disleksija
Disleksija
Mokymosi sutrikimas, kuris apsunkina skaitymo, rašymo ir kalbos supratimo gebėjimus. Žmonės, turintys disleksiją, dažnai susiduria su sunkumais skiriant raides, garsus ir žodžius, nors jų intelektiniai gebėjimai gali būti normalaus ar aukštesnio lygio.
Disleksija nėra susijusi su regėjimo ar klausos problemomis, o jos priežastys dažniausiai siejamos su smegenų funkcijų skirtumais. Nors disleksija yra ilgalaikė būklė, su tinkama pagalba ir mokymosi strategijomis daugelis žmonių sugeba sėkmingai prisitaikyti ir mokytis.
Neskaitymo festivalyje – atviri pasakojimai apie disleksiją ir pažintis su skaitmeniniu chameleonu
Spalio 5 d. Lietuvos audiosensorinė biblioteka kviečia į jau antrąjį Neskaitymo festivalį. Jame – artimesnė pažintis su disleksija, kurią turi 7–10 proc. Lietuvos žmonių. Festivalis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje ir tiks šeimoms, auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus, specialistams ir visiems, kam rūpi skaitymo sutrikimai ir mokymas(is) apskritai.
Miniatiūras kuriantis keturiolikmetis Baltramiejus: „Disleksija nėra gyvenimą keičiantis dalykas“
„Mano klasėje beveik pusė mokinių turi disleksiją, o aš džiaugiuosi, kad galiu augti tokioje aplinkoje, kur apie tai galime kalbėti atvirai ir net patys pasijuokti iš įvairių situacijų, su kuriomis susiduriame“, – sako devintokas Baltramiejus, besimokantis Pažinimo medžio gimnazijoje. Jis yra tarp maždaug 7–10 proc. mokinių, turinčių disleksiją – sutrikimą, apsunkinantį skaitymo ir rašymo procesus, neišvengiamai paveikiantį visą mokymosi procesą.
„Nekenčiu skaityti, bet mėgstu istorijas“: „Telia“ pristato pasaulį disleksiją turinčių žmonių akimis
Ar kada nors susimąstėte, kaip reikėtų skaityti, jei raidės šoktų ir maišytųsi prieš akis? Tą patiria mažiausiai 7–10 procentų vaikų, kurie turi disleksiją - neurologinį sutrikimą, apsunkinantį skaitymo ir rašymo procesus. Tačiau spalio 5 dieną „Telia“ kviečia į Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje vykstantį Neskaitymo festivalį, kuris parodys pasaulį disleksiją turinčių žmonių akimis – per reklamas, manga personažus, improvizacijas ir diskusijas.
Mentorius Gintautas Strolys. Painus kelias link pripažinimo – disleksijos fenomenas
Kodėl žinant, kad kiekvieno mūsų smegenys yra tokios pat unikalios kaip pirštų atspaudai, mokykloje vis dar diktatoriškai taikomas vienodas mokymo(si) modelis? Tas pats vadovėlis, tos pačios užduotys – visiems. Tai primena bandymą įspausti visų formų pėdas į vienodo dydžio batus ir tikėtis, kad jie tiks visiems. Akivaizdu, kad tai neįmanoma, nes kiekvieno žmogaus mokymosi poreikiai ir gebėjimai skiriasi.
Gydanti mamos balso terapija padės vaikams kenčiantiems nuo disleksijos ir ADHD
Vaikai, kuriems yra sunkiau susikaupti, skaityti, rašyti, ar turintys kitų mokymosi sunkumų – mūsų visuomenėje dažnai laikyti nepaklusniais ar tingiais – tapdavo tikru galvos skausmu tėvams, kurie bandydavo jiems padėti. Bet kaip gali padėti vaikui, nežinant to neklausymo ar nesusikaupimo priežasties?
Dabartinėje visuomenėje ieškome būdų ir, kas svarbiausia, priežaščių - kodėl vaikas turi tam tikrų mokymosi sunkumų.
Lietuvoje daugėja vaikų su ypatingu sutrikimu: jei prastai sekasi skaityti ir rašyti – tai dar ne viskas
Lietuvoje disleksiją turinčių vaikų – daug. Ir tokį sutrikimą turinčių vaikų tėvai skundžiasi gaunantys per mažai pagalbos mokykloje. Esą dažnai pedagogai net nesigilina, koks konkrečiai sutrikimas kamuoja vaiką, tad neturi ir specialių planų, kaip su tokiais vaikais dirbti.
Ir nors prieš beveik metus Švietimo, mokslo ir sporto ministerija žadėjo ir daugiau specialistų ir daugiau dėmesio tokiems vaikams, šiandien situacija nesikeičia.
Robbie Williamsas prabilo apie jo dešimtmetei dukrai diagnozuotą ligą
Dainininkas ir dainų autorius Robbie Williamsas (48 m.) atskleidė, kad jo vyresniajai dukrai Teddy (10 m.) buvo diagnozuota disleksija. Šį sutrikimą mergaitė paveldėjo iš savo tėčio.
Žmones, sergantys šia liga patiria mokymosi sunkumų, dažnai netaisyklingai rašo ir skaito žodžius, skelbia dailymail.co.uk.
„Kai aš augau aštuntajame dešimtmetyje Stoke-on-Trent mieste, disleksija vis dar buvo visiškai nežinoma diagnozė“, – sakė Robbie Williamsas.
Lietuvoje daugėja disleksiją turinčių vaikų: valdžia ragina palaukti – kitąmet esą bus lengviau
Lietuvoje daugėja disleksiją turinčių vaikų – kai dažnas mokinys negeba aiškiai skaityti ar rašyti, painioja raides, ar vietoj jų mato tiesiog baltą lapą. O pedagogai, dažnai užuot padėję tokiems vaikams, juos it sovietmečiu stumia į vadinamųjų tinginių ar beraščių gretas.
Tad vieni tėvai susitaiko su likimu ir vaikams samdo privačius logopedus, o kiti – steigia net ir specialias mokyklas vaikams su tokiu sutrikimu.
Vilnietė perspėja tėvus: nenoras mokytis išdavė užslėptą sūnaus sutrikimą
Diagnozė, kad tavo vaikas turi mokymosi sutrikimų, dažnai šeimai gali atrodyti kaip tikra pasaulio pabaiga. 3 vaikų motina, koučingo specialistė, karjeros konsultantė ir mokymosi ypatumų centro „Labirintas“ įkūrėja Asta Blažinskienė šypsodamasi sako, kad to nereikėtų priimti kaip nuosprendžio. Vaikai savo sutrikimu su laiku gali išmokti žaismingai erzinti žmones.
A. Blažinskienė pasakoja, kad sužinoti apie sūnaus sutrikimą jai buvo tikrai netikėta.
Vilnietės turimą sutrikimą paveldėjo 2 jos sūnūs: „Vaiką mokykloje atskirdavo nuo kitų“
Lietuvoje kas dešimtas turi disleksijos sutrikimą, kuris pasireiškia sunkumu skaityti bei rašyti. Disleksikė, disleksiko vaiko mama Janina iš Vilniaus sako, kad į šį sutrikimą reikėtų žiūrėti plačiau – jis paveikia net tik mokymąsi bet ir paties vaiko psichologinę būseną.
Trijų vaikų, iš kurių 2 – disleksikai, mama Janina Girdzijevska sako, kad disleksija – paveldimas dalykas.
REKLAMA
REKLAMA
Kiekvienoje klasėje 1-3 vaikai susiduria su mokymosi sutrikimais
Šią savaitę, spalio 5-10 dienomis yra minima Tarptautinė disleksijos savaitė, kurios tikslas šviesti visuomenę ir padėti su mokymosi sutrikimais susiduriantiems žmonėms. Specialistų teigimu, apie 10-15% vaikų, t.y. 1-3 vaikai kiekvienoje klasėje, turi mokymosi sutrikimų: disleksiją, disgrafiją ar diskalkuliją.
Disleksija yra specifinis, dažniausiai su genetika siejamas mokymosi sutrikimas, keliantis ilgalaikius sunkumus mokantis taisyklingai skaityti ir rašyti.
Kodėl žmonės neištaria žodžių traktorius ar motoroleris?
Kalba yra pagrindinė žmogaus bendravimo su pasauliu priemonė, todėl daugybę metų medikai, lingvistai ir kitų sričių mokslininkai tyrinėja įvairius kalbos raidos etapus bei sutrikimus. Kalbos sutrikimus gali lemti įvairios medicininės ir net psichhologinės priežastys, pavyzdžiui, po sunkių traumų ar ligų pasitaiko atvejų, kad žmonėms pasireiškia tam tikrų kalbos sutrikimų ar net tenka iš naujo mokytis kalbėti, skaityti, rašyti. 5-8 proc.
L. da Vinci ir P. Picasso sėkmės priežastis – disleksija
Leonardo da Vinci ir Pablo Picasso sėkmės paslaptis gali būti susijusi su tuo, kad jie kentėjo nuo disleksijos, teigia mokslininkai.
Disleksija – sutrikimas, nuo kurio kenčiantys žmonės nesugeba tinkamai perskaityti parašytų žodžių. Nuo jo kenčia kas dvyliktas vaikas.
Tačiau mokslininkai įsitikinę, kad būtent tai gali lemti gebėjimą ne piešti terliones, o kurti meno kūrinius, rašo Telegraph.co.uk.