REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

101-erių metų sulaukusi Marijona Sluckienė, gyvenanti Jungtinėje Karalystėje, buvo viena pirmųjų gavusių galimybę pasiskiepyti naująja Covid-19 vakcina. Senolės dukra Laima taip pat prisidėjo prie istorijos – ji medicinos centre savanoriškai padėjo skiepyti ir kitus. Šeima sako jaučianti didelį dėkingumą, mat skiepas padės šimtametei ir vėl pamatyti savo anūkus bei proanūkius. 

101-erių metų sulaukusi Marijona Sluckienė, gyvenanti Jungtinėje Karalystėje, buvo viena pirmųjų gavusių galimybę pasiskiepyti naująja Covid-19 vakcina. Senolės dukra Laima taip pat prisidėjo prie istorijos – ji medicinos centre savanoriškai padėjo skiepyti ir kitus. Šeima sako jaučianti didelį dėkingumą, mat skiepas padės šimtametei ir vėl pamatyti savo anūkus bei proanūkius. 

REKLAMA

Jungtinė Karalystė (JK) buvo pirmoji šalis pasaulyje patvirtinusi „Pfizer-BioNTech“ skiepą nuo koronaviruso. Vyresni nei 80 metų asmenys bei sveikatos sistemos darbuotojai šalyje pradėti skiepyti gruodžio pradžioje. 

Tarp pirmųjų laimingųjų pateko ir Korbio miestelyje Anglijoje gyvenanti 101-erių Marijona. Skambučio, su pasiūlymu skiepytis sulaukė jos dukra Laima Kairienė. Moteris sako, jog nė akimirką nedvejojo, o gavus šią žinią užplūdo neapsakomas laimės jausmas.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš buvau tokia laiminga, jūs neįsivaizduojate. Buvau tokia dėkinga ir laiminga. Mano šeima gyvena čia Anglijoje, tame pačiame miestelyje ir mes nesimatome, neiname į vieni kitų namus, vien dėl to, kad norime apsaugoti savo mamą, močiutę ir promočiutę. Čia toks vilties spindulėlis jau“, – pasakoja pašnekovė.

REKLAMA

Laima tikisi, kad po antrosios skiepo dozės jos mama ir vėl galės susitikti su savo anūkais bei proanūkiais.

Moters teigimu, senolė po skiepo nepajuto jokių išskirtinių šalutinių poveikių. Jausmas esą buvo panašus į tokį, koks pasireiškia po dažnam jau įprasto kasmetinio gripo skiepo.

„Nebuvo jokių. Dabar jau savaitė. Šiek tiek jautėsi prasčiau sekančią dieną, bet lygiai tas pats kaip ir nuo gripo vakcinos. Truputį lyg šiurpas krato, norisi būti lovoje. Nėra nei sveikatos, nei energijos.

Tai tik vieną dieną tesėsi, kitą dieną jau visai gerai jautėsi, kaip gali jaustis tokio amžiaus žmogus. Aišku, nebėgiojo po namus“, – juokiasi Laima.

REKLAMA
REKLAMA

Skiepijimo procesas – išskirtinis

Pati vaistininke dirbanti Laima, tik išgirdusi apie į JK atkeliaujančius skiepus, iš karto kaip savanorė užsirašė į vietinę medicinos kliniką. Ji aiškina, kad nors pagal savo licencija gali skiepyti nuo gripo ir kitų ligų, koronaviruso vakcina yra kiek kitokia ir dėl ypatingų sąlygų su ja vaistininkai kol kas dar nedirba.

Moteris papasakojo, kaip atrodo vakcinos transportavimo ir paruošimo naudojimui procesas.

„Ji (procedūra – aut. past.) yra tikrai išskirtinė. {...} Kai išimama iš minus 70 laipsnių temperatūros, atvežama į medicinos centrus. Vakcina gali penkias dienas būti šaldytuve. Flakonėlis yra išimamas iš šaldytuvo ir labai atsargiai atnešamas į kabinetą, kur vyksta vakcinavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš atskiedžiant dešimt kartų yra flakonėlis vartomas. Ne kratomas, bet vartomas tarp dviejų pirštų, aukštyn ir žemyn, labai atsargiai, lėtai. Niekada nemačiau, kad taip atsargiai kažkas elgtųsi, turbūt labiau negu kiaušinį jeigu saugotum“, – aiškina Laima.

Po to flakonėlyje esantis skiepas yra praskiedžiamas su natrio chlorido tirpalu ir išskirstomas į penkias dalis, pasiruošiami skiepijimui skirti švirkštai. Tolesnė procedūra esą įprasta – 0,3 ml. skysčio yra suleidžiami į raumenį. Po skiepo dar penkiolika minučių tenka palaukti ir stebėti, ar nepasireiškia joks šalutinis poveikis.

„Iš tikrųjų flakonėlyje užtektų ir šešioms dozėms, bet visur rekomendacijos tik, kad būtų galima naudoti penkioms, nes buvo baiminamasi, kad paskutinė dozė bus per maža ir gali nepilnai suveikti.

REKLAMA

Kai dozė yra paruošiama, galioja šešias valandas. Aišku, tiek neišbūna, nes būna iš karto suskiepijama“, – sako vakcinavimą nuo Covid-19 iš arti mačiusi Laima.

Senelių namuose vakcinos atvežimas tapo švente

Klinikoje, kurioje savanoriavo Laima, pirmąja partija skiepų pasinaudoti galėjo 975 žmonės. Visi skiepai buvo suskiepyti per tris dienas. Iš beveik tūkstančio pirmumo teisę turėjusių žmonių skiepo neatsisakė nei vienas.

„Aš klausiau, man buvo labai įdomu, nes aš kai skaitau komentarus man yra tikrai baisu ir graudu. Man pasakė, kad nebuvo nei vieno atsisakiusio toje grupėje senesnių žmonių.

Dėl jaunesnių žmonių, gali būti, kad bus atsisakiusių, nes jie galvoja, kad prasirgs ir viskas. Senesni žmonės žino, kad jeigu jie susirgs, tai gali ir nebeišgyventi“, – dėsto Laima.

REKLAMA

Ji iš kitų gydytojų sako girdėjusi istorijų apie tai, kad į senelių namus atvežus vakciną, šie skiepams ruošėsi kaip didžiausiai šventei.

„Jie laukia pasipuošę, kaip didžiausio įvykio jų gyvenime. Atskirti tiek laiko nuo savų, negalėjo susitikti. Lyg Pergalės diena buvo švenčiama senelių namuose, kai nuvežė vakciną“, – sakė pašnekovė.

Paklausta apie tai, ką pasakytų tiems, kurie vakcina netiki ir sako, jog ji buvo sukurta per greitai, todėl yra nepatikima, Laima iškelia klausimą: ar mes turime kitą pasirinkimą?

„Aš galėčiau pasakyti, kad vakcina yra pagaminta pačiu laiku ir visai ne per greitai. Ar galite įsivaizduoti, visas pasaulis sutelkė jėgas vienam tikslui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu paimti ant kiek žmonių buvo išbandyta – vien „Pfizer“ vakcina buvo išbandyta ant 20 tūkst., o kur dar visos kitos kompanijos. Nemanau, kad kažkas padarytų specialiai, pagamintų per greitai. Jie žino, kad jeigu pasekmės bus blogos, viskas – mes neturime kitos išeities ir niekas nebesiskiepys.

Ar mes norime gyventi taip, kaip dabar gyvename dar kelis metus, kad sulaukti tos, kaip sako, „patikrintos“ vakcinos?“, – sako moteris.

Laima tvirtina, jog antroji vakcinos partija jos kliniką pasieks lygiai už trijų savaičių, sausio 6 d. O tuomet ne tik jos mama gaus antrąja savo dozę, bet ir pati Laima vėl grįš į skiepijimo kabinetą, padėti ten dirbantiems medikams.

 „Tuomet jaučiausi tokia laiminga ir reikalinga. Lyg darant kažką tikrai labai svarbaus", – sako pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų