REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš keletą metų net nebūtume pagalvoję, kokiu svarbiu atributu išeinant iš namų gali tapti apsauginės veido kaukės. Nors tai vienas pagrindinių kovos su pandemija būdų, akinius nešiojantys žmonės susidūrė su naujomis problemomis – dėvint kaukę šaltuoju metų laiku, akiniai greičiau rasoja, kaukės dažnai nepatogiai prisispaudžia prie veido, dėl jų netgi sausėja akys.

Prieš keletą metų net nebūtume pagalvoję, kokiu svarbiu atributu išeinant iš namų gali tapti apsauginės veido kaukės. Nors tai vienas pagrindinių kovos su pandemija būdų, akinius nešiojantys žmonės susidūrė su naujomis problemomis – dėvint kaukę šaltuoju metų laiku, akiniai greičiau rasoja, kaukės dažnai nepatogiai prisispaudžia prie veido, dėl jų netgi sausėja akys.

REKLAMA

Apie tai, kokių nepatogumų dėl kaukių dėvėjimo patiria regėjimo sunkumų turintys žmonės ir kaip galima juos išspręsti, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologe Simona Stech.

Dar praėjusį pavasarį socialiniuose tinkluose ėmė plisti šmaikščios nuotraukos, iliustruojančios, su kokiais sunkumais dėvint apsaugines veido kaukes susiduria nešiojantieji akinius, kai iškvėpti oro lašeliai nusėda ant akinių stiklų ir jie aprasoja. Tačiau, kaip teigia gydytoja oftlalmologė Simona Stech, akiniai rasoja dėl to, kad neteisingai užsidedama kaukė.

Ką daryti, kad nerasotų akiniai?

Pasak gydytojos, svarbu kuo taisyklingiau užsidėti kaukę, kuo labiau prispausti ją prie nosies. Tai ypač pasakytina apie tas kaukes, kurių viršutiniame krašte yra speciali vielutė. Taip pat svarbu ją pakelti kuo aukščiau, o akinius dėti taip, kad apatinis akinių rėmelio kraštas sutaptų su kaukės viršumi.

REKLAMA
REKLAMA

„Būtent dėl į viršų kylančio oro mums kvėpuojant ar kalbant, nepakankamai prispaudus kaukę, akiniai pradeda rasoti, blogėja matymas. Kylantis oras taip pat daro įtaką mūsų akių ašarų plėvelei, prasideda akių sausėjimas. Taip atsiranda sąlygos sausų akių ligai, sukeltai kaukių dėvėjimo“, – dalinasi patarimais gydytoja oftalmologė S. Stech.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak gydytojos, net ir taisyklingai užsidėjus kaukę, dar nereiškia, jog akiniai tikrai nerasos. „Kaukės prigludimas priklauso tiek nuo žmogaus anatominių savybių, tiek ir nuo pasirinktų akinių rėmelių. Kiekvienas žmogus yra individualus, tačiau jei akiniai net ir nežymiai rasoja, tai sukelia nepatogumų tiek dirbant, tiek aktyviai leidžiant laiką. Akinių rasojimas ir kaukės nešiojimas tampa erzinančiu diskomfortu, dėl kurio dauguma žmonių ieško alternatyvų“, – pastebi gydytoja oftalmologė S. Stech.

Dėvint kaukę, paūmėjo ir sausų akių liga

Pasak gydytojos, sausų akių liga nėra naujiena, tai dažną žmogų varginanti problema. Tokią būseną taip pat gali sukelti intensyvus darbas kompiuteriu, dėl kurio rečiau mirksime, kondicionieriai,  šildymas, kuris daro įtaką akių ašarų plėvelės pokyčiams, nugarindamas jos vandens sluoksnį greičiau nei įprastai. Nors lašų lašinimas į akis padeda, bet negarantuoja, kad žmogus greitai jaus pagerėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Akių sausumą gali sukelti daugybė įvairių veiksnių. Tai ir kontaktinių lęšių nešiojimas, kaukės dėvėjimas, netinkamas darbo poilsio režimas, darbo specifika, nuotolinis mokymasis ir t. t. Tad pabandykite įsivaizduoti, kas vyksta su jūsų akimis, jei nešiojate kaukę, akinius arba kontaktinius lęšius ir visą dieną dirbate kompiuteriu?“ – retoriškai klausia gydytoja oftalmologė S. Stech.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad, pastebėjus tam tikrus simptomus, tarp jų – akių paraudimą, svetimkūnio jausmą, sausumą arba priešingai – refleksinį akių ašarojimą, netgi skausmą, svarbu nenumoti į tai ranka ir kreiptis į gydytoją.

Kontaktiniai lęšiai – alternatyva akiniams, bet jiems reikia specialios priežiūros

Pasak gydytojos oftalmologės, yra keletas alternatyvų akinių ir kaukės duetui, t. y. akinius visada galime pakeisti kontaktiniais lęšiais arba rinktis ilgalaikį sprendimo būdą – regos korekciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojos teigimu, kontaktiniai lęšiai turi ir privalumų, ir trūkumų. Jie suteikia galimybę gerai matyti be akinių, jaustis patogiau užsiimant aktyvia veikla, tačiau jiems reikia specialios priežiūros, kuri, deja, dažnu atveju atliekama netinkamai.

„Kaip bebūtų gaila, Lietuvoje yra daug kontaktinių lęšių nešiojimo komplikacijų ir pas mus apie tai trūksta informacijos tiek pirmą kartą įsigyjant kontaktinius lęšius, tiek turint nešiojimo patirties ir nepakankamai rūpinantis jų higiena. Jau vien ką reiškia, kad Lietuvoje kontaktinius lęšius galima nusipirkti internetu ar net specialiuose automatuose.

Ar žinojote, kad su kontaktiniais lęšiais negalima nei maudytis, nei eiti į dušą? Taip pat nė vienas gydytojas nerekomenduoja ir netgi griežtai nurodo nemiegoti su kontaktiniais lęšiais, nors jie ir ilgalaikio naudojimo“, – dalinasi įžvalgomis gydytoja S. Stech.

REKLAMA

Kontaktiniai lęšiai gali sukelti įvairių komplikacijų, nuo diskomforto, akių sausumo, paraudimo iki pavojingų matymui komplikacijų – sunkių netipinių infekcijų ir netgi apakimo, dėl kurio gali prireikti transplantuoti rageną.

Regėjimo korekcija chirurginiu būdu

Viena refrakcinės chirurgijos sričių – akių lazerinė korekcija, vadinama ir regėjimo korekcija lazeriu. Kitos chirurgijos sritys susijusios su akies lęšiuko ypatumais, tokiais kaip kataraktos refrakcinė chirurgija, arba  papildomo akies lęšio implantavimu jaunesniems žmonėms, kuriems netinka lazerinė akių korekcija.

Lazerinė regos korekcija yra saugus ir efektyvus chirurginis būdas, leidžiantis visiškai arba iš dalies atsisakyti akinių ar kontaktinių lęšių nešiojimo ir su tuo susijusios priežiūros nepatogumo.

REKLAMA

„Didžiausiu sėkmės rodikliu tampa ir žmogaus poreikių bei lūkesčių įgyvendinimas, kuriuos jis gaus nusprendęs akinius ar kontaktinius lęšius pakeisti chirurgine alternatyva. Kaip minėjau, operacija tinka ne kiekvienam ir dėl netinkamų akių parametrų, lūkesčių ar amžiaus. Išskirčiau svarbiausius lūkesčius: akinių ar kontaktinių lęšių atsisakymą, gyvenimo kokybės pagerinimą, laisvę užsiimti aktyvia veikla, darbo poreikių patenkinimą, žymiai patogesnę išvaizdos priežiūrą bei estetiką“, – sako gydytoja S. Stech.

Ši operacija neskausminga ir greita. „Nors pacientai dažnai bijo operacijos, jos metu viskas kruopščiai kontroliuojama tiek pačios lazerinės sistemos, tiek chirurgo, tad pacientui reikės tiesiog ramiai pagulėti. Paradoksalu, bet po operacijos ne vienas pacientas palygina šią patirtį su vizitu pas odontologą, pas kurį kiekvieną kartą eiti baisiau, tačiau lankytis reikia gana dažnai, o štai akių lazerinė korekcija dažniausiai atliekama tik kartą gyvenime“, – teigia gydytoja S. Stech.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, iki operacijos žmonėms dažniausiai nerimą kelia mintis, kad bus liečiamasi prie akies, bus kažkas daroma su jų akimi. „Visgi prieš operaciją ir jos metu lašinami nuskausminamieji lašai, taip pat prieš operaciją duodama lengvų raminamųjų vaistų. Žmonės tai puikiai toleruoja ir jiems nieko nenutinka. Nuraminame tuos, kurie bijo, jog operacijos metu sumirksės – akį nujautrinus, vokus prilaikome su vokų laikikliais, kurie naudojami net kūdikiams“, – pranešime spaudai sako gydytoja S. Stech.

Dėl visų gydytojos išvardytų priežasčių akių lazerinė korekcija užtrunkanti vos 10–15 min. Pasiruošti užtrunka kiek daugiau laiko, tad klinikoje žmonės praleidžia apie dvi valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų