cv
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „cv“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „cv“.
DIENOS PJŪVIS. Apie naujausią tyrimą – kodėl darbuotojai labiausiai nepatenkinti darbu?
Lietuvių pasitenkinimas savo darbu nedidėja. Per šešerius metus džiaugsmo kreivė ūgtelėjo vos 0,5 procento. Patenkinti savo darbu, kolektyvu ir motyvacija yra šeši iš dešimties tautiečių.
Ieškote darbo? Štai kokių klaidų išvengti yra svarbiausia
Yra kelios auksinės taisyklės, kurių reikia laikytis ieškant naujo darbo: pirmiausia patikrinkite, ar jūsų gyvenimo aprašyme nėra rašybos klaidų, motyvaciniame laiške kreipkitės į teisingą įmonę ir į visus pokalbius ateikite laiku.
Tačiau kai kurios klaidos nėra tokios akivaizdžios ir jų išvengti sunkiau, bet jos gali lemti, ar gausite darbo pasiūlymo, ar jūsų paraiška bus atmesta, rašo portalas CNBC.
Ekspertai: palankus metas ieškoti darbo – siūloma nuo 1 tūkst. „į rankas“
Pasaulį sustabdęs koronavirusas metė rimtą iššūkį verslui. Pandemija tapo darbdavių galvos skausmu, o darbuotojai – išsiųsti į prastovas. Pavasario ir vasaros sezonas studentams – metas, kuomet besibaigiantys mokslo metai sudaro sąlygas galvoti apie darbo paieškas. Rinką stebintys ekspertai pastebi, kad stagnacija baigiasi, o darbo skelbimų kiekiai – rekordiniai.
Kerjeros konsultantė paaiškino, kokių klaidų nedaryti ieškant darbo
Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, pirmas įspūdis darbo pokalbio metu susiformuoja per 7 sekundes. Tai itin trumpas laikas, per kurį vos spėjama paspausti ranką ar pasisveikinti. Dėl šios priežasties labai svarbu užbėgti įvykiams už akių ir gerą nuomonę užsitarnauti susikūrus tinkamą CV bei motyvacinį laišką.
Kaip tai padaryti, pataria Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) karjeros konsultantė Gabija Čeledinaitė.
Personalo atrankų specialistės atskleidė, kaip save „parduoti“
Tikslumo stokojantys darbo pasiūlymai nepritraukia numatytos auditorijos dėmesio, o net jei ir sudomina, kandidatams lieka labai daug neatsakytų klausimų, o atsakinėti į pasikartojančius klausimus darbdaviai neturi nei laiko, nei noro. „CV-Online Recruitment“ personalo atrankų projektų vadovės pastebi, kad įmonės kaip ir ieškantys darbo nori pasirodyti geresnės nei yra, siūlo daugiau nei gali duoti, o galutiniame rezultate nuvilia kandidatą ir nusivilia pačios.
Darbdaviai atskleidė, kodėl vengiama nurodyti atlyginimą darbo skelbimuose
Darbo skelbimus vartantys žmonės tikrai pastebėjo, kad dažniausiai konkretus atlyginimas yra nenurodomas. Vietoj to skelbiama, kad atlyginimas yra konkurencingas ar stabilus, ar iš vis nepasakoma nieko. Darbdaviai įvardijo kelias priežastis, kodėl taip elgiamasi.
Darbdaviai nustojo vertinti pagal amžių – į darbo rinką grįžta penkiasdešimtmečiai
Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje didėja emigracijos mastai, daugėja pagyvenusio amžiaus žmonių, šalį palieka ir darbą svetur pasirenka gabus jaunimas. Šie reiškiniai lemia pokyčius ir šalies darbo rinkoje. Jei anksčiau buvo ieškoma jaunų specialistų – dabar darbdaviai atsigręžia į penkiasdešimties ir vyresnio amžiaus darbuotojus. Karjerų portalų grupės CVzona.lt direktoriaus Žilvino Padegimo teigimu, vyresnio amžiaus žmonėms dabar yra geriausios sąlygos įsilieti į darbo rinką.
5 patarimai, kaip rašyti motyvacinį laišką
Radote nuostabų darbo pasiūlymą ir jau ruošiatės siųsti savo CV. Tačiau kaip sukurti motyvacinį laišką? Ką jame parašyti? Ar apskritai jis reikalingas? Panašių klausimų kyla darbo ieškantiesiems, todėl pateikiame 5 dalykus, kuriuos apie motyvacinį laišką verta žinoti. Ar motyvacinis laiškas apskritai reikalingas? Kartais tai būna nurodyta pačiame darbo skelbime. Jei darbdavys pageidauja motyvacino laiško – rašykite jį.
10 darbo interviu klaidų, kurių reikėtų vengti
Siekiant gauti norimą darbo vietą teks ne tik gerai atlikti namų darbus, bet ir atkreipti dėmesį į savo kūno kalbą ir formuojamą įvaizdį. Specialistė pataria, ko reikėtų vengti, kad sudarytumėte kuo geresnį įspūdį darbdaviui: 1. Netinkamas įvaizdis (apranga). Keletas netinkamos aprangos pavyzdžių: šortai, paplūdimio apranga ir apavas, liaudiškai vadinamos „pliažankės“, sportinė apranga, vakarinės suknelės, nešvarūs, dėmėti, susiglamžę, nunešioti drabužiai.
Vyresni nei 45 m. darbuotojai darbdaviams nebeįdomūs
Sulaukus 45 m. susirasti darbą yra gan sudėtinga, nes darbdaviai vos ne automatiškai pageidauja 25-35 m. kandidato, „Žinių radijui“ sakė „CV Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė. „Brėžiama viršutinė amžiaus riba – 45 m. Tai yra aukso viduriukas, į ką orientuojasi darbdaviai.
REKLAMA
REKLAMA
Karjera vienoje įmonėje: kaip išlaikyti gerą specialistą?
Kai kurių darbuotojų CV mirga nuo darbų įvairovės, tuo tarpu kiti gali pasigirti dirbę vos keliose bendrovėse. Dauguma lietuvių save laiko sėsliais, lojaliais ir vertinančiais stabilumą darbuotojais, tačiau pasitaikius galimybei esamą darbą pakeistų nesudvejoję. Neseniai „Cramo“ užsakymu atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad net 56 proc. dirbančių tautiečių norėtų pakeisti darbovietę.
Susitikimas su darbdaviu už įmonės ribų: klaidos, kurių reikėtų vengti
Šiandieninės tendencijos rodo, kad vis daugiau darbo santykių užsimezga už organizacijų ribų – konferencijose, parodose, karjeros dienų mugėse. „Šiuolaikinė dinamiška darbo rinka lemia tai, kad planuoti karjerą ir kaupti vertingas patirtis pradedama vis anksčiau ir šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Tradicinių darbo paieškos būdų, pavyzdžiui, CV siuntimo elektroniniu paštu, jau nebeužtenka.
Kas lemia jaunimo galimybes įsidarbinti?
Konkurencingoje darbo rinkoje jauniems žmonėms įsidarbinti nelengva, tad jaunimo nedarbas jau kurį laiką išlieka didele problema tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Situaciją imasi taisyti didžiosios bendrovės, pasiryžusios ne tik padėti pasirengti profesionalų pasauliui, bet ir suteikiančios realų šansą įsidarbinti – kad pradžia būtų lengvesnė.Taip pat kuriasi verslo iniciatyvos, skatinančios jaunuolių užimtumą ir supažindinančios su verslu.
Kam lengviau įsidarbinti - jaunesniems ar vyresniems?
Darbo nuolatos ieško įvairaus amžiaus žmonės – dalis jų yra vos tik baigę mokslus ir neturintys jokio darbo patirties, kiti – daugybę metų dirbę ir įgiję įvairių žinių. Ir vieni, ir kiti kartais pastebi, kad darbdavys į darbą nepriima kandidato dėl šio amžiaus. Ar iš tiesų amžius turi įtakos, ieškant darbo? Kam įsidarbinti lengviau – jaunesniems ar vyresniems darbuotojams? Darbo portalo CVbankas.
Kas labiausiai padeda gauti darbą?
Šiuo metu darbuotojai skirtingai vertina darbo rinkos situaciją. Vieni teigia, kad darbus renkasi patys, nes turi ką pasiūlyti darbdaviams ir patys gali kelti reikalavimus. Kiti sako, kad rasti darbą reikia pasistengti ir vis kažko pritrūksta iki sėkmės. Kai kuriems darbą surasti itin sunku.
„Nuo diplomo iki darbo sutarties“ – apie CV ir stresą
Liepos – rugpjūčio mėnesiais visoje Lietuvoje Jaunimo darbo centruose vyksta renginių ciklas absolventams „Nuo diplomo iki darbo sutarties“. Renginių metu jauniems žmonėms suteikiama galimybė visiškai nemokamai dalyvauti mokymuose ir seminaruose, skirtuose tiek savęs pažinimui, tiek įsitvirtinimui darbo rinkoje.
Kaip greičiau sumedžioti darbą?
Nesupranti, kodėl draugas ieško darbo jau keletą metų? Juk jis turi visas darbo rinkai reikiamas savybes, yra komunikabilus, nevengiantis atsakomybės, pasitikintis savimi. Pasirodo, kad koją pakišti gali ir per didelis pasitikėjimas savimi arba netaktiškas elgesys. Vargu ar sužavėsite potencialų darbdavį, jei darbo pokalbio metu nuspręsite telefonu atsakyti į asmenines žinutes. Naudojimasis telefonu interviu metu – dažnai pasitaikanti klaida.
EURES – tiesiausias kelias padirbėti kitoje ES šalyje
Kas slepiasi po raidėmis EURES, kurias neretai matome tiek Lietuvos darbo biržos svetainėje, tiek kituose su darbu ar karjera susijusiuose portaluose? EURES yra „EURopean Employment Services“ trumpinys ir tai yra tinklas, jungiantis įvairių Europos šalių užimtumo tarnybas. Goda Maciulevičienė, EURES konsultantė, sutiko plačiau papasakoti apie šios platformos veikimą.
Kaip susirasti gerai apmokamą darbą?
Norite surasti gerai apmokamą darbą, tačiau nežinote kaip tai padaryti? Pateikiame jums kelis patarimus, kurie padės susirasti darbą ir išsikovoti norimą atlyginimą. Personalo atrankų ekspertė Rūta Jančytė dalinasi patarimai, kurie padės susirasti darbą. Gyvenimo aprašymas Kad tave kviestų į darbo pokalbius ir kad tu galėtum pristatyti save, turi atspindėti tą poziciją į kurią nori patekti.
Devyni iš dešimties darbo ieško internetu
Internetas jau yra tapęs kasdieniu įrankiu daugelyje gyvenimo sričių. Daugybė žmonių ir darbo ieško internetu – peržiūrėdami internete publikuojamus darbo skelbimus ir kandidatuodami. Apie 90 procentų internetą laiko pagrindiniu darbo paieškos būdu – darbo paieškos vis labiau įsitvirtina virtualioje erdvėje, nukonkuruodamos kitus kanalus. Dauguma – netgi 90 procentų – darbo portalo CVbankas.lt respondentų paskutinį kartą darbo ieškojo, peržvelgdami skelbimus internete.
Kaip rašyti CV, jei neturi patirties?
Gyvenimo aprašymas – vienas svarbiausių pirmųjų žingsnių, ieškantiems darbo. Kaip jį parašyti, jei neturi darbo patirties? Kokias savo savybes atskleisti potencialiam darbdaviui, o kokias geriau nutylėti? Kokią nuotrauką prisegti prie aprašymo? „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė per savo karjerą perskaitė tūkstančius gyvenimo aprašymų ir savo patirtimi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „Karjeros dienų“ metu dalijosi su studentais.
„Karjeros dienos“: investicijos į karjeros planavimą atsiperka
Rasti kvalifikaciją ir patirtį atitinkantį darbą – iššūkis ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių jaunuoliams, nes jie dažniau priimami į laikinus darbus, pasirašo terminuotas darbo sutartis ar priimami dirbti tik dalį dienos. Siekiant parengti studentus sėkmingai karjerai, Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vakar prasidėjo jubiliejinį – 10-ąjį kartą – organizuojamos „Karjeros dienos“. Lietuvoje praėjusiais metais jaunimo nedarbas sumažėjo iki 17,5 proc.
Priežastys, kodėl nerandate darbo
Kai į jūsų pageidaujamą poziciją pretenduoja galybė kandidatų, potencialus darbdavys jūsų gyvenimo aprašymui skirs 15–30 sekundžių. LRT.lt kalbinti pašnekovai pataria nepagailėti kelių valandų ir sukurti išsamų bei solidų CV. Darbo rinkos specialistų teigimu, lietuvių gebėjimas ieškoti darbo tobulėja, tačiau tikrai dar reikia pasistiebti. Nors CV toli gražu nėra naujovė, tinkamai surašyti savo gyvenimo aprašymą sugeba ne kiekvienas.
Ieškantiems darbo: 12 patarimų, kaip tinkamai užpildyti gyvenimo aprašymą
Ar šiuo metu ieškotės darbo? Bus lengviau, jei darbdaviams pateiksite tinkamus gyvenimo aprašymus. Štai 12 patarimų. 1) Siųsdami gyvenimo aprašymą tinkamai jį pavadinkite
Į savo elektroninį paštą darbdaviai nuolat gauna gausybę gyvenimo aprašymų. Pasistenkite kristi į akis iš paties pirmo žvilgsnio. Sugalvokite tokį failo pavadinimą, kuris geriausiai apibūdintų jus patį. Darbdaviams tikrai smalsu atverti įdomesnio pavadinimo failą, nei tokį patį, nuobodų, kaip ir visi kiti.
Faktas, kurį reikėtų įsirašyti į CV, ieškant pirmojo darbo
Tie, kas per pastaruosius 5-6 metus mėgino susirasti pirmą savo gyvenimo darbą, puikiai žino, koks ilgas ir emociškai nelengvas gali būti šis procesas. Kruopščiai šlifuotas CV ir motyvacinis laiškas, valandų valandos praleistos darbo skelbimų portaluose ir dešimtys išsiųstų laiškų potencialiems darbdaviams nebūtinai reiškia, kad kas nors pakvies į pokalbį. Net atsako – tik vienetai.
Ekspertė: Jūsų CV prilygsta Jūsų pirštų atspaudams
Kaip nėra vienodų pirštų atspaudų, taip nėra ir vienodų gyvenimo aprašymų, todėl, ieškodami darbo, užuot kreipęsi į specialistą, CV turėtumėte parašyti patys. Taip pataria darbdavio įvaizdžio ekspertė Inesa Daugintaitė. Tačiau, anot specialistės, CV nereikėtų siųsti vos tik pamačius skelbimą – prieš tai pasidomėkite darbdaviu ir paskambinkite nurodytu kontaktiniu telefonu.
Kaip tinkamai pasirinkti darbdavį?
Darbdavio įvaizdis – populiarėjanti sritis, taigi ją išmanančios organizacijos lengviau pritraukia darbuotojus. Tačiau darbdavio įvaizdžio ekspertė Inesa Daugintaitė įspėja, kad, prieš siunčiant CV į darbą siūlančią kompaniją, žmonėms vertėtų surinkti visą įmanomą informaciją apie kompanijos vadovą, komandą, būsimą darbo vietą ir kritiškai įvertinti potencialų darbdavį. O net jei darbas atrodo patrauklus, neskubėkite ištarti „taip“, pataria specialistė.
Treniruotės darbo pokalbiui – kur jų rasti?
Ieškant darbo, ypač paties pirmojo, jauniems žmonėms pritrūksta patirties ir pasitikėjimo. Nors internetas pilnas patarimų, kaip parengti gerą CV, kaip „teisingai“ atsakinėti į klausimus darbo pokalbio metu, tačiau šios teorinės žinios paprastai duoda mažai praktinės naudos. Tik atsidūrę realioje atrankoje ir pasikalbėję su darbdavio atstovu kandidatai gali pamatyti, kaip viskas vyksta iš tiesų. Deja, dažnai patirties neturintys žmonės nepakviečiami net į pirmuosius pokalbius.
Pirmasis CV – nuo ko pradėti?
Manote, kad veiksmingą gyvenimo aprašymą (CV) galite susikurti tik jau turėdami gausios darbo patirties? Darbo biržos specialistai tvirtina priešingai – net jei ieškote tik savo pirmojo darbo, tinkamas savęs pristatymas padės potencialiems darbdaviams apsispręsti. Panevėžio jaunimo darbo centro vyriausioji specialistė Vilanda Gustaitė pasakoja, kad jauni, nedaug ar jokios darbo patirties neturintys žmonės rengdami gyvenimo aprašymus dažnai nepakankamai atskleidžia savo savybes ir kompetencijas.
Testas: pasitikrink, ar žinai, kokių klaidų reikia vengti CV
Gyvenimo aprašymas, arba CV, yra pirmasis ir pats svarbiausias dokumentas, kurį privalo turėti darbo ieškantis žmogus. Pamėgink atsakyti į šiuos klausimus ir sužinosi, ar išvengtum jame pasitaikančių klaidų, kurias daro kandidatai. Atsakymus sužinosite kitame puslapyje
O štai atsakymai, kuriuos variantus ir kodėl reikėjo rinktis. 1. Teisingas atsakymas – c. CV turėtų būti nurodoma aktuali informacija, pabrėžianti Tavo patirtį, žinias bei įgūdžius.
Darbo biržos projektas įkvėpė pasitikėjimo
Spalio mėnesį įvairiuose Lietuvos miestuose vyko originali akcija „Ieškau darbo kitaip“, kurios metu jaunimas skatintas ieškoti originalių ir drąsių būdų pristatyti save darbo rinkoje, domėtis jos aktualijomis, paklausiomis profesijomis ir kt. Balsas.lt apie įspūdžius kalbina seminaro dalyvę Agnę Dumbliauskaitę iš Alytaus. Kaip nusprendėte dalyvauti seminare? Šioje programoje dalyvauti mane paskatino draugai, kurie jau buvo dalyvavę seminare.
Geriau dažnai keisti darbus ar ilgai dirbti vienoje įmonėje?
Kai kurių darbuotojų CV mirgėte mirga nuo darbų įvairovės, o kiti gali pasigirti dirbę vos vienoje ar keliose įmonėse. Kas geriau – nuolat keisti darbo vietą ar sėsliai dirbti vienoje darbovietėje? O galbūt pakeistų darboviečių skaičius nėra tas kriterijus, pagal kurį būtų galima vertinti darbuotojo kompetenciją ir gebėjimą susitvarkyti su patikėtomis užduotimis?
Darbo portalo CVbankas.
5 dažniausiai pasitaikančios CV klaidos, kurių reikėtų vengti
Ieškote darbo, siunčiate savo CV, tačiau jūsų niekas nekviečia pokalbiui dėl darbo? Gali būti, kad jūsų CV parašytas netinkamai. CV-Online personalo atrankų specialistų patirtis rodo, kad grubios CV klaidos trečdaliui kandidatų užkerta kelią į svajonių darbą. Darbdavys įspūdį apie kandidatą susidaro vos per kelias sekundes, tik užmetęs akį į CV. Todėl verta pasistengti ir informaciją pateikti tvarkingai, aiškiai, struktūriškai, chronologiškai.
(Ne)prarastoji karta savo noru
Jauni, energingi, tačiau nepastovūs ir nežinantys, ko nori. Taip trumpai būtų galima apibūdinti jaunuolius, belaukiančius išsvajotosios darbo vietos. Rugpjūčio mėnesį nedarbo lygį kilstelėjo neseniai universitetų ar kolegijų duris užvėrę jaunuoliai. Nedarbas Lietuvoje šio mėnesio pradžioje siekė 8,8 proc., t. y. 0,2 proc. daugiau negu liepą. Vieni jaunimo nedarbą prilygina stichinei nelaimei, kiti skuba tik išsilavinimą įgijusius jaunuolius priskirti prie prarastosios kartos.
Popierinius CV keičia elektroniniai portfeliai ir socialiniai tinklai
Rankose laikant išsilavinimą ir turimą kompetenciją įrodantį diplomą, belieka susirasti vietą, kurioje visas įgytas žinias bus galima išbandyti praktiškai.
Popierinius CV keičia elektroniniai portfeliai ir socialiniai tinklai
Rankose laikant išsilavinimą ir turimą kompetenciją įrodantį diplomą, belieka susirasti vietą, kurioje visas įgytas žinias bus galima išbandyti praktiškai. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai darbas randamas dar studijuojant, universitetų organizuojamų „darbo mugių“ metu, tačiau dažniausiai po studijų būsimų darbuotojų laukia nemažas iššūkis – reikia parengti įspūdį darantį gyvenimo aprašymą (CV) ir jį išsiuntinėti svajonių darbovietėms.
O kokį darbą jam pasiūlytum tu?
Socialdemokratas Zigmantas Balčytis intensyviai ieško darbo toliau. Jam visai neblogai sekasi. Pateko į antrą prezidento rinkimų turą. Tačiau, jeigu būtumėte darbdavys, ką pamanytumėte išvydę tokį gyvenimo aprašymą? Primename, kad dėl prezidento darbo sekmadienį susigrums du kandidatai: nepriklausoma kandidatė Dalia Grybauskaitė ir socialdemokratų kandidatas Z. Balčytis.
(Ne)sėkmė per 10 sekundžių
Penktadienio naktis. Baras. Vaikinas pernelyg užtikrintai prisistato merginai, bandydamas ją pakerėti savo žavesiu. Tačiau burna aušinama veltui – mokslas moko, kad sprendimas dėl vakaro baigties pasąmonėje priimamas per pirmas 10 pažinties sekundžių. Visai kaip ieškant darbo. Nenorime pasakyti, kad nereikia stengtis. Toli gražu.
Visiškas atvirumas: ar siunčiant CV atskleisti savo seksualinę orientaciją?
Kai Gabriellė Novacek pradėjo savo darbo paieškas ir kreipėsi į Bostono konsultacijų grupę (angl. Boston Consulting Group, BCG) dėl informacijos apie išmokų taisykles tos pačios lyties partneriams, ji jautėsi visiškai laisvai, atvirai kalbėdama apie savo seksualinę orientaciją.
Konkurencingo CV priešai – skurdumas ir šabloniškumas
Nors pastaruoju metu Lietuvoje ir išaugo įvairių sričių specialistų poreikis, tačiau tai visai nedžiugina paskutinių kursų studentų. Juk visi puikiai žino, kad neturint darbo patirties, vien su studijų baigimo diplomu gauti gerai apmokamą darbą beveik nėra galimybių. O jei kalbant atvirai, net netaikant į aukštas pareigas studentams iškyla sunkumų būtent dėl darbo patirties nebuvimo.
Motyvaciniame laiške slypi didžiulė galimybė įsidarbinti
Ieškant darbo ir kandidatuojant visuomet reikia pateikti motyvacinį laišką – nesvarbu, kad darbdavys skelbime apie motyvacinio laiško būtinumą net neužsimena. Motyvaciniame laiške slypi didžiulė galimybė – tai Jūsų proga vienoje pastraipoje parodyti darbdaviui savo tinkamumą darbui. Bėda ta, kad dažniausiai motyvacinis laiškas neturi nieko bendra nei su motyvacija, nei su darbo skelbimu, nei su pačiu darbo ieškančiuoju – jis pateikiamas pagal internete rastą šabloną.
Kaip parašyti kokybišką CV?
Dauguma darbo ieškančiųjų kuria savo CV kaip formalų faktų rinkinį apie save. Tačiau darbo paieškos portalo CVbankas.lt specialistai norėtų pasiūlyti kitokį požiūrį: žiūrėkite į CV kaip į laisvą, bet lengvai suprantamą priemonę įrodyti darbdaviui savo tinkamumą konkrečiai darbo pozicijai. Daugumoje CV yra daug nereikalingos informacijos ir jie yra nepakankamai išsamūs tų faktų, kurie darbdaviui svarbiausi.
CV pritaikymas konkrečiam darbo pasiūlymui padidina galimybę įsidarbinti
Ką nurodyti savo CV, kad darbdavys susidomėtų? Kokiai informacijai skirti daugiausia dėmesio, o ko geriau išvis neminėti? Daug panašių klausimų kyla darbo ieškantiesiems. Patys darbo ieškantieji mano, kad svarbiausia informacija, kurią būtina pateikti darbdaviui apie save, yra darbo patirtis – taip teigia apie 35 proc. darbo paieškos portalo CVbankas.lt apklausoje dalyvavusių darbuotojų. Po daugiau nei penktadalį respondentų dar išskiria, jog gebėjimai ir asmeninės savybės (23 proc.
Kaip sėkmingai susirasti darbą?
Nors internete ir žiniasklaidoje gausu patarimų, kaip ir kur ieškoti darbo, tačiau ne visi jie konstruktyvūs ir tinkami būtent Lietuvos darbo rinkai. Taigi ką daryti, kad darbo paieškos netruktų mėnesių mėnesiais ir neapkartintų gyvenimo? Pirmiausia aplankykite kuo daugiau darbo paieškos svetainių, pavyzdžiui cvcv.lt, o vėliau remkitės toliau straipsnyje pateiktais patarimais.
Geri atlyginimai – tik pardavimo profesionalams
1800 litų pastovus atlyginimas ir iki 2500 litų komisinių, kurių dydis tiesiogiai priklauso nuo pardavėjo darbštumo ir gebėjimų. Tiek „į rankas” uždirba pardavimo profesionalai, turintys daugiau nei pusketvirtų metų aktyvaus pardavimo patirties. Taip teigia specialistų paieškos portalo CV Market ekspertai, per metus iki 2013 m. balandžio išanalizavę 256 Lietuvos darbdavių realiai mokamus atlyginimus savo pardavėjams.
Į vieną darbo vietą – 101 pretendentas
Šiauliuose šiemet vykusio konkurso rekordas – 101 pretendentas į laisvą darbo vietą. Kai kurių specialistų perteklius akivaizdus, bet ryškėja tendencija „šaudyti“ tuščiais šoviniais. Barmenai ir krovėjai veržiasi valdyti įmones su šimtais darbuotojų. Pedagogų perteklius Šiaulių Jovaro progimnazijai reikėjo socialinio pedagogo, atsiliepė 77 pretendentai. „Kai ieškojome fiziko, atėjo į konkursą trylika, bet ne septyniasdešimt, – stebisi Arvydas Kukanauza, progimnazijos direktorius.
Karjera dažnai prasideda nuo pagražinto darbuotojo CV
Kurdami savo CV ir rašydami motyvacinį laišką, kai kurie darbuotojai neišvengia faktų pagražinimo, kad atrodytų patrauklesni kandidatai. Atrodytų, tokia mintis gali kilti tik darbo ieškantiesiems – juk jiems reikia įveikti didelį būrį konkurentų. Tačiau kartais ir darbdaviai neatsispiria norui pagražinti kai kuriuos faktus ar pateikti neteisingos informacijos. Beveik 30 proc.
Kada ir kaip prasitarti apie pageidaujamą atlyginimą?
Darbdaviai ir darbuotojai pripažįsta, kad kuo daugiau abi pusės pateiktų informacijos apie siūlomą darbą ar savo lūkesčius, tuo paprastesnė būtų darbuotojų atranka ir darbo paieška. Ir vieni, ir kiti gaišta laiką, kai po kelis kartus susitinka su tais pačiais kandidatais, tačiau atrankai pasibaigus paaiškėja, kad, pavyzdžiui, darbdavio ir darbuotojo požiūriai dėl atlyginimo nesutampa.
Bandymai su žmonėmis. Nori dirbti? Negimk graži
Išorė apgaulinga, tik ne HR (angl. „Human resource“) specialistams, sprendžiantiems pretendentų į laisvą darbo vietą likimus vienu matu. Kartais jiems pakanka vien tik užmesti akį į kandidatą.
Lietuvos vyrai uždirba bent 20 proc. daugiau nei moterys
Darbuotojų CV pateikiama informacija apie tai, kiek jie šiuo metu uždirba, rodo, kad šiuo metu didžiausi atlyginimai sostinėje ir kad yra skirtumų ne tik pagal turimą išsilavinimą, bet netgi pagal lytį. Darbo paieškos portalo CVbankas.lt atlyginimų statistikos duomenys rodo, kad iš trijų didžiausių Lietuvos miestų gyventojų daugiausiai uždirba vilniečiai. Kaune vidutiniai atlyginimai yra apie 9 proc. mažesni nei Vilniuje, o Klaipėdoje skirtumas siekia apie 3 proc.