erkių ligos
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „erkių ligos“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „erkių ligos“.
3 ramybės mėnesiai baigėsi: jau pataria pradėti saugotis erkių ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito
Dėl besikeičiančių klimato sąlygų su metais vis ilgėja erkių suaktyvėjimo sezonas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus (NVSC) vyriausioji specialistė Milda Žygutienė perspėja, kad šiemet erkės prabudo kur kas anksčiau – ne balandį, o jau kovo mėnesį. Todėl „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė dalinasi patarimais, kaip jau dabar galima nuo jų apsisaugoti.
Erkių sezonas jau čia: papasakojo, kaip apsaugoti augintinius
Orams šylant ir gamtai bundant prabunda maži, tačiau pavojingi gyviai – erkės. Šie, vos įžiūrimi padarėliai, kelia pavojų ne tik žmonėms, bet ir ištikimiesiems žmonių draugams – keturkojams augintiniams.
Plačiau apie erkių sukeliamas ligas ir kaip nuo jų apsisaugoti pasakoja „8 drambliai” veterinarijos klinikų gydytojas- Augustas Janulevičius.
Pasakė kartą ir visiems laikams: kaip traukti erkę?
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad sergamumo erkiniu encefalitu pikas Lietuvoje registruojamas birželio–spalio mėnesiais. Per šį laikotarpį užregistruojama apie 80–90 proc. visų erkiniu encefalitu susirgusių asmenų.
Pasak ULAC gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, šilti rudeniški orai erkėms palankūs – jos neskuba užmigti ir tyko krūmuose, miškuose ir net tiesiog kiemo žolėse. Jas parsinešame į namus patys, o kartais ir mūsų augintiniai.
Perspėja miškų mėgėjus – klastingą ligą išduoda maža dėmelė
Nors apie erkių platinamas ligas žino tikriausiai kiekvienas žmogus, bet neretai apie Laimo ligą kalbama rečiau, o ja užsikrečiama dažniau nei erkiniu encefalitu, be to ši liga gali palikti žymių ilgam. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo viską, ką reikia žinoti apie šią ligą.
Lietuvoje daugėja erkių sukeliamų ligų atvejų: įspėja saugotis
Šiemet išaugo susirgimų skaičius erkiniu encefalitu. Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu, kai pernai per tą patį laikotarpį užfiksuoti 99 atvejai. Specialistų vertinimu, patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai, o skiepytis nuo šios ligos galima ištisus metus.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, absoliuti dauguma užsikrėtusiųjų – 126 suaugusieji, likusieji – vaikai.
Erkės: kokią įtaką joms turi oro sąlygos ir klimato pokyčiai?
Per metus erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga, suserga apie 3 tūkstančius Lietuvos gyventojų. Anksčiau buvo įprasta, kad pirmieji šių ligų atvejai būdavo nustatomi balandžio mėnesį, tačiau šie metai kitokie – dėl neįprastai šilto klimato erkės buvo aktyvios visus metus, tad jų platinamomis ligomis buvo galima susirgti ir žiemos laikotarpiu.
Įvardijo, kur erkiniu encefalitu užsikrečiama dažniausiai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, trejus metus iš eilės erkiniu encefalitu (EE) dažniau užsikrečia vyrai nei moterys. Pernai iš 711 užsikrėtusiųjų 404 buvo vyrai, 2018 m. iš 384 užsikrėtusiųjų – 204 vyrai, 2017 m. iš 474 – 265.
2019 m. didžiausi sergamumo EE rodikliai pernai buvo užregistruoti Utenos, Kauno, Marijampolės, Panevėžio ir Tauragės apskrityse.
Pasak ULAC gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai.
Medikai perspėja: Lietuvoje plinta infekcija, galinti pažeisti net smegenis
Kartu su gamta atbudo ir erkės. Dėl itin šiltos žiemos šie gyviai yra žymiai aktyvesni nei buvo praėjusiais metais. Įsisiurbus erkei, būkite itin atsargūs ir stebėkite save – erkinis encefalitas, pažeidžia galvos smegenis, periferinius nervus. Dėl to ligos pasekmės gali likti visam gyvenimui, o šiuo metu susirgimų Lietuvoje išaugo net tris kartus.