musmirė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „musmirė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „musmirė“.
Vitalijus 6-erius metus valgo musmires: medikai įspėja, kuo tai gali baigtis
47-erių Vitalijus Balkus – užkietėjęs grybautojas ir knygos apie maisto pramonę „Kas mus žudo“ autorius – puikiai pažįsta miško pasaulį nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Pirmą kartą raudonosios musmirės (Amanita Muscaria) paragavo prieš maždaug šešerius metus ir nuo tada jas ne tik valgo, bet ir rekomenduoja kitiems. Visgi toksikologai įspėja, kad tokie eksperimentai su sveikata gali baigtis ne tik stipriomis haliucinacijomis, ligoninės palata, bet ir mirtimi.
Šis grybas nužudo kepenis per 3 dienas: toksikologas įspėja visus, kaip išvengti nelaimės
Lietuviams plūstant į miškus grybauti gydytojai įspėja, kad praradus budrumą iki nelaimės kartais tegali būti vos vienas žingsnis. „Nerinkite to, ko nežinote ir nevalgykite grįžę tų grybų su spirgais ir grietine, geriau palaukite rytojaus, nes skrandis išties gali sustoti“, – tiesiai šviesiai sako toksikologas Linas Zdanavičius.
Šiltuoju metų sezonu ypač daug laiko leidžiant gamtoje netrūksta situacijų, kai prireikia gydytojo toksikologo konsultacijų.
Prakalbo musmirėmis apsinuodijęs vilnietis: gydytojai į ligoninę jį vežė surištą
Šešiasdešimties metų vilniečio bandymas išsigydyti nemigą džiovintomis musmirėmis baigėsi reanimacijoje. Vyras pateko į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę sunkios būklės. Kaip pats pasakoja, po trijų suvalgytų musmirių kepurėlių ėmė elgtis neadekvačiai: trankė galvą į lovą, nesiorientavo aplinkoje, vyrą krėtė drebulys.
Atskubėję medikai vyrui surišo rankas ir kojas, išvežė į ligoninę. Gydytojai vyrą panardino į komą.
Užfiksavo, kaip žmonės svaiginasi miške rastais grybais – priblokšti net medikai, perspėja visus
Gydytojai stebi nerimą keliančią tendenciją – vis daugiau žmonių Lietuvos miškuose renka ir pardavinėja haliucinacijas sukeliančius grybus. Pasak medikų, po didelių dozių tokių grybų žmonės šokinėja pro langus, brenda į ežerą, galvodami, kad tai stiklas, ar kitaip pavojingai elgiasi.
Jau greit ruduo, o tai reiškia ir tikro grybų sezono pradžią. Tačiau pastaruoju metu dalis žmonių grybų ieško ne maistui, o apsisvaiginimui.
Jokiu būdu nevalgykite šių grybų: gali baigtis net mirtimi
Įpusėjus rudeniui socialiniuose tinkluose nestinga matyti džiugių grybautojų emocijų, kurie savo miško laimikiais dalinasi vieni su kitais. Nors dauguma žmonių eidami į mišką gerai pažįsta grybus, tačiau kartais pasitaiko atvejų, kuomet į pintinę, šalia baravykų ar ūmėdžių, papuola ir toksiški žmogaus organizmui grybai. Kokie grybai yra įvardijami nuodingais sutiko paaiškinti mikologė dr.
Nuo šio grybo mirštama kasmet: ką daryti apsinuodijus
Grybavimo sezonas vis labiau įsibėgėja ir gardžių grybų prisirinkti norintys žmonės traukia į miškus. Tačiau kartais malonią pramogą apkartina apsinuodijimas grybais. Ką daryti ir kada laiku atkreipti dėmesį į simptomus pasakoja Vilniaus Respublikinės universitetinės ligoninės ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Laubner.
Vieni grybai nėra mirtinai nuodingi, o kita grupė savo sudėtyje iš tiesų turi mirtinus nuodus. Laikinų sveikatos problemų gali sukelti ir valgomi, ir nuodingi grybai.
Lietuvoje auga skanus ir gražus nuodingiausias pasaulyje grybas – kaip neapsirikti?
Iš 400 Lietuvoje augančių valgomų grybų vertingos yra tik apie 100 rūšių. Tiek pat – apie šimtą – auga ir nuodingų grybų, o iš jų 20–30 yra labai pavojingi gyvybei. Užtenka vieno grybo puode, kad apsinuodytų visa šeima ar draugai. Dalies nuodingų grybų kenksmingosios medžiagos neišnyksta ir verdant. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sveikatos edukologė Vida Dubinskienės parengtoje apžvelgoje patariama, kaip neapsirikti grybaujant ir kaip elgtis apsinuodijus.