kalėdaitis

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kalėdaitis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kalėdaitis“.

Retas tai žino: vardija kalėdaičių laužymo tradicijas

Jau netrukus sėsime prie Kūčių stalo ir laužysime šventą duoną – kalėdaitį, arba dažno vadinamą paplotėlį. Tik štai retas žino, kokios yra dalijimosi kalėdaičiu tradicijos. Pavyzdžiui, Aukštaitijoje šeimos turėjo unikalų paprotį – ne tik pasidalyt kalėdaičiu tarpusavyje, bet ir smulkiais gabaliukais puošti šventinius patiekalus. Taip jie esą būdavo pašventinti. O daugelyje šalies vietų žmonės lauždami kalėdaitį net ir pasiburti nevengdavo.

Sužinojusi, kiek močiutė paaukojo už plotkelę, vilnietė pakraupo: „Protu nesuvokiama“

Netrukus – gražiausios metų šventės. Tradiciškai ant Kūčių stalo nuguls pagrindinis šventės akcentas – plotkelės. Prisipažinsiu, baisu net ištarti, kiek močiutė pinigų paliko bažnyčioje už vieną plotkelę“, – tv3.lt atsiųstame laiške rašo vilnietė Sofija. Mūsų šeimoje yra ilgaamžė tradicija – plotkelėmis pasirūpina močiutė. Ji prieš šventas Kalėdas eina išpažinties, tuo pačiu atneša ir plotkelių.
2021-12-20

Kiek kainuoja pagaminti kalėdaitį ir kiek dabar padoru už jį mokėti

Daugelis Kūčių vakarienės negali įsivaizduoti be dalijimosi kalėdaičiu. Prieš šventes vieni gyventojai skuba jų įsigyti bažnyčiose, kiti jų gauna iš kalėdojančio kunigo. Lietuvoje įsigyjant kalėdaitį įprasta už jį paaukoti tam tikrą pinigų sumą. Lietuvoje kalėdaičių gaminimo tradicija beveik išnykusi, juos čia gamina vos keliuose vienuolynuose, todėl ant lietuvių stalo neretai atsiduria kalėdaičiai iš Lenkijos, kurie Lietuvoje tik pašventinami.
2019-12-15

Kokius kalėdaičius dedate ant stalo – lietuviškus ar lenkiškus?

Paprasti lietuviai Lenkijoje perka maistą, o dvasininkai - kalėdaičius. Pasirodo, lietuviškų kalėdaičių bažnyčiose sunku rasti būtų ir su žiburiu. Sesuo vienuolė Kazimiera sukasi spėriai. Vienuolyno seserys sau ir dar kelioms bažnytėlėms jau visą mėnesį kepa plonyčius kalėdaičius Kūčioms. „Aš kepėja ne skaičiuotoja kitos karpo ir skaičiuoja, o aš tik iškepu žinau, kad kokius 8 tūkst. iškepu jei 12 val., kepu nuo 8 iki 20 val.“, - apie savo darbą pasakoja vienuolė Kazimiera Mažuknaitė.
Aktualijos 2017-12-03
Į viršų