karalius mindaugas

Karalius Mindaugas (apie 1200–1263)

 

Buvo pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius, kuris suvienijo Lietuvos žemes ir 1253 metais buvo karūnuotas. Jis laikomas Lietuvos valstybės įkūrėju ir svarbiu figūra Lietuvos istorijoje. Mindaugas priėmė krikščionybę siekdamas užtikrinti politinį stabilumą ir apsisaugoti nuo išorės priešų, ypač kryžiuočių. Jo valdymas buvo reikšmingas, nes padėjo stiprinti Lietuvos valstybingumą, nors po jo mirties valstybė vėl patyrė vidaus kovų. Mindaugas tapo vienu svarbiausių Lietuvos istorinių simbolių.

Vilniuje išniekintas Karaliaus Mindaugo paminklas: raudonais dažais užrašytas užrašas

Šeštadienį apie 2 val. Vilniuje, Arsenalo g., pastebėta, kad ant Karaliaus Mindaugo paminklo raudonos spalvos dažais užrašytas užrašas „Vilna Naša“, praneša Lietuvos policija. Surinkta medžiaga pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 1 dalį dėl turto sunaikinimo ar sugadinimo. Tas, kas sunaikino ar sugadino svetimą turtą, gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Savaitgalį – lemiamos KMT ketvirtfinalio kovos

Visos Citadele Karaliaus Mindaugo taurės (Citadele KMT) ketvirtfinalio poros jau susigrūmė pirmuosiuose susitikimuose, o lemiamuose mačuose nusimato išties intriguojančių akistatų. Šiame tekste LKL akademija powered by Citadele apžvelgs jau įvykusias rungtynes ir pasvarstys, kokios intrigos aistruolių laukia atsakomosiose Citadele KMT kovose.
2024-01-19

Nužudymas, pakeitęs Lietuvos istoriją: sąmokslininkų dūris Mindaugui – ir dėl nuviliotos žmonos

Tai buvo ne tik dūris, nužudęs pirmąjį ir vienintelį Lietuvos karalių. Tai buvo dūris ir Lietuvos valstybės pažangai, kuris beveik privedė prie to, kad Lietuvos išvis būtų nelikę. Karalių Mindaugą nužudę sąmokslininkai turėjo savų užmačių, o viena jų susijusi ir su asmeniniu kerštu, kai Mindaugas paviliojo svetimą žmoną. Pagrindiniai sąmokslo prieš karalių organizatoriai – kunigaikščiai Treniota ir Daumantas. Nors jų tikslas buvo tas pats – pašalinti Mindaugą – motyvai skyrėsi.

Kernavėje išdalinti istoriniai apdovanojimai: juos palydėjo ryškiausios scenos žvaigždės

„Tautiškos giesmės“ giedojimas liepos 6-osios vakarą jau tapo visus lietuvius vienijančia tradicija – ir visai nesvarbu, kuriame pasaulio krašte tuo metu bebūtume. Tačiau neeilinės progos reikalauja tokių pat neeilinių būdų jas paminėti – šiemet, 30-ojo gimtadienio proga, TV3 televizija kvietė visą dieną truksiančiai šventei.

Diskusija: „Ko nežinome apie karalių Mindaugą“ – su Edmundu Jakilaičiu

Liepos 6 d., Kernavėje, ant istoriškai svarbaus piliakalnio vyks Edmundo Jakilaičio moderuojama diskusija „Ko nežinome apie karalių Mindaugą“. Apie istorines paslaptis diskutuos bene garsiausias Lietuvos istorikas Alfredas Bumblauskas ir Lietuvos archeologas, Vilniaus universiteto profesorius Aleksiejus Luchtanas, pokalbį moderuos žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Karalius Mindaugas – elitinio klubo narys, kurio pageidavimus pildė pats popiežius

Įveikęs visus konkurentus Mindaugas užsitikrino Lietuvos karūną, tačiau negalėjo sėdėti ramiai sudėjęs rankų. Žemaitijoje jau kilo jėgos, kurios kėlė nemažų iššūkių pirmajam ir vieninteliam mūsų valstybės karaliui. Visgi Mindaugas buvo nepėsčias ir savo gretose turėjo ne vieną stiprų sąjungininką, tarp jų – popiežių, kuris tenkino Lietuvos karaliaus pageidavimus. Naujienų portalas tv3.lt jau rašė apie Mindaugo kelionę iki sosto, kuri verta serialo „Sostų karai“ (angl.

Virš kunigaikščių kapų – važiuojantys troleibusai: Lietuvos valdovų laidojimas apipintas paslaptimis

Ankstyvojoje Lietuvos istorijoje įprasta buvo deginti mirusiuosius, tačiau vėliau į kraštą atėjusi krikščionybė po truputį išstumia šią tradiciją. Senovės lietuviai laidoti ir su asmeniniais daiktais, ir su savo gyvūnais, pavyzdžiui, žirgais. Ir jei apie žemesnio luomo laidojimą žinoma gana daug, kitokia situacija yra su Lietuvos valdovų kapais. Gali būti, kad per juos kiekvieną dieną pravažiuoja... troleibusas.

Morta virtuvėje nesisuko, bet Mindaugas buvo sotus: kai kurie karaliaus valgiai išliko iki šių dienų

Karalius Mindaugas tikrai negalėjo būti vegetaras, kadangi dauguma mums pažįstamų daržovių tik pradėjo plisti Lietuvoje jo laikais. Jautieną ar mums ne taip jau gerai žinomas soras karalius galėjo užsigerti midumi ar obuolių gira, o priešais jį garuojantį patiekalą tikriausiai ruošė ne karalienė Morta, o profesionalus pilies virėjas.

Liepos 6-osios proga – Lietuvos istorijos apdovanojimai: išrinkite laiką pralenkusią moterį

30-metį mininčios TV3 televizijos organizuojamas Karaliaus Mindaugo iššūkis, kuriame šalies gyventojai kviečiami dalyvauti liepos 6-ąją, bus kupinas šventiškos nuotaikos ir pramogų. Valstybės dienos proga siūloma ne tik išbandyti save rekordiniame plaukime nuo Vilniaus iki Kernavės, bet ir pasiekus paskutinį tašką stebėti linksmuosius istorinius apdovanojimus.

Valdovo sudegintas miestas, kalne mieganti kariuomenė ir požeminis kelias į Vilnių: ką slepia Kernavė?

Istorinė sostinė, apipinta mitais ir legendomis. Nors istorikai negali tvirtai pasakyti, ar karaliaus Mindaugo sostas tikrai stovėjo Kernavėje, šis miestas tikrai buvo vienas iš svarbiausių politinių ir ekonominių centrų mūsų valstybingumo ištakose. Kernavės klestėjimą ir aukso amžių dabar mena čia išlikę piliakalniai, kurie atskleidžia ne vieną istorinę paslaptį apie kadaise čia stovėjusį didingą Viduramžių miestą.
REKLAMA
REKLAMA

Karaliaus Mindaugo karūnavimas: ar tikrai turime švęsti liepos 6-tąją?

Liepos 6-ąją švęsime Valstybės dieną ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo metines, tačiau ši data galėjo būti ir kita. Manoma, kad karalius Mindaugas  galėjo būti karūnuotas ne liepos 6-tąją, o, pavyzdžiui, liepos 13-tąją. Dar 1990 metais sprendžiant Valstybės dienos datą, Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas drauge su istorikais rinkosi iš keleto galimų datų, bet galiausiai nusprendė Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena paskelbti liepos 6-tąją.

Mindaugo karūnavimo mįslė: kaip ir kodėl pasirinkta Liepos 6-oji?

Liepos 6-ąją švenčiame Valstybės dieną, kuri pažymi pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimą. Tačiau iki šių dienų nėra visiškai tiksliai aišku, ar tikrai liepos 6-ąją Mindaugui ant galvos buvo uždėta karūna. Tai, ką mes dabar švenčiame kaip Valstybės dieną, pasiūlyta tik prieš 30 metų, o Mindaugo karūnavimo tiksli data kelia daugiau klausimų nei atsakymų.

Pamatykite, kaip lietuvius visame pasaulyje sujungė tautiška giesmė

Liepos 6-ąją Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną „Tautišką giesmę“ giedojo ir visa Lietuva, ir tūkstančiai lietuvių visame pasaulyje. Nuo Baltijos jūros iki sostinės, nuo Jungtinių Amerikos valstijų iki Sakartvelo, visos lietuvių bendruomenės neapleido tradicijos devintą valandą vakaro sugiedot Vinco Kudirkos žodžius. Kaip visa tai vyko? Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną „Tautišką giesmę“ žmonės giedojo įvairiausiuose Lietuvos ir pasaulio kampeliuose.
Aktualijos 2020-07-07

Dalia Grybauskaitė: esame gyvas įrodymas, kad laimėti įmanoma

Lietuvai švenčiant Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį ragino šalies gyventojus saugoti laisvę ir pabrėžė Lietuvos vaidmenį Europoje. „Galvodami apie Lietuvos ateitį kaip atvira ir draugiška šalis, stebime ir reaguojame į viską, kas vyksta pasaulyje ir ypač Europoje, kurios dalimi visada buvome ir būsime“, – kreipdamasi į vilniečius ir sostinės svečius sakė prezidentė.
Aktualijos 2016-07-06

TV3 sveikina su Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena!

Lietuva trečiadienį švenčia Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Šia proga įvairiuose miestuose vyksta minėjimai, koncertai ir sporto renginiai, o vakare gyventojai tradiciškai rinksis giedoti valstybės himną. Mindaugas Lietuvos karaliumi buvo vainikuotas 1253 metų liepos 6 dieną. Karūnavimas užbaigė valstybės susikūrimą, Lietuvą pripažino to meto pasaulis. Šventės proga prezidentė Dalia Grybauskaitė už nuopelnus Lietuvai ir jos garsinimą įteiks valstybinius apdovanojimus 29 žmonėms.
Aktualijos 2016-07-06

Mindaugo karūnavimo diena paminėta tūkstančiais muilo burbulų į dangų

Šiandien karaliaus Mindaugo karūnavimo diena Vilniuje paminėta surengus vadinamą „Buruliatorių“. Lukiškių aikštėje susirinkikę vilniečiai į dangų paleido tūkstančius muilo burbulų, taip paminėdami valstybinę šventę. Kaip patys organizatoriai teigia: Karalius Mindaugas to nežinojo, bet geriausias būdas atšvęsti karūnavimą - tai paleisti tūkstančius muilo burbulų į dangų.
Aktualijos 2015-07-06

Mirė karaliaus Mindaugo paminklo autorius Regimantas Midvikis

Eidamas 68 metus, šeštadienio naktį mirė skulptorius Regimantas Midvikis. 1971 metais baigęs skulptūrą Vilniaus dailės akademijoje, jis dirbo „Dailės“ kombinate Klaipėdoje, dėstė Telšių taikomosios dailės technikume, nuo 1969 metų dalyvavo parodose.
Aktualijos 2015-06-13

Žmogaus teisių komitetas nepritaria Valstybės dienos pavadinimo papildymui

Trečiadienį, Žmogaus teisių komitetas apsvarstė įstatymo projektą, kuriuo siekiama nustatyti, kad liepos 6-oji yra Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos karūnavimo) diena. Pagal šiuo metu galiojantį reglamentavimą, liepos 6-oji yra Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena. Teikiamu įstatymo projektu iniciatoriai siekė atstatyti istorinį teisingumą, atspindint tikruosius istorinius įvykius, kad karalienė Morta buvo karūnuota kartu su karaliumi Mindaugu.
Aktualijos 2015-04-08

Lietuvos Karalius Mindaugas – asmenybė, sumanumu pranokusi savo epochą

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena – suvienytos Lietuvos valstybės diena. Pati Mindaugo asmenybė vertinama įvairiai, tačiau, pasak profesoriaus Alfredo Bumblausko, vertinant to meto Lietuvą ir jos valdovą negalima lyginti su šiais laikais.
Lietuva 2014-07-06

Karaliui Mindaugui išleidžiamas grynu auksu padengtas medalis

Liepos 6-ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę – Valstybės dieną. Ta proga žymiausių pasaulio monetų kalyklų atstovė ir oficiali kolekcinių monetų ir medalių platintoja Lietuvoje UAB „Monetų namai“ pristato proginių medalių kolekciją „Didingoji Lietuva“. Pirmasis šios kolekcijos, grynu auksu padengtas, medalis skiriamas valstybės suvienytojui, vieninteliui karūnuotam karaliui Mindaugui.
2014-06-03

KK2 užfiksavo į Vilnių atvykusį Lietuvos karaliaus Mindaugo II-ojo palikuonį

Mažai žinomą Lietuvos karaliaus Mindaugo II istoriją šį pirmadienio vakarą 19.30 val. primins populiarus LNK televizijos infošou KK2. 1918 metais Lietuvos Taryba, vadovaujama Jono Basanavičiaus, Antano Smetonos ir kitų signatarų, priėmė Vasario 16-osios aktą. Tačiau niekas iš pasaulio valstybių į tai nekreipė dėmesio. Vyrai sugalvojo, jog valstybė bus pripažinta, jei pasiskelbs karalyste. Reikėjo karaliaus. Vyrai jį surado.
2013-09-23

Liepos 6-oji: kaip švenčiame ir dėl ko nerimaujame

Valstybės arba Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena – viena iš mūsų šalies valstybingumą akcentuojančių datų. Kokias Lietuvos istorijos datas jūs laikote svarbiausiomis ir ką jums reiškia Liepos 6-oji? – Valstybės dienos išvakarėse praeivių Vilniaus gatvėse klausė Balsas.lt žurnalistai. „Vasario 16-oji, Kovo 11-oji“, – pradėjo Vaiva. Ir kiek suabejojusi pridūrė: „Liepos 6-oji, Mindaugo karūnavimo.“ „Viena iš jų artėja – Mindaugo karūnavimo.

Valstybės dieną tingiai paminėjo ir Klaipėda

Apie du šimtus klaipėdiečių ir miesto svečių penktadienį dalyvavo piliavietėje vykusiame iškilmingame Valstybės vėliavos pakėlime, skirtą Valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai. Renginyje dalyvavo Klaipėdos aktorė Regina Arbačiauskaitė, aktorius Sigutis Jačėnas, šiemet atkūrimo dvidešimtmetį švenčiančių Lietuvos karinių jūros pajėgų orkestras (vad.

Liepos 6-ąją Lietuvos valstybę pripažino visa Europa

Šiandien didi diena – švenčiame Valstybės dieną. 1253 m. buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius. „Ar prasminga šiais laikais švęsti liepos 6–ąją? Juk nuo Mindaugo karūnavimo praėjo šimtmečiai“, „Kodėl būtent vakar minėjome Valstybės dieną?“, „O kaip tą dieną švęsti?“ – tai dažniausiai užduodami praeivių klausimai, į kuriuos paprašėme atsakyti Klaipėdos universiteto Istorijos katedros lektoriaus, daktaro Mariaus Ščavinsko.

Valstybės dieną per LRT – nuo istorijos vingių iki dainų ir šokių

Liepos 6-ajai, Valstybės dienai, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija parengė specialią programą. 11:30 Valstybės vėliavos ir istorinės valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija ir LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba. Tiesioginė transliacija per Lietuvos radiją ir Lietuvos televiziją. 12:30 Šv.
2012-07-04

M. Šalčiaus pėdsakais iki pat Filipinų

Liepos 6-ąją LTV2 premjera kviečia keliauti Mato Šalčiaus pėdsakais Liepos 6-ąją, Valstybės dieną, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija kviečia prisiminti asmenybę, kuri, kaip ir Karalius Mindaugas, pranoko savo epochą užmojais ir dvasine jėga. Tai keliautojas, rašytojas ir žurnalistas Matas Šalčius (1890-1940), savo gyvenimą paskyręs siekiui pristatyti Lietuvą pasauliui, o pasaulį– Lietuvai.
2012-06-29

Spaudos apžvalga: Rusijos siūlymo kartu statyti AE Lietuva net nesvarstė

Rusijos atominio giganto pasiūlymo Lietuvai dalyvauti bendrame energetikos versle kaip lygiavertei partnerei kompetencijos stoka pagarsėjusio ministro Arvydo Sekmoko klerkai net nesvarstė. Dabar net bandoma įtikinti, jog rusai Lietuvai nieko nesiūlė. Rusijos valstybinė korporacija „Rosatom“, Kaliningrado srityje, šalia mūsų sienos, jau statanti du branduolinius reaktorius, Lietuvos Vyriausybės nariams oficialiai perdavė pasiūlymą mūsų valstybei įsigyti net 49 proc.

Ar šiandien išlaikytumėme pilietiškumo testą?

Liepos 6-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji – trys datos, simbolizuojančios Lietuvos valtybę. Jei Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji simbolizuoja dabartinės Lietuvos valstybės kūrimą ir atkūrimą, tai Liepos 6-oji – senosios Lietuvos valstybės, kurios istorinis paveldas priklauso visoms kartoms ir yra valstybingumo kaip vertybės, simbolis.

Duris atveria Valdovų rūmai

Liepos 6 dieną, siekiant pagerbti vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą, duris atveria LDK valdovų rūmai.Nuo 12 val. iki 15 val. rūmų prieigose nuo Katedros aikštės pusės vyks edukacinė popietė šeimoms „Iškelkime istorines vėliavas“. Šeimos, išėję pasivaikščioti po šventinį Vilnių, galės susikurti geriausiai Valstybės dienai tinkantį suvenyrą – istorinę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vėliavėlę. Nuo 12 iki 17 val. Valdovų rūmuose vyks nemokamos ekskursijos. Kas 20 min.
2011-07-05

Latvijoje bus paminklas karaliui Mindaugui

Iki 2013 metų Latvijoje turėtų būti pastatytas paminklas karaliui Mindaugui. Lietuvos ir Latvijos visuomenės bei kultūros darbuotojų iniciatyva buvo paskelbtas ir jau baigėsi paminklo Agluonoje konkursas. Nors istorikai diskutuoja dėl tikslios karaliaus Mindaugo mirties vietos, legenda apie Mindaugo žūtį Agluonoje ir Mortos kilmę iš latgalių sulaukė abiejų šalių visuomenių dėmesio.
2011-02-23

Agluonoje iškils paminklas Lietuvos karaliui Mindaugui

Iniciatyvinės grupės dėl karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos atminimo įamžinimo nariai Agluonoje (Latvija) aptarė galimybę čia pastatyti paminklą karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Antradienį šiame susitikime dalyvavęs Lietuvos ambasadorius Latvijoje Antanas Valionis teigė, kad šis projektas patvirtina bendrą dviejų baltų tautų - lietuvių ir latvių - istorinę patirtį.

Artėja muzikinės dramos „Karalius Mindaugas“ premjera

Lietuvos vardo tūkstantmečio proga, Kauno miesto simfoninis orkestras ir Kauno valstybinė filharmonija dovanoja kauniečiams monumentalaus muzikinio veikalo premjerą. Liepos 17 d. 21 val., Rotušės aikštėje bus pristatyta kompozitoriaus Gedimino Rimkaus – Rimkevičiaus muzikinė drama „Karalius Mindaugas“, pagal to paties pavadinimo Janinos Laniauskienės poemą. Koncerto, globojamo Kauno miesto savivaldybės, scenoje kūrybines pajegas suvienys Kauno miesto simfoninis orkestras (vyr.
2009-07-13

Marijuš Antonovič: ES ateitis ir Lietuva joje

Prieš pusę amžiaus Europos tuometinės valstybės lyderės ėmėsi svarbios misijos – vienyti Europą ir 1957 metais įkūrė Europos ekonominę bendriją (EEB), kuri 1992 metais tapo Europos sąjunga (ES). ES narės siekia ekonominės, politinės ir valiutinės sąjungos su bendra pilietybe, užsienio ir gynybos politika. Taigi EEB tapo Europos sąjunga, kuri jau buvo politinis, o ne ekonominis susivienijimas.

Lietuvoje minima Mindaugo karūnavimo diena

Liepos 6-ąją Lietuva jau aštuonioliktą kartą švenčia Valstybės - Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo - dieną. Sekmadienio rytą Prezidentūroje vyks valstybės apdovanojimų už nuopelnus Lietuvai įteikimo ceremonija. Vidurdienį sostinės Simono Daukanto aikštėje kalbės valstybės vadovas Valdas Adamkus, bus pakeliamos Valstybės vėliava ir Istorinė valstybės vėliava, vyks iškilminga Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos rikiuotė ir parodomoji programa, aidės senovinės patrankos šūviai.

Karaliaus paminklas primins valstybės ir krikščionybės Lietuvoje pradžią

Karalius Mindaugas nuo šiol didingai žvelgs į Vilnių ir Lietuvą. Valstybės dieną sostinėje iškilmingai atidengtas paminklas vieninteliam karūnuotam Lietuvos monarchui.
2003-07-06

"Alita" išplėtė putojančio vyno "Karalius Mindaugas" asortimentą

750-ųjų Mindaugo karūnavimo metinių proga alkoholio gamybos bendrovė "Alita" išplėtė putojančio vyno "Karalius Mindaugas" asortimentą. Šventės proga "Alita" atnaujino šio putojančio vynuogių vyno pakuotę ir pasiūlė tris jo rūšis: "Karalius Mindaugas", "Karalius Mindaugas auksinis" ir "Karalius Mindaugas auksinis muskatas". Nuo 1994-ųjų gaminamas raudonas putojantis vynas "Karalius Mindaugas" yra daugiausiai tarptautinių apdovanojimų pelnęs "Alitos" putojantis vynas.
2003-06-23

Ką šiandien rodo “Dviračio televizija”:

Šiandien (06-04) “Dviračio televizija” rodo: Karalius Mindaugas pripažintas pirmuoju nacionalsocialistu; Karveliškių kapinės masiškai pasisakė už Uspaskicho referendumą; Vyriausybė reguliuos tuščių butelių kainas. "Dviračio televizijos" pradžia 20.00 val. per LNK televiziją.
2003-06-04
Į viršų