filosofija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „filosofija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „filosofija“.

Antradienį vyks vienuoliktokų tarpinis filosofijos žinių patikrinimas

Įsibėgėjus pirmą kartą vykstančiai vienuoliktokų tarpinių patikrinimų sesijai, antradienį moksleiviai pasitikrins filosofijos žinias. Tarpiniuose vienuoliktokų patikrinimuose šįmet dalyvaus daugiau nei 26 tūkst. moksleivių. Jie bus vykdomi nuo kovo 5 dienos iki balandžio 5 dienos, išskyrus chemijos ir istorijos atsiskaitymus, kurie vyks gegužės 6 ir 7 dienomis. Tarpinio patikrinimo metu galima gauti iki 40 proc.
Aktualijos 2024-03-12

Rusijoje pasiūlyta melo detektoriais tardyti filosofus: per mažai tėvynę myli

Rusijoje visuomeninė veikėja, autoritetingo filosofo Aleksandro Zinovjevo našlė Olga pasipiktino „laisvamaniais filosofais“ ir pasiūlė sudaryti specialią jų „patriotiškumą ir patikimumą“ tikrinančią komisiją su melo detektoriais.
2024-01-16

Rusija – azijinės vergovės tradicijų paveldėtoja: arba kodėl jie kitokie?

Istorikai, kalbėdami apie Rusiją sutaria, kad tai – kitokia šalis, civilizacija, kuriai nepriklauso ir kurios nesupranta ukrainiečiai ar kitų tautų žmonės. Tiesa, patys rusai, jų istorikai savo šalį mato tik kaip didžią imperiją, istoriją interpretuoja taip, kaip jiems patogu, o istorinius naratyvus – vagia ir perdirba.

Lukašenkos veikimo metodai: scenarijų nuspėjo dar Antikos filosofai

Lietuvos kaimynystėje vykstančios permainos negali nekelti minčių ir jausmų. Tačiau tironų tema jokiu būdu nėra vien šių dienų aktualijos. Tiesą sakant, paralelės kelia daugiau klausimų nei atsakymų. Be baimės ir samdinių, dabartinės tironijos turi „mokslo“ ir „ideologijos“ aparatus, kurie valdžią daro stipresne ir sudėtingesne.
2020-08-22

Retai atviraujantis Edgaras Lubys: moterims reikia daugiau

 Šou versle jau 16 metų matomas atlikėjas Edgaras Lubys savo gyvenimą pakeitė iš pagrindų. Nesveiko gyvenimo būdo atsisakęs vyras yra vegetaras, nevartoja alkoholio ir nerūko, didelį dėmesį skiria sportui ir dienos režimui. TV3 laidos „Pasaulis pagal moteris“ svečias atskleidė ne tik savo sveikos gyvensenos principus, bet ir kokius santykius puoselėja savo šeimoje. „Kas iš to, jei tu pakelsi tą vieną taurę.
2019-01-21

U-21 rinktinės atstovas – apie „Barcelona“ futbolo filosofiją ir įgytą patirtį

„Barcelona“ klubo filiale Varšuvoje futbolo paslapčių besimokantis Titas Milašius džiaugiasi savo tobulėjimu Lenkijoje bei jaučia didelį progresą būdamas Lietuvos U-21 rinktinėje. Atakos pozicijose dažniausiai žaidžiantis vilnietis ankščiau rungtyniavo U-17 ir U-19 rinktinėse, o kovo mėnesį 17-metis sulaukė pakvietimo į U-21 rinktinę.
2018-10-16

„Mokslo sriuba“: Lietuvą išgelbės kritinis mąstymas

Ką manote apie siūlomus naujus mokesčius? Ar pritariate dvigubos pilietybės idėjai? O Lietuvos narystę Europos sąjungoje ar palaikote? Nuoširdūs atsakymai į keletą tokių klausimų gali padėti išsiaiškinti, kokios jūsų politinės pažiūros, kad kitą kartą kam nors paklausus jūsų nuomonės svarbiu klausimu, galėtumėte nesukdami galvos atsakyti: „Aš visuomet už ... (įrašykite savo ideologiją) idėjas!”. Atrodo, naudinga taip tiksliai žinoti savo nuomonę.
2017-03-06

Ką veikia šiuolaikiniai filosofai?

Jei praeivių kas paklaustų, kaip jie įsivaizduoja mokslininko darbą, turbūt dažnam galvoje pirmiausia iškiltų laboratorija, pilna piltuvėlių, mikroskopų, lazerių, gal net robotų ar kitų galingų prietaisų.
2017-02-09

Kaip hermeneutika padeda filosofams ir kiekvienam iš mūsų

Filosofai siūlo efektyvius metodus, galinčius kiekvienam iš mūsų padėti geriau suprasti kultūros, politikos ar religijos reiškinių esmę. Atidžiau pažvelkime į asmens ir visuomenės būtį, jos evoliuciją bei paradoksus. Nepaisant akivaizdžios ir sparčios technologinės pažangos, negalima to paties pasakyti apie tendencijas visuomenėje. Nuviliančių pavyzdžių daug: pradedant cinišku politikų elgesiu ir baigiant eilinių piliečių pasyvumu.
2015-01-07

Kur gimsta nauji sporto talentai?

„Kiekvienas vaikas yra gabus skirtingose srityse, todėl mūsų siekis yra atskleisti vaiko talentą, jį puoselėti ir ugdyti, o kartu ir rūpintis jo sveikatos, fizinio pasiruošimo ir psichologine gerove“, – teigė mažosios bendrijos „Sporto startas LT“ vadovas Tomas Serovas. Pasak jo, kvalifikuota trenerių ir mokytojų komanda užtikrina, kad „Sporto starto“ klube kiekvienas vaikas ne tik puikiai praleistų laiką, bet ir nesiliautų tobulėti bei lavėti.
2014-12-15
REKLAMA
REKLAMA

Dailininkė P. Gilytė: „Mano idėjos – stebėjimo ir apmąstymo pasekmė“

Videomeno, skulptūros bei performatyvios skulptūros, instaliacijos srityse dirbanti menininkė Patricija Gilytė šiemet tarptautinėje parodoje „White Noise, Black Words“, kuri liepos 4 d. bus atidaryta Vilniaus rotušėje, pristatys savo kūrinį „Baltumo balansas“. Darbas, gimęs iš autorės pastebėjimų bei minčių apie sterilumo, perdažymo, išbalinimo ir išblizginimo poreikį skirtingose kultūrose, yra skirtas jautrumo nusidėvėjimui, skirtumams atskleisti, o dar platesne prasme – jis kalba apie žvilgsnį...
Lietuva 2014-06-26

Vilniuje iškilmingai atidaryta didžiausia Tarptautinė filosofijos olimpiada

Gegužės 15–18 dienomis Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakultete (LEU IF) vyks jau 22-oji Tarptautinė filosofijos olimpiada (International Philosophy Olympiad – IPO 2014), organizuojama LEU Filosofijos katedros. Vakar Vilniaus rotušėje įvyko iškilmingas olimpiados atidarymas, pranešė renginio organizatoriai. Į Vilnių atvažiavo komandų net iš 41 pasaulio šalies. Filosofinę esė rašys 89 moksleiviai.
2014-05-16

Vilniuje rengiama tarptautinė filosofijos olimpiada

2014 m. gegužės 15–18 dienomis Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakultete (LEU IF) vyks jau 22-oji Tarptautinė filosofijos olimpiada (International Philosophy Olympiad – IPO 2014), organizuojama Filosofijos katedros. Joje dalyvaus gimnazijų, mokyklų, licėjų paskutiniųjų klasių moksleivių iš įvairių pasaulio šalių, sakoma LEU pranešime. Prieš 22 metus kelių šalių (Bulgarijos, Lenkijos, Vokietijos, Rumunijos, Turkijos, Vengrijos) entuziastai ėmėsi organizuoti pirmąją olimpiadą.
2014-05-07

Filosofas K. Stoškus: kodėl lietuviai bėga ir žudosi? Nes Lietuvoje gyventi neįmanoma

„Padėtis pasidarė sunki ir įtempta dėl tautos likimo. Visi žino, koks yra atotrūkis tarp visuomenės ir valdžios institucijų. Bandome pakviesti valdžią apsidairyti ir pamatyti, kas vyksta Lietuvoje“, - Seimo spaudos konferencijų salėje kalbėjo filosofas Krescensijus Stoškus. Jis teigė neretai išgirstąs klausimą, ar politikai turi laiko išeiti iš savo valdžios viršūnių. „Ar jie susitinka su žmonėmis? O jeigu šnekasi, tai su kuo jie šnekasi, nes iki šiol nesupranta, kokia yra padėtis Lietuvoje.

„Drąsos kelio“ pirmininkas J. Varkala apie Seimą: tai dykuma, kurioje nėra gyvenimo

Politinės partijos „Drąsos kelias“ pirmininkas, suspenduotas kunigas Jonas Varkala portalui balsas.lt prisipažino, kad bendraminčių parlamente ieškoti sekasi sunkiai, o pačią instituciją vadina dykuma, kurioje nėra gyvenimo. „Mane yra nuvylusi visa ši civilizacija, bet tai kur dingsi? - pokalbį pradėjo J. Varkala. - Karolis Voityla yra pasakęs „Kur trūksta teisybės, trūksta ir duonos“. Regis, paprastas pasakymas. Aš Seime matau tik tekstų gaminimą.

„Apple“: svarbu daryti teisingai, o ne greičiau už visus

Atsakinėdamas į klausimus per šią savaitę vykusį „Apple“ ketvirčio finansinių duomenų paskelbimą, kompanijos vadovas Timas Cookas paaiškino, kodėl „Apple“ neskuba pristatyti naujų produktų šiais metais. Anot jo, kompanija skiria labai didelį dėmesį detalėms, todėl stengiamasi viską padaryti kuo aukštesnės kokybės, kurios ir tikisi „Apple“ vartotojai.
2014-04-26

„Cgates“ vadovas: kai 20 darbo pasiūlymų nedžiugina

Geriau dirbti už dyką gerai valdomoje bendrovėje, nei už didelius pinigus – blogai valdomoje, mano „Cgates“ vadovas Paulius Dambrauskas. Su P. Dambrausku susitinkame vos prieš pusmetį įrengtame naujame interneto ir televizijos tiekėjo „Cgates“ biure, kur laukiamasis panašesnis į tipinę amerikietišką kavinę su odinėmis sofomis nei į 200 darbuotojų turinčio interneto ir televizijos tiekėjo patalpas. Jaunas, šnekus ir optimistiškas – tokį pirmą įspūdį palieka pašnekovas.
2013-05-31

L. Donskis: Lietuvą suvienyti ir paversti tėvyne gali prasmės jausmas

Jolanta Kryževičienė, LRT radijo laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt Lietuviai yra tauta, kuri nebegyvena vien Lietuvoje – tai faktas. Ir šiandien reikia labai daug kūrybos energijos, kad savo kalbą ir kultūrą išlaikytume kaip traukiantį gravitacijos lauką. Taip teigia filosofas profesorius Leonidas Donskis. Anot jo, mūsų valstybę reikia perorientuoti į kitokią strategiją.
2013-04-27

Meilės zonos stiprinimas

Kaip surasti ir išlaikyti santykių šilumą bei meilės žaidimų aistrą? Prisijaukinti laimės paukštę ne visada paprasta. Fengšui patarimai padės sustiprinti romantikos sektorių jūsų namuose. Sėkmė būna trejopa: dangiška, žmogiška ir žemiška. Dangiška sėkmė – tai likimas. Ji žmogui nepavaldi. Likimas – tai gimimo vieta, tėvai, ir, svarbiausia, gimimo laikas. Manoma, kad likimą žmogus gauna pirmą kartą įkvėpęs oro.
2013-04-21

VDU filosofijos bakalaurai studijas nori tęsti Lietuvoje

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Filosofijos bei kitų bakalauro studijų programų studentai yra susirūpinę Humanitarinių mokslų fakulteto vadovybės sprendimu neskelbti studentų priėmimo į Praktinės filosofijos magistro studijų programą 2013/2014 mokslo metais. Toks sprendimas motyvuojamas iš biudžeto skiriamo finansavimo mažinimu humanitarinių mokslų krypties programoms.
2013-03-27

Sveikos gyvensenos konferencijoje Klaipėdoje – dėmesys Vydūno filosofijai

Asta Kažukauskienė, LRT televizijos laida „Panorama“, LRT.lt Klaipėdoje 15-tą kartą vyko didžiausias šalyje sveikos gyvensenos renginys – konferencija „Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu“. Didžiausias dėmesys šiemet skirtas psichoemocinei sveikatai ir streso valdymui. Tradicinis sveikos gyvensenos renginys skiriamas filosofui ir sveikos gyvensenos propaguotojui Vilhelmui Storostai–Vydūnui pagerbti. Šiemet minimos jo 145-osios gimimo metinės.
2013-03-22

G. Juknevičius: vadovams mokama ne už žinojimą

„Fimoje“ vėzdais niekas nesišvaisto, bet jos vadovas Gintaras Juknevičius puikiai išnaudoja vyriškąjį pradą – vėzdus pakeitė telefonais, sutartimis, suteikė sąlygas konkuruoti, ir jaunieji bendrovės darbuotojai verčia kalnus. „Fima“ yra intelektualinių inžinerinių sprendimų lyderė Baltijos šalyse, tačiau su jos generaliniu direktoriumi G. Juknevičiumi susitinkame nedideliame ir kukliame jo kabinete, Vilniuje esančiame Žirmūnų verslo centre, kur įsikūrusi pagrindinė bendrovės būstinė.
2012-09-21

S. Žižekas: 99 procentai žmonių yra nuobodūs idiotai

Slavojus Žižekas yra šiuo metu turbūt populiariausias naujausių laikų filosofas ir kultūros kritikas visame pasaulyje. Kontroversiški pasisakymai, lengvai atpažįstama paskaitų maniera ir provokuojantis požiūris į socialinius bei šiuolaikinės kultūros reiškinius suteikė Slavojui Žižekui pavydėtinai platų gerbėjų ratą ir akademinės žvaigždės statusą. Pateikiame „Guardian“ leidinyje išspausdintą žurnalistės Deccos Aitkenhead interviu su ekscentriškuoju filosofu.
2012-07-17

MRU bakalaurams siūlo naują studijų programą - Viešoji istorija

Mykolo Romerio universitetas (MRU) parengė ir būsimiems bakalaurams siūlo naują perspektyvią studijų programą - Viešoji istorija (Public History). Kodėl viešoji istorija? Pristatant viešąją istoriją dažniausiai pabrėžiamas jos socialinis aspektas, kad istorija yra žmonių, žmonėms ir apie žmones (anglosaksiškoje tradicijoje ji metaforiškai įvardijama kaip History of the people, for the people and by the people). Istorijos moksle jau nuo XX a. vidurio susiformavęs supratimas apie visuomenės is...
2012-06-25

MRU numato vertimo ir redagavimo perversmą

Mykolo Romerio universitetas (MRU) būsimiems studentams šiais metais pristato unikalią ir analogų Lietuvoje neturinčią bakalauro studijų programą – Vertimas ir redagavimas. Kuo ši studijų programa paklausi rinkoje? Dažniausiai vertėjais ir redaktoriais dirba filologinį išsilavinimą turintys žmonės. Iki šiol nebuvo specialios bakalauro studijų programos, skirtos būtent tikslingam vertėjų ir redaktorių ruošimui, todėl susiduriama su įvairiais šios srities atstovų darbo defektais.
2012-06-15

Tarptautinėje filosofijos olimpiadoje lietuvių mokiniai pirmą kartą iškovojo auksą

Dvidešimtojoje tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje, gegužės 19–20 d. įvykusioje Osle, Vilniaus licėjaus abiturientas Tadas Kriščiūnas pelnė aukso medalį. Tai pirmas kartas, kai šioje olimpiadoje Lietuvos mokinys laimi aukso medalį. Michail Skalskij (Miša Skalskis), tos pačios mokyklos vienuoliktokas, apdovanotas pagyrimo raštu. Abiejų mokinių filosofijos mokytojas yra Ernestas Šidlauskas.
2012-05-21

Priežastis ir pasėkmė

O dabar pereikime prie žodžio „atsitiktinumas". Kaip dažnai ir mielai jį tariame, kai mums nutinka koks nors sveiku protu nepaaiškinamas dalykas. Šio žodžio reikšmė labai aiški: atsitiktinumas yra tai, kas mums atsitinka. 0 atsitikti gali ir gerų, ir blogų dalykų, bet visada tik tokių, kokius sukėlėme patys savo mintimis, pojūčiais ar žodžiais. Viena mano draugė ne per seniausiai grįždama iš darbo pamatė vitrinoje nepaprastai gražią palaidinukę.
2012-05-14

10 kenksmingiausių knygų: bausmė už anarchijos ir revoliucijos troškimą

Leidinys „Human Events“ penkiolikos garsiausių mokslininkų ir politikų paprašė padėti nustatyti dešimt pačių kenksmingiausių XIX ir XX a. knygų. Kiekvienas apklausos dalyvis išvardijo savo pretendentes, o paskui balsavo už visas pasiūlytas kandidates.
2012-05-10

Indigo vaikai

Jie vadinami įvairiai: žvaigždžių vaikai, indigo, krištoliniai vaikai. Jie pradėti pastebėti maždaug prieš 30 m. Jie turi keisti šalutinius požymius, tokius kaip didesnis atsparumas teršalams, tačiau padidėjusį jautrumą cukrui ir maisto priedams. Tai vaikai, gimę su meno, kalbų ir dvasinių dalykų pažinimu, įstabiu protu. Yra sakančių, kad tai naujo žmonių evoliucijos žingsnio šaukliai.Teorijos apie jų atsiradimą varijuoja nuo dvasių Indigo vaikas iš kitų matavimų iki dangaus išrinktųjų.
2012-05-08

Kaune paskaitas skaitys garsūs amerikiečių profesoriai

Gegužės 15 ir 17 dienomis, 14 val. Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7) viešas paskaitas skaitys mokslo pasaulyje gerbiami JAV profesoriai – Yale'o universiteto profesorius Timothy Snyderis ir Pensilvanijos universiteto filosofijos profesorius emeritas Robertas Ginsbergas. Paskaitose dalyvaus ir JAV bei Lenkijos ambasadoriai, sakoma VDU pranešime.
2012-04-26

„Mitsubishi“ atskleidė kardinaliai pasikeitusį „Outlander“ veidą

Kovo mėnesį Ženevoje rengiamoje tarptautinėje automobilių parodoje debiutuos „Mitsubishi Motors Corporation“ labai reikšmingas modelis – naujos kartos „Outlander“. Sausį pasaulio žiniasklaidai „Mitsubishi“ pateikė naujojo visureigio išvaizdos užuominą, o šiandien trečiosios kartos „Outlander“ galima pamatyti „visu ūgiu“. Naujasis automobilis atspindės pasikeitusią „Mitsubishi“ dizaino ir techninių sprendimų filosofiją.
2012-02-09

Vilniaus knygų mugės svečiai: žymūs, filosofiški, subtilūs

2012 m. knygų mugė jau artėja – vasario 23-26 dienomis Litexpo sales vėl užplūs į renginius ir link prekystalių skubančių žmonių pulkai, tikėdamiesi naujų knygų, mažesnių kainų ir įsimenančių susitikimų su rašytojais. Leidyklos „Tyto alba“ svečiai šį kartą – žmogiškosios būties žinovai. Žymus britų filosofas Robertas Rowlandas Smithas, lietuvių skaitytojams gerai pažįstamas iš savo knygos „Pusryčiai su Sokratu“, specializuojasi kasdienybės filosofijos srityje.
2012-01-26

„Kortų paslaptis“: apie įpročiu tapusį pasaulį

Josteinas Gaarderis – garsiosios knygos apie filosofijos istoriją „Sofijos pasaulis“ autorius. „Kortų paslaptyje“ sutinkame berniuką Hansą Tomą, kuris galėtų būti jaunesnysis Sofijos brolis. „Kortų paslaptis“ – tai trijų kelionių istorijos: pirmoji kelionė iš Norvegijos į Graikiją. Dvylikametis Hansas Tomas ir jo tėtis, filosofas mėgėjas, iškeliauja ieškoti mamos, kuri juos paliko prieš aštuonetą metų ir išvyko „ieškoti savęs“ nežinoma kryptimi.
2012-01-26

Kas vis dėlto yra meilė?

Chemija? Jausmas? Sandėris tarp dviejų žmonių, kurie sutaria kartu gimdyti ir auginti vaikus? Ryšys tarp dviejų žmonių, kurie skirti vienas kitam? Niekas negali pasakyti, kas iš tiesų yra meilė, tačiau viena aišku – ji varo mus iš proto, o kartais net pakeičia gyvenimą... Dažnai mes nevertiname žodžio meilė ir piktnaudžiuojame frazėmis „aš tave myliu“. Taip meilė virsta skausmu. Niekada nesakykite kitam, kad mylite, jei iš tiesų jums nerūpi. Nekalbėkite apie jausmus, jei jų nėra.
2011-11-12

Apie naują studijų filosofiją, studentus ir laisvę

Šie mokslo metai tapo slenksčiu, kai pagal Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymą numatyta pradėti taikyti naująją kredito sampratą. Apie Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemą (ECTS), prie kurios bando pereiti visa Europa nuo Bolonijos deklaracijos pasirašymo 1999 m., Lietuvoje vis daugiau diskutuojama iš esmės, o tam suburti Lietuvos aukštųjų mokyklų atstovai – nacionalinio projekto ekspertai – baigia ruošti rekomendacijas kokybinei kaitai.
2011-10-17

VDU prasidės naujas „Radical Philosophy“ paskaitų ciklas

VDU Socialinės ir politinės teorijos katedra organizuoja „Radical Philosophy“ seminarų ciklą, kurio pirmasis susitikimas įvyks rugsėjo 15 d., 18 val., Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44-203). Susitikime paskaitas skaitys dėstytojai Brynnaras Swensonas (Butlerio universitetas, JAV) ir Andrew Knightonas (Kalifornijos valstijos universitetas, JAV). Brynnaras Swensonas iš Butlerio universiteto skaitys paskaitą tema „The Human Network®: Social Media and the Limit of Politics...
2011-09-08

Kiek kainuoja santuoka: finansiškai, morališkai ir malonumų atžvilgiu?

Santuoka – dalykas rimtas, bent jau daugelis vyrų taip sako. Ir teisingai daro, bet ar rimtai apie tai pagalvoja, įvertinta pasekmes, atsižvelgia į galimybes? Juk už viską šiame gyvenime reikia mokėti. Siūlau pamąstyti apie tai kartu, kad vėliau netektų mokėti už netinkamai padarytą sprendimą.
2011-09-05

Prancūzų bohemos moraliniai svarstymai

1930-ieji, bohemiškasis Paryžius: Liuksemburgo soduose gyvenimu mėgaujasi ponai su fetrinėmis skrybėlėmis, briliantinu teptomis galvomis ar korsetais, prilaikančiais padribusius pilvus, damos muslino suknelėmis, vyno kartėliu lūpose. Romane – trys lemtingos filosofijos mokytojo, „sekmadienių rašytojo“ Matjė gyvenimo dienos... Matjė meilužė Marselė laukiasi judviejų kūdikio. Matjė skubiai turi gauti pinigų abortui.
2011-08-23

Gyvenimas pagal Briusą Lį (II dalis)

Praeitoje dalyje glaustai aprašėme Briuso Li filosofiją, pasaulėžiūrą. Taip pat pateikėme keletą apibendrintų jo minčių apie gyvenimą, laiką, mirtį. Šioje dalyje aprašysime, ką, anot jo paties žodžiais, reiškia būti žmogumi. Praėjusiąją straipsnio dalį rasite čia. Žmogus ir veiksmas Apie Dominikos Respubliką. Man patinka ši valstybė ir jos žmonės. Dominikos gyventojai išsaugojo tikro žmogaus paprastumą. Ten nėra tiek daug didmiesčiuose sutinkamo veidmainiškumo. Apie žmogaus prigimtį.
2011-06-15

Gyvenimas pagal Briusą Lį (I dalis)

„Saviaktualizacija – svarbus dalykas. Noriu įrodyti žmonėms, kad visų žmogaus sugebėjimų ir potencijų realizacija yra svarbi ne vien dėl įvaizdžio. Tikiuosi, kad sąžininga saviraiška taps vidiniu pažinimu“ – Briusas Li. Briusas Li pakeitė kovos menus, Azijos ir Amerikos kiną, galybės mokinių ir jo talento gerbėjų pasaulį. Tačiau šis poveikis nėra laikinas – Briusas Li iki šiol įkvepia ir jaudina skirtingus visuomenės sluoksnius.
2011-06-14

Didžiausias mūsų darbas – protingai gyventi

Michel de Montaigne (Mišelis de Montenis; 1533–1592) – vienas žymiausių prancūzų Renesanso epochos filosofų, politikų ir eseistų. Garsusis jo veikalas „Esė“ pirmą kartą buvo išleistas 1580 m. ir iškart tapo vienu svarbiausių bei populiariausių to meto filosofinių tekstų.
2011-06-13

Buvęs Portugalijos premjeras studijuos filosofiją

Buvęs Portugalijos premjeras ir neseniai įvykusius parlamento rinkimus pralaimėjusių socialistų lyderis Jose Socrates traukiasi iš politinės veiklos, kad galėtų studijuoti filosofiją. Kaip sužinojo savaitraštis "Expresso", politikas į filosofiją gilinsis Prancūzijoje. Jam draugiją palaikys vyresnysis sūnus. 54 metų amžiaus politikas pradės studijas viename iš Prancūzijos universitetų jau šį rudenį.
2011-06-11

„Žmogus-mašina“: žmogus nuo gyvūno skiriasi tik protu?

Naujųjų laikų filosofija iškėlė problemą, jog gamtos mokslai turi aiškinti ir patį žmogų. Atskleisti žmoguje viešpataujančius gamtos dėsnius buvo vienas iš svarbiausių to meto mokslo ir filosofijos uždavinių. Tad garsaus to meto prancūzų mokslininko, filosofo ir ateisto Julien Offray de La Mettrie (1709–1751) teiginys, jog visatoje egzistuoja tik materiali substancija ir žmogus yra tobuliausia jo dalis – buvo laikmečio iškeltas uždavinys, sukūręs atitinkamas prielaidas jam spręsti.
2011-05-31

Meditacija: paprastas būdas gyventi sveikiau

Neturite būti budistų vienuolis, kad patirtumėte meditacijos teikiamą naudą ir suvoktumėte prasmę. Meditacija protui suteikia keletą savybių: geresnę koncentraciją, ramesnę reakciją į nesvarbias problemas, tvirtesnę sveikatą ir gilesnį savęs pažinimą. Jūsų žinios apie meditaciją – proto mankštą – tik informacijos rūkas? Pasidomėkime šia lengvesnio ir sveikesnio gyvenimo praktika kartu. Kas yra meditacija? Meditacija – dėmesio sutelkimo praktika.
2011-05-12

„Pusryčiai su Sokratu“: filosofiškai ir linksmai apie įprastą dienotvarkę

Robertas Rowlandas Smithas (Robertas Roulandas Smitas) – britų filosofas, dėstytojas ir konsultantas. Akademinių studijų apie J. Derrida ir S. Freudą autorius, dabar yra atsidėjęs filosofijos populiarinimui – rašo knygas ir straipsnius apie jos taikymą kasdieniame gyvenime, laikraštyje „The Sunday Times“ turi savo skiltį, skirtą moralės klausimams, yra nuolatinis BBC televizijos ir radijo laidų dalyvis.
2011-05-02

Lėto sekso filosofija (N-18)

Lėtas seksas – tai ne dar vienas būdas atgaivinti seksualinį gyvenimą, o ištisa filosofija. Kažkada mylimieji buvimui drauge skirdavo visą naktį, o šiandien apsiribojama vidutiniškai 20 minučių. Tai nustatyta tyrimo, kurio rezultatai publikuoti dienraštyje „The Sun“, metu. Tai nereiškia, kad turite daugiau laiko skirti intymiam gyvenimui. Visa esmė – naujas požiūris, kai malonumas patiriamas neskubant. Jausti sekso skonį, mėgautis aromatais, įsiklausyti į gamtos ritmą, būti natūraliu.
2011-04-21

„Apie geradarystes“: gera darymo meno pagrindai

Leidykla „Metodika“ išleidžia jau trečiąją antikos mąstytojo L. A. Senekos knygą. Šį kartą skaitytojai kviečiami pasinerti į gera darymo meno pagrindus. Lucijus Anėjus Seneka. Apie geradarystes. Iš lotynų kalbos vertė Dalia Dilytė. – Vilnius: Metodika, 2011. – 208 p. – (Klasika) Tai kas gi yra geradarystė? Maloningas, džiaugsmo teikiąs ir teikiant tuo pačiu jo gaunąs veiksmas. Jis visuomet atliekamas mielai ir savanoriškai.
2011-04-11

Meilės istorija: kada žmogus laimingas? (KONKURSAS)

Sveiki gyvi skaitytojai. Taigi... Viskas prasidėjo prieš dešimtį mėnesių, vieniems tai daug, kitiems mažai, o MUMS tai tik maža ilgo gyvenimo kartu dalelė.
2011-02-08

Filosofas teisėjo bokštelyje

Lietuvoje tenisas neatsiejamas nuo Ričardo Berankio, šiais metais įsiveržusio į geriausių pasaulio tenisininkų šimtuką. Teniso mėgėjai viską žino apie jų dievaičių pergales, žaidimą ir uždirbamus pinigus. Tačiau teniso mačas negalėtų vykti be teisėjų. Prieš kelias savaites Tarptautinės teniso federacijos (ITF) būstinėje Londone Lietuvos teniso sąjungos teisėjų kolegijos pirmininkas Jonas Dagys išlaikė egzaminus ITF teniso teisėjo sidabriniam ženklui gauti.
2010-12-21

Intelektualinio paveldo klastojimas

2004 m. išleista akademiko Zigmo Zinkevičiaus monografija „Istorijos iškraipymai“ skatina žvilgtelti į šiandien išplitusį reiškinį – intelektualinio paveldo klastojimą. Pasirodo, jog tai – puiki priemonė pateikti savus požiūrius tarsi kažkieno kito. Savintis iškiliausius autorius ir tekstus jau tampa įprasta: Biblija – mūsų, Sokratas – mūsų, Imanuelis Kantas – mūsų, Edmundas Berkas – mūsų, Vincas Kudirka – žinoma, jog mūsų.
Į viršų