miško gėrybės

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „miško gėrybės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „miško gėrybės“.

Lietuvos miškuose slepiasi tikra aukso gysla sveikatai: nepraleiskite progos

Bruknės – nedidelės ir raudonos uogos, išsiskiriančios savo vitaminų ir naudingų medžiagų kiekiu. Savo populiarumu jos nenusileidžia žemuogėms ar mėlynėms, o kaip tik šiuo metu bruknių jau galima surasti miškuose. Apie bruknių ypatumus ir jų naudingąsias savybes papasakojo gamtininkas Deividas Makavičius.
2024-08-29

Pasakė, kaip geriausia ruošti voveraites: skonis nustebins

Voveraičių šiuo metu galima rasti ne tik miškuose, bet ir ant prekystalių. Žavinčios auksine spalva, kvapnumu ir išskirtiniu skoniu, jos kasmet yra vieni laukiamiausių grybų. Tad nenuostabu, kad jos iškart susilaukia pirkėjų dėmesio, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Plauti voveraites ar neplauti? Voveraitės ne tik skanu, bet ir sveika, atkreipia dėmesį parduotuvės tinklo daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
2024-08-28

Aktualu grybautojams: kviečia pasinaudoti nemokama paslauga

Siunčia žinią gyventojams: gali patikrinti surastus grybus
2024-08-16

Grybus miške Tautvydas į kibirus krovė saujomis: išdavė, kur rado

Tautvydas iš miško grįžo su pilnais kibirais grybų – jis pasakoja, kad paieškos užtruko maždaug 5-6 valandas. Tačiau nusivilti neteko – laimikis išties įspūdingas. Vaikinas pasakoja, kad vasaras leisdavo pas senelius Alytuje, tad su seneliu nuolat eidavo grybauti. Vėliau grybų ieškoti eidavo su tėvais Jurbarke, iš kurio miškų baravykus namo veždavo bačkomis. „Dabar dažniausiai grybauju vienas.
111 2023-08-18

Šį grybą lietuviai laiko aukso gysla: ekspertas išdavė, ar jis turi naudos

Į miškus traukiantys lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi ne tik įspūdingais voveraičių ar baravykų laimikiais, bet ir kiek rečiau sutinkamais grybais. Vienas iš tokių – tai didysis kukurdvelkis. Kai kurie žmonės tiki, kad šis grybas išsiskiria ne tik savo įspūdingu dydžiu, bet ir gydomosiomis savybėmis. Tačiau gamtininkas Almantas Kulbis teigia, kad aklai pasitikėti tokiais pasakojimais nereikėtų. Didžiojo kukurdvelkio, kitaip dar vadinamo didžiąja langermanija, neįmanoma nepastebėti.
2022-08-22

Dzūkijos miškuose – voveraičių gausa: prirenka ir po 20 kilogramų

Pusšimtis eurų per pusdienį. Tokiais uždarbiais gali džiaugtis dzūkai, kurie netingi ir keliauja į mišką grybauti. Šią vasarą dzūkai nesiskundžia: gamta nepašykštėjo voveraičių ir, panašu, kad pavyks neblogai uždirbti. Tiesa, jau reikia lietaus, grybų dygimas kiek sustojo, bet sinoptikai žada kritulių. Tad voveraičių sezonas dar nesibaigs, o netrukus jau ir baravykai turėtų pasipilti. Lazdijų rajone, Kapčiamiesčio grybų uogų supirktuvėje, klientų kol kas nedaug.

Grybų karalienė varėniškė prakalbo apie slaptas miško vietas: jas žino tik ji

Varėnos rajone, Perlojos kaime gyvenančią 54-erių Ramunę Verbickienę galima vadinti tikra grybų karaliene. Moteris kiekvieną kartą iš miško grįžta su vos į pintines telpančiais grybais ir sako, kad nepasiklystų jokiame miške, nes visus juos puikiai pažįsta. Todėl, pasak jos, ir miško gėrybes randa be jokio vargo.   Ramunė pasakoja grybaujanti nuo mažų dienų. Be tėvų užaugusiai moteriai tai buvo galimybė užsidirbti pinigų. O ir miškas ją visada traukte traukė.
2022-07-21

Jokiu būdu miške nelieskite šių grybų: jie mirtinai nuodingi

Įpusėjus kol kas gana lietingai vasarai, grybautojai džiaugiasi pasipylusiomis miško gėrybėmis ir vos į pintines telpančiais laimikiais dalijasi socialiniuose tinkluose. Tačiau specialistai skuba įspėti, kad azarto apakinti lietuviai netyčia neprisirinktų mirtinai nuodingų grybų.
166 2022-07-19

Mėlynių kainos pajūryje pribloškia – neįstengia nupirkti net vaikams: „Pasižiūrėjau į kainą ir nuėjau“

Lietuvoje prasidėjo miško gėrybių sezonas – šiuo metu juose sirpsta mėlynės ir dygsta voveraitės. Tiesa, pastarųjų rasti sunku, o ir uogos menkos, tad kainos pirkėjus verčia suklusti. Už kilogramą mėlynių Palangos turgavietėje prekeiviai užsiprašo net 14 eurų. Palangos turgavietėje akys raibsta nuo uogų, vaisių ir daržovių pasiūlos.

Lietuviai negali atsidžiaugti: miške grybai vos telpa į pintines

Įsibėgėjusi vasara į miškus vėl sukvietė lietuvius, o kai kurie iš jo grįžta nešini pilnomis pintinėmis grybų. Itin gausiais laimikiais dalijasi žmonės, grybavę Varėnos rajone. Ten miško gėrybes rinkusi Renata sako, kad surasti pavyko tikrai įspūdingą kiekį grybų: vieną dieną 17 kg, o kitą – net 21 kg. Miškuose, sako ji, jau yra ir žemuogių, tačiau mėlynių dar nedaug. Taip pat Varėnos rajone grybavusi Ramunė Verbickienė prisirinko net 24,2 kg voveraičių.
2022-07-07
REKLAMA
REKLAMA

Vienkiemyje gyvenanti Ieva maistą randa gamtoje: miltus gamina iš žievės, kavą – iš šaknų

Medžių žievės miltai, šaknų kava, sūriai, brandinti samanose ir kerpėse. Tokiais ir panašiais patiekalais stebina atokiame vienkiemyje gyvenanti istorikė Ieva Šidlaitė. Pabėgusi nuo miesto šurmulio, moteris pasinėrė į visai kitokį gyvenimą – įkvėpta gamtos, pradėjo domėtis valgomaisiais laukiniais augalais, o dabar moko kitus natūralaus rauginimo ir maisto ruošimo iš laukinių augalų paslapčių.
2020-11-11

Policija įspėja miško gėrybių rinkėjus: svarbu prisiminti svarbias taisykles

Prasidėjęs grybų sezonas vilioja grybautojus į miškus. Deja, ne kiekviena išvyka į mišką baigiasi pilnomis grybų pintinėmis. Kai kurie grybautojai, ypač vyresnio amžiaus, praranda orientaciją ir pasiklysta, rašoma policijos pranešime spaudai.  Šilutės rajono miškuose policijos pareigūnams jau teko ieškoti pasiklydusių senyvo amžiaus žmonių. Kartais pareigūnams tenka prašyti ir kolegų – pasieniečių pagalbos.

Pirmosios lietuviškos miško gėrybės pribloškė savo kaina

Pirmosios miško uogos pagaliau raudonuoja ant prekystalių. Prisirpusių pirmųjų žemuogių kaina – pribloškianti. Už jas norima po 3-2,5 euro už stiklinaitę. Beveik tiek pat, kiek kainuoja kilogramas lietuviškų braškių. Dar brangiau prašoma už voveraites – kadangi jų miške yra vos viena kita. Panevėžio turguje kalbinti uogautojai tikina, kad miškuose karštis paklotę baigia išdžiovinti it skalbinius, tad ir uogos spėriai traukiasi.

Aukštaičiai jau renka ir mėgaujasi baltais, kvapniais grybais

Kol miškuose dar nė kvapo raudonikių, baravykų ir voveraičių aukštaičiai renka ir mėgaujasi avižėlėmis dygstančiais baltais, kvapniais grybais – pavasarinėmis balteklėmis. Patyrę grybautojai išduoda, kad kai tik šie grybai nustos dygti po savaitės kitos miškuose pasirodys renkamiausi vasaros grybai. Jei pirmūnai bobausiai girių smėlynuose pradeda dygti kovo pabaigoje ir yra populiarūs daugiau pietų Lietuvoje, tai aukštaičiai lukteli gegužės, kada miškuose pasirodo pirmosios avižėlės.

Iš beveik išnykusios lietuvių tradicijos vyras dosniai užsidirba

Tradicija eiti riešutauti į miškus Lietuvoje beveik išnykusi ir girininkai sako veltui, nes šiemet jų derlius – gausus. Tad jais voverės ir paukščiai smaguriauja iki soties. O štai žmonės riešutauja turguje. Riešutų augintojai džiaugiasi – jų triūsą pirkėjai vertina ir gėrybes esą graibsto dešimtimis kilogramų. Rimas Norus pakelia gausiai riešutais apkibusią lazdyno šaką.
Aktualijos 2019-09-22

Lietuviai jau plūsta į miškus: Varėnoje – pirmieji grybai ir uogos

Paskutiniųjų dienų orai miškų nelepino – ten vyrauja sausra. Tačiau, panašu, tai augti miško gėrybėms netrukdo. Portalas tv3.lt sulaukė skaitytojos nuotraukų, kuriuose užfiksuoti pirmieji išdygę grybai ir pirmosios sunokusios uogos.  Dzūkijoje pasirodžiusios pirmosios miško gėrybės išties stebina – Varėnoje sausringumas itin aukštas, dėl sausros net paskelbta ekstremali situacija. Skaitytoja Jolanta iš Varėnos pasakoja, kad miškuose labai sausa, tačiau voveraitėms tai augti netrukdo.
Aktualijos 2019-06-07

Miško gėrybės – tik už aukso kainą?

Lietuvos miškuose pagaliau pasirodė pirmosios miško gėrybės – žemuogės. Kas pritingi ar neturi noro miške kovoti su uodais, turguje prekiautojai jau siūlo šių kvapių ir labai sveikatai naudingų uogų. Tiesa, už tai teks ploninti piniginę – maža stiklinaitė žemuogių kainuoja apie du eurus. Druskininkų turguje kvepia tikra vasara – čia tarp daugybės daržovių ir uogų iš daržo - bene kvapiausios miško gėrybės - žemuogės.  Dzūkė Ramunė į turgų atsinešė pora pilnų kibirėlių žemuogių.
2017-06-17

Vėsiai rudens popietei – skoniu pavergsiantys makaronai su voveraitėmis

Savo vaikystės ir paauglystės vasaras praleidau aerodrome šalia miško. Grybus pradėjau pažinti labai anksti. Iki šiol pamenu, kai būdama penkerių ar šešerių radau savo pirmąjį baravyką. Pirmųjų voveraičių jau net nebepamenu. Visuomet atrodė lyg savaime suprantamas dalykas ir mūsų šeimoje jau gegužės pabaigoje pradėdavom vaikščiodami po mišką dairytis grybų.
2016-10-07

Prie pervažos – turgelis po atviru dangumi

Eičių pašonėje, prie kelią į Jurbarką pastojančių geležinkelio bėgių, verda gyvenimas. Po šalikelėje iš juodos plėvelės bei rąstgalių suręsta pašiūre šaltuoju metų laiku glaudžiasi šluotų ryšėjai. Įsibėgėjus pavasariui šioje prekyvietėje juos pakeičia vantininkai, vasarą bei rudenį – prekiautojai grybais ir uogomis. Pardavėjų netrūksta. Kaip ir prie pervažos priverstinai stabtelėjančių prekėmis susidomėjusių pirkėjų.
Lietuva 2014-08-26

Voveraitės – vasaros grybų karalaitės

Dėl sudėtyje esančio chitino voveraitės, kaip ir daugelis kitų grybų, gana sunkiai virškinamos, tačiau jose gausu vitaminų. Vitamino B1 daugiau negu kituose grybuose, piene, varškėje, pomidoruose; vitamino D – kaip aukščiausios rūšies svieste. Mitybiniu fiziologiniu požiūriu ypač vertingos jų apetitą skatinančios aromatinės medžiagos. Kad būtų lengviau virškinti, ruošiamas maistui voveraites patartina susmulkinti. Šie grybai skanesni ne virti, o kepti.
2013-08-08

Mėlynių derlius – rekordinis, o spanguolių – prastas

Prasidėjus rugsėjui verslininkai skaičiuoja miško gėrybių derlių. Voveraičių derlius nenuvylė, jos renkamos ir dabar. Prognozuojama, kad rugsėjį dar dygs baravykai, šilbaravykiai ir žaliuokės. Mėlynių derlius šiemet buvo rekordinis, o spanguolių prastas – uogos mažos ir dar kol kas neprinokusios. Valstybės saugomame Čepkelių raiste spanguoliauti leidžiama tik su specialiais leidimais.

Turgavietės nuo miško gėrybių nelūžta

Dairantis po miesto turgavietes nesunku pastebėti, kad prekystaliai nuo miško gėrybių nelūžta. Grybų nedaug. Daugiausia voveraitės. Kainos šokinėja nuo 5 iki 7 litų už pardavėjo siūlomą žiupsnelį. Jeigu grybų pardavėjas neturi konkurentų, kaina gali litu kitu šoktelti. Anot grybautojų, baravykai šiemet dėl nežinomų priežasčių vėluoja. Nors žmonės kalba, kad šiemet užderėjo riešutų, vaikštinėjant po turgų jų neteko matyti. Viena kita moterytė pardavinėja bruknių uogas.
Į viršų