lygis po Černobylio AE (Ukraina) avarijos 1986 metais atsiliepė šalia augusiai florai, JAV mokslininkai nustatė, kad, pavyzdžiui, pušų augimas per kelis pirmuosius metus po avarijos žymiai sulėtėjo.
„Spermos krizė“ Rusiją gali palikti be vyrų
Vienas pirmųjų Rusijoje atliktų vyrų spermos kokybės tyrimų atskleidė, kad tik mažiau nei pusės Rusijos vyrų sperma atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos kokybės standartus.
Kol kas pasaulį valdo vyrai, bet jų laikas artėja į pabaigą: mokslininkai tvirtina, kad dėl aplinkos užterštumo pavojingais cheminiais junginiais ir moteriškais hormonais vyrų genetinė medžiaga silpnėja.
Evoliucijos mitai: natūralioji atranka kuria vis sudėtingesnius organizmus
Iš tiesų natūralioji atranka dažnai lemia vis didesnį paprastumą. Daugeliu atvejų sudėtingumas gali atsirasti, kai atranka silpna ar jos visai nėra, rašo portalas newscientist.com, analizuodamas dar vieną evoliucijos mitą.
Jei ko nenaudoji, gali prarasti. Evoliucija dažnai atima, užuot davusi. Pavyzdžiui, olų žuvys prarado akis, o parazitai, kaip kaspiniuočiai, atsikratė žarnyno.
Toks supaprastėjimas gali būti daug plačiau paplitęs, nei manoma.
Kiekvieno žmogaus genuose yra apie 60 mutacijų
Mokslininkai nustatė, kad kiekvieno žmogaus genuose yra apie 60 skirtingų mutacijų. Anot jų, tai stulbinantys rezultatai.
„Wellcome Trust Sanger“ instituto Kembridže ir dar dviejų institutų Kanadoje ir JAV tyrėjai atrado, kad visi mes su genomu iš tėvų gauname ir iki 60 mutacijų.
25 metai po Černobylio: mutacijas ir apsigimimus jaus dar ištisos kartos
Tarptautinėje genetikos konferencijoje, skirtoje Černobylio tragedijos 25-mečiui, mokslininkai paskelbė naujas išvadas, kad apsigimimai ir mutacijos dėl radiacijos tęsis dar apie 800 metų.
TATENA (Tarptautinė atominės energetikos agentūros) duomenimis, radiacija užterštoje zonoje šiuo metu gyvena apie 5 mln. Ukrainos ir Baltarusijos piliečių. Iš jų beveik 1,6 mln.