REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sutiksite, kad pandemijos metu galimų nesutarimų kiekis namuose dėl buitinių pareigų galėjo išaugti kaip niekad. Maisto produktų pirkimas, namų valymas, rūpinimasis šeimos laisvalaikiu ir pramogomis, vaikų priežiūra (įskaitant ir pagalbą vaikams atliekant namų darbus, ir žaidimus su jais) – tai buities darbai, kurie visgi dažnu atveju daugiau nugula ant moterų pečių.

Sutiksite, kad pandemijos metu galimų nesutarimų kiekis namuose dėl buitinių pareigų galėjo išaugti kaip niekad. Maisto produktų pirkimas, namų valymas, rūpinimasis šeimos laisvalaikiu ir pramogomis, vaikų priežiūra (įskaitant ir pagalbą vaikams atliekant namų darbus, ir žaidimus su jais) – tai buities darbai, kurie visgi dažnu atveju daugiau nugula ant moterų pečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nieko keisto, kad moterys tampa vis labiau pavargusios ir piktesnės, todėl itin svarbu atsisakyti nebūtinų namų ruošos užduočių – leisti jas atlikti kitiems, o kai kurias supaprastinti, taip išmokstant skirti laiko sau.

REKLAMA

Moterys pastabesnės smulkioms detalėms ir netvarkai negu vyrai

Britų mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad vyrai labiau atkreipia dėmesį į dalykus per didesnį atstumą, taip pat iškart pastebi visumą, o moterys geriau sutelkia dėmesį į detales. Tyrėjai mano, kad skirtingus tyrimų rezultatus gali lemti mūsų protėvių medžiotojų ir rinkėjų praeitis, ir jie atspindi, kaip laikui bėgant vyrų ir moterų smegenys vystėsi skirtingai, todėl iki šių dienų pastebime skirtumus tarp lyčių.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi moterys yra pastabesnės smulkiems dalykams, ypatingai, kai detalės yra arti, pavyzdžiui, namuose, jos jautriau reaguoja į netvarką – į paliktą neplautą lėkštę kriauklėje, į dulkes viename kambario kampe, į ne vietoje paliktą daiktą. Tuo tarpu daugeliui vyrų lengviau nereaguoti, pavyzdžiui, į nepaklotą lovą ar nenurinktus skalbinius, jeigu visumoje, be šių nesutvarkytų ruošos darbų, namai yra tvarkingi.

Laiko taupymo būdai atliekant buities darbus

Norint sutaupyti laiko buities darbuose tereikia išmokti atsirinkti, kurie darbai jums yra esminiai, sumažinti aukštus kriterijus sau, leisti dalyvauti kitiems šeimos nariams namų ruošoje, o kad juos atlikti būtų dar smagiau – galima kai kuriuos darbus suderinti su laisvalaikiu ir paversti žaidimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gudrybės, kaip supaprastinti namų ruošos užduotis ir rasti laiko sau:

  1. Nesiekite tobulumo visose srityse. Vietoje namie pagamintos dviejų patiekalų vakarienės kartais rinkitės greitai paruošiamą maistą, pavyzdžiui, šaldytus koldūnus (nes juk nieko tokio kartais taip pasilepinti ir pailsėti nuo maisto gamybos).
  2. Suderinkite pramogas su darbais. Džiaustykite skalbinius, žiūrėdama mėgstamą televizijos programą.
  3. Įtraukite į buities darbus ir kitus šeimos narius. Visi sukelia netvarką, todėl visi turėtų padėti ją ir sutvarkyti. Atlikti Minesotos universiteto tyrimai parodė, kad vaiko karjeros sėkmę ir gebėjimus mokytis, gali nulemti ankstyvas jo įtraukimas ir dalyvavimas atliekant namų ruošos darbus, tad pirmyn – įdarbinkite ir savo vaikus, kad tvarkytųsi buityje.
  4. Paskirstykite užduotis. Nesiekite visų buities darbų atlikti pati. Paskirsčius buities užduotis, pavyzdžiui, kuomet vienas šeimos narys siurbia svetinę, kitas – virtuvę, galima ne tik kruopščiau susitvarkyti, nes būsite ne tokie pavargę, bet ir sustiprinti tarpusavio ryšį bei pagarbą vienas kitam.
  5. Nustatykite laiko limitą, kiek tvarkysitės. Skirkite per dieną 15-20 minučių tvarkymuisi ir nieko nekeiskite – neilginkite iš anksto suplanuoto laiko termino. Tai jums padės ne tik daugiau atrasti laiko sau, bet ir išmokti atlikti svarbiausius namų ruošos darbus pirmiausia ir greitai.
  6. Mažiau rūpinkitės ir sumažinkite švaros standartus. Jei jūs skiriate daugiau laiko ir pastangų namų ruošai nei jūsų partneris (ar vaikai), pusiausvyra gali būti pasiekta jiems nusprendus padaryti daugiau – tačiau, tai gali būti sudėtinga. Laimei, pusiausvyrą ir lygybę tarp šeimos narių, atliekant namų ruošos darbus, galima pasiekti ir jums nusprendus padaryti mažiau.
  7. Buities darbus paverskite žaidimais, skirtais vaikams. Sukurkite vaikams skirtą žaidimą, kuomet atlikdami buities darbus, jie gali savaitės pabaigoje gauti apdovanojimą. Pažymėkite kiekvieną atliktą užduotį matomoje vietoje (pavyzdžiui, popieriaus lape, pakabintame ant šaldytuvo), nes kaip nustatė mokslininkai, vaikams patinka matyti jų pasiekimus – tai juos motyvuoja.
  8. Kiekvieną dieną atlikite skirtingas užduotis. Jeigu pirmadienį tvarkote virtuvę, reiškia, kad antradienį – vonios kambarį, ir taip toliau, tik nedarykite visko iškarto.
  9. Atsikratykite nereikalingų daiktų. Kuo mažiau turite daiktų, tuo mažiau reikia valyti.
  10. Atlikite švaros profilaktiką. Išmokykite vaikus skalauti kriauklę po dantų valymo ir iškart išnešti šiukšles, kai prisipildo šiukšlių kibiras – tai nesudėtingos užduotys, kurias gali atlikti visi, o kitų pagalba jums gali padėti sutaupyti laiko.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų