„Kol kas vyksta diskusija, bet kol kas Seime pateikta bene 6–7 įvairūs variantai“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Paluckas.
Jo teigimu, šiuo metu diskutuojama apie keletą esminių pensijų kaupimo sistemos pokyčių, įskaitant pasitraukimą iš jos bei įvairias galimybes atsiimti sukauptą sumą, priartėjus prie pensinio amžiaus.
„Dėl galimybės pasitraukti iš pensijų kaupimo pagal baigtinį tam tikrų sąlygų sąrašą ir sukaupus nedaug metų iki pensinio amžiaus. Kitas dalykas, kuris yra svarbus, tai yra, kad sukakus pensiniam amžiui, kad įstatymu nebūtų apribota tam tikra išmokos pasirinkimo forma. Kitaip tariant, šiandien mes turime įpareigojimą pagal sukauptas sumas įstatymu gauti arba vienkartinę išmoką, arba periodinę, arba anuitetą, arba mišrią [išmoką]“, – nurodė premjeras.
Ji patikino, kad prezidentas taip pat yra registravęs savo pasiūlymus.
„Dėl pasitraukimo iš pensijų kaupimo ir galimybės atsiimti berods 25 procentus sukauptos sumos. Šis pasiūlymas gali būti integruotas į Vyriausybės pasiūlymą“, – kalbėjo G. Paluckas.
Pirmadienį G. Paluckas susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda, su kuriuo aptarė šį klausimą bei kitas aktualijas.
Ginčai dėl antrosios pensijų pakopos
Konstitucinis teismas (KT) nusprendė, jog Pensijų kaupimo įstatyme numatoma ribota galimybė pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų pažeidžia Konstituciją. Tuo metu, anot institucijos, skirtingų rūšių išmokos pagal sukaupto turto dydį nepažeidžia pagrindinio įstatymo.
KT pažymi, kad teisė į pensijų fonduose sukauptas lėšas siejasi su jo nuosavybės teisių apsauga, todėl esamas reguliavimas neturi pagrindo.
KT nurodė, kad pensijų fonde sukaupto turto dydžių ir nuo jų priklausančios pensijų išmokų dydžio nustatymo pagrįstumas ir tikslingumas nėra konstitucinės kontrolės dalykas, nes nėra pagrindo teigti, jog tokiu teisiniu reguliavimu akivaizdžiai paneigtos Konstitucijoje įtvirtintos, jos ginamos ir saugomos vertybės.
Duomenys rodo, kad Lietuvoje aktyviai kaupia 766 tūkst. žmonių, o šiuo metu už antrosios pensijų pakopos fondų valdomą turtą mokami mokesčiai yra vieni mažiausių tarp EBPO šalių.
Antrosiose pakopos pensijų fonduose dabar jau sukaupta 8,2 mlrd. eurų, iš kurių – 2,4 mlrd. arba beveik 30 proc. yra investicinė grąža, t. y. uždirbta suma.